Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Jak předejít zdravotním problémům z klimatizace?
Freepik, pch.vector
Životní styl / Zdraví

Jak předejít zdravotním problémům z klimatizace?

datum: 6. 8. 2025 16:40 autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Petrou Borsosovou, otorinolaryngoložkou
Léto je v plném proudu a klimatizace se stává téměř nepostradatelným pomocníkem doma, v práci i v autě. Může ale také způsobit řadu zdravotních problémů.

Klimatizace je dobrý sluha, ale zlý pán

Za nepříjemnými pocity jako je otok, pálení v krku, bolest při polykání nebo škrábání, často nestojí hned infekce, ale poškození slizniční výstelky dýchacích cest, které může mj. způsobit právě klimatizace.

Infekce, většinou virová (cca 80 % případů), se přidává až následně. A právě proto antibiotika většinou nepomohou – neberte je „do zásoby“ z domácí lékárničky a nevyžadujte je automaticky u lékaře.

„Doporučuji léky, které regenerují a zvlhčují sliznici dýchacích cest – přípravky se sekretolytickým účinkem, vitaminy, podporu imunity a hlavně dostatečný pitný režim,“ vysvětluje MUDr. Borsosová. „Osvědčily se přípravky na rostlinné bázi, jako např. Kaloba, mají minimum vedlejších účinků a jsou vhodné i pro děti a dospělé, kteří užívají jiné léky, protože téměř neinteragují s další medikací.“


Co by vás ještě mohlo zajímat

Vedra jsou tu. Jaké potraviny vás spolehlivě ochladí?

Letní nachlazení, rýma nebo zánět dutin?

Při prvních příznacích infekce dýchacích cest je vhodné zvolit léčbu pomocí rostlinných výtažků a vyhnout se tak zbytečné chemii. U akutních potíží se např. osvědčil tekutý extrakt z pelargonie jihoafrické (Pelargonium sidoides).

Tyto přípravky chrání a regenerují výstelku dýchacích cest, čímž podporují přirozenou obranyschopnost. Virus nebo bakterie se pak hůře uchytí. Nezapomínejme ani na lokální léčbu – pokud je nos ucpaný a zahleněný, neplní svou základní funkci – zvlhčování, ohřívání a filtrování vzduchu.

Pomoci mohou klasické nosní kapky proti otoku. Dýchání ústy totiž vysušuje sliznice krku a může způsobovat nepříjemné pocity – škrábání, bolest či pocit cizího tělesa. Tyto potíže většinou odezní po jídle nebo pití. Pokud ale přetrvávají nebo se přidá horečka, je třeba vyhledat lékaře a provést cílenou diagnostiku.

„Antibiotika – pokud jsou opravdu nutná – léčí jen infekci. Regenerace sliznice však trvá déle, i 1 až 2 měsíce, a je potřeba ji podpořit vhodnými prostředky,“ upozorňuje MUDr. Borsosová.


Co by vás ještě mohlo zajímat

Potřebuji na virózu antibiotika?

Prevence začíná zvlhčením

Co dělat, abychom potížím předešli? Kromě správného nastavení a používání klimatizace je důležité i zvlhčování sliznic. Pomoci mohou izotonické nosní spreje určené pro každodenní hygienu (nejde o kapky na uvolnění ucpaného nosu) a spreje pro zvlhčení krku.

Nutné je dodržovat dostatečný pitný režim, ale vyhýbat se chlazeným a syceným nápojům – ty sliznice naopak dráždí. Podpůrné přípravky pro zdravou funkci dýchacích cest lze užívat i preventivně.


Základní pravidla pro používání klimatizace
  1. Rozdíl teplot mezi vnitřním a venkovním prostředím by neměl přesáhnout 10 °C. Ideální rozdíl podle studií činí 5 až 7 °C.
  2. Důležité je umístění klimatizační jednotky – nesmí foukat studený vzduch přímo na člověka. Oblečení by mělo být přiměřené – například lehký šátek přes ramena a krk.
  3. Pravidelná údržba je zásadní – klimatizaci je potřeba čistit až třikrát ročně. Pokud to neděláte, alespoň jednou za rok je to i v českých podmínkách nezbytné.
  4. Větrejte i klimatizované prostory – nejlépe několikrát denně krátkým, intenzivním větráním (15–20 minut), aby došlo k výměně vzduchu.
  5. Při odchodu z klimatizovaného prostoru ven je vhodné chvíli setrvat například v chodbičce bez klimatizace, aby se tělo mohlo přirozeně adaptovat na vyšší teplotu. Stejné pravidlo platí při jízdě autem – teplotu v kabině snižujte pozvolna.
  6. Zapínejte klimatizaci jen v nezbytných případech – například v přehřátém autě. Pokud venku není více než 30 °C, zvažte jiné způsoby ochlazení.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Život s „Béďou“, který není hodný medvídek, ale Bechtěrevova nemoc

Život s „Béďou“, který není hodný medvídek, ale Bechtěrevova nemoc

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 5. 2026 0:05

Bechtěrevova nemoc postihuje podle odhadů až 2 % populace, přesto zůstává často nediagnostikovaná…

Klíště nikdy neduste

Klíště nikdy neduste

Autor: redakce ve spolupráci s Mgr. Zdenkou Morvai, Lékárna.cz, Datum: 29. 4. 2026 10:47

Takzvané babské rady mohou při odstraňování klíštěte napáchat víc škody než užitku.

Když při hubnutí cholesterol letí nahoru aneb Paradox některých diet

Když při hubnutí cholesterol letí nahoru aneb Paradox některých diet

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 27. 4. 2026 12:55

Některým lidem může při dietě dojít k výraznému zvýšení hladiny LDL, tzv. „špatného“ cholesterolu.…

Jak zvládat úzkost?

Jak zvládat úzkost?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 26. 4. 2026 10:00

Na otázky čtenářů odpovídá MUDr. Jan Michálek, vedoucí psychiatr kliniky terapie stresu ze sítě…

Lékárnice varuje: Virální video s omega-3 mate veřejnost, rozpuštěný plast nemá s lidským tělem nic společného

Lékárnice varuje: Virální video s omega-3 mate veřejnost, rozpuštěný plast nemá s lidským tělem nic společného

Autor: komentář Mgr. Pavly Horákové, vedoucí online pradny Lékárna.cz, Datum: 23. 4. 2026 12:22

Jedno video, tři vystrašení zákazníci během jediného dne. Na sociálních sítích se znovu šíří záběry…

Češi mají méně sexu než před deseti lety

Češi mají méně sexu než před deseti lety

Autor: MUDr. Kateřina Šédová, Loono, Datum: 23. 4. 2026 0:05

Sex je běžnou součástí života, přesto o něm Češi stále hovoří s rozpaky. Zatímco o sexu obecně nebo…

Kdy nastává ideální čas na kontrolu mateřských znamének?

Kdy nastává ideální čas na kontrolu mateřských znamének?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 22. 4. 2026 16:36

Na otázky čtenářů odpovídá prof. MUDr. Jana Třešňák Hercogová, CSc. z Dermatologie profesorky…

Když je trávení velké trápení

Když je trávení velké trápení

Autor: redakce ve spolupráci s Multi-klinikou Nymburk, Datum: 20. 4. 2026 8:00

Časté bolesti břicha, problematické trávení nebo nepříjemné pocity po jídle. Většina z nás má…

Tip šéfredaktorky

VYHRAJTE vůni z Pohádek tisíce a jedné noci

23. 4. 2026 19:54 autor -red-