
Vlasy pod lupou
Příroda nás obdařila mnoha dary, mimo jiné i vlasy, jež zčásti patří k sekundárním pohlavním znakům člověka. Kromě toho ovšem slouží coby koruna krásy k tomu, aby se lidé nějak výrazně lišili – a to jak podle jejich zbarvení, tvaru či struktury, tak v neposlední řadě i podle jejich množství.
Chemie vlasu
Z hlediska odborníků, konkrétně chemiků, je vlas tvořen keratinem, což je vláknitá bílkovina lidského těla. Na složení keratinu se přitom podílejí především aminokyseliny, jakými jsou glycerin, serin a cystin, ovšem to stále ještě není vše. V našem vlasu, byť na první pohled máme pocit, že jde o jednolitou, nezajímavou „hmotu“, je zastoupeno i množství látek cukernaté povahy a rovněž tuky. Těm posledně jmenovaným vděčíme za fakt, že jsou naše vlasy elastické.
Každý vlas se skládá ze stvolu a vlasového kořínku. Ten je přitom uložen ve vlasovém míšku, tzv. folikulu, který zasahuje až do podkoží a k němuž ústí mazová žláza. Všechny tyto míšky jsou „ve spojení“ s hladkým svalem. Ten pak způsobí onen známý a nepříjemný efekt „husí kůže“ v případě mimořádného ochlazení či leknutí, neboť se smrští, čímž se vlasy (i chlupy) napřímí.
Složitá struktura
Pokud jde o strukturu vlasu, viděli bychom víc pod mikroskopem, ovšem museli bychom vlas rozříznout. A tak alespoň teoreticky – každičký vlas se skládá z dřeně, kůry a kutikuly. Kůra, která obklopuje dřeň, obsahuje vlasový pigment zvaný melanin. Na něm záleží, jakou barvu vlasů budeme mít.
Jak nám přibývají léta, melaninu bohužel ubývá a mezi dřeň a kůru se usadí vzduchové bublinky. A důsledek? Na naší hlavě se začnou objevovat první šediny. Nad kůrou vlasu se pak nachází poslední vrstva, kutikula. Ta je (spolu s příslušnými chemickými látkami) zodpovědná za pevnost a pružnost vlasů.
„Prenatální“ vlasy
Stejně jako se nám vyvíjí a mění tělo a mozek, mění se nám rovněž vlasy. Už v prenatálním stavu (v 9. týdnu nitroděložního vývoje) máme na hlavně tzv. embryonální porost. (Jako první zárodky se objevuje na horním rtu, na místě budoucího obočí, na bradě, pak nám naroste po celém těle, a to stejně.) Je hustý a rozšíří se po těle, teprve později se rozděluje podle genetických informací, hormonů a prostředí.
Když se narodí...
Koncem čtvrtého měsíce se změní v tzv. lanugo, což jsou jemné světlé chloupky pokrývající celé tělo budoucího miminka – po porodu však mizí, ovšem okamžitě je vystřídají velusové vlásky. Ty jsou stejné jako jejich předchůdci, bez dřeně, krátké a minimálně pigmentované.
A teprve nakonec, po několika měsících života, nám narostou tzv. terminální vlasy, tedy to, co zdobí naše hlavy většinou po celý život. A ty už mají vše, co mají vlasy mít.
I chlup je vlas
Ovšem aby nebyla mýlka! Mezi terminální vlasy, jež se označují jako dlouhé, patří nejen vlasový porost tak, jak ho běžně chápeme, ale rovněž ochlupení v podpaží, v ohanbí a po celém těle. Terminální vlasy řečené krátké jsou pak řasy, obočí, chloupky v nose a také v ušním boltci.
Když si zejména pánská část lidstva stěžuje, že přišla o vlasy, můžeme je uklidnit. Přijít o všechny zkrátka a dobře nejde☺!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Aby vás stres nevyřadil z provozu: Generace Z v ohrožení?
Autor: redakce ve spolupráci s fyziologem Radimem Šlachtou, Datum: 24. 4. 2025 0:05Se stresem se potkal v životě každý z nás. Ale když začne ovládat naše každodenní fungování, je na…

Jak podpořit zdraví žen 50+?
Autor: Mgr. Kristýna Kubíková, nutriční poradkyně, Datum: 23. 4. 2025 0:05Oslavu padesátin máte už dávno úspěšně za sebou a cítíte, že se vaše tělo začíná nebezpečně ozývat……

Zdravé grilování: Užijte si grilovací sezónu plnou chutí a bez výčitek
Autor: redakce ve spolupráci s projektem Půl talíře, Datum: 22. 4. 2025 8:00Teplejší počasí a grilování jdou ruku v ruce. Tato kratochvíle patří mezi nejoblíbenější letní…

Češi už před Velikonocemi sahají po trávicích enzymech
Autor: -red-, Datum: 17. 4. 2025 20:48Češi i před Velikonocemi sahají po přípravcích na problémy s trávením. Místo střídmosti při jídle…

Alergikům na jaře pomáhají čističky vzduchu
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 4. 2025 7:30Pylová sezóna je pro mnoho lidí obdobím plným nepříjemných projevů, jako je rýma, slzení očí, kašel…

Nejsme otroky genetických predispozic, říká v druhé části rozhovoru Renata Rýglová
Autor: Kateřina Šimková, Datum: 8. 4. 2025 0:05Věděli jste, že zdraví ovlivňují geny jen z 20-30 %? Zbylých 70-80 % leží v našich rukou. Možná si…

Nová SOUTĚŽ o 3 balíčky Alpa Sport
Autor: -red-, Datum: 4. 4. 2025 12:02Víte, že masáž připraví tělo na zátěž a po námaze přinese zaslouženou úlevu? A kvalitní masážní…

Berberin: Nový hit na hubnutí působí přímo na buňky v těle
Autor: PharmDr. Kamila Horníčková, specialistka na zdraví a přírodní medicínu v Lékárna.cz, Datum: 3. 4. 2025 9:40Před rokem o něm téměř nikdo nevěděl, dnes patří mezi nejprodávanější doplňky stravy. Berberin,…