
Umíte chodit?
Navíc tuto první pomyslnou trasu ujde každý člověk už za prvních dvanáct let svého života. A co teprve, když si představíte, že každý z nás denně stráví na nohách 80 % času!
Zamyslíte-li se nad tím, kde a jak se nejvíce pohybujete, dospějete k závěru, že vaše nohy téměř celý den chodí po tvrdém povrchu – navíc často uvězněny v nepohodlných botách. Výsledkem je nepříjemný pocit bolavých a unavených nohou. Lidská noha je přitom po srdci nejvíce zatěžovaným tělesným orgánem, zároveň ale i hodně zanedbávanou částí těla. Proto je třeba už od nejútlejšího věku o nohy všestranně pečovat.
Základem je – samozřejmě kromě hygieny – správná obuv. Ostatně lékaři věnují hodně času napravováním škod, které vznikají právě nošením špatné a noze nevyhovující obuvi.
Co si kam obujeme
Nádherné elegantní lodičky s vysokým úzkým podpatkem a úzkou špičkou sice vypadají na noze úžasně, ale po několika hodinách v nich většinou naše nohy dost trpí. Proto základem výběru každé obuvi je její účel: společenská obuv se nosí na slavnostní příležitosti, sportovní na hřiště a do práce je nutné volit rozumný kompromis podle druhu zaměstnání. V práci trávíme nejvíce času, proto bychom při výběru obuvi neměly šetřit. Do kanceláře s hodí pohodlný celokožená obuv s tří- až čtyřcentimetrovým podpatkem. Bačkory s bambulkou, zdravotní pantofle ani jiné přezůvky do práce nepatří. Jde o typicky český (zlo)zvyk. Manažer v obleku a rozšlapaných pantoflích působí komicky stejně jako pečlivě upravená a nalíčená žena s látkovými barevnými papučkami, které navíc deformují nohu.
Podle čeho vybrat správnou obuv?
- Odpovídající velikost Každá bota by měla mít především dostatek prostoru pro prsty, aby se zabránilo jejich případným deformacím.
- Vhodný materiál Zelenou by vždy měla dostat ta obuv, která je vyrobena z přírodních materiálů (kůže či textil). Takové boty jsou měkké, prodyšné a přizpůsobí se tvaru nohy.
- Dostatečná pružnost Vyzkoušejte, jestli v oblasti prstních kloubů, kde se noha při chůzi ohýbá, je obuv dostatečně pružná a ohebná. V opačném případě (tuhé a nepoddajné boty), riskujete nejen nepohodlnou chůzi, ale především deformované prsty.
- Úměrný podpatek Pro každou ženu je pochopitelně „úměrná“ jiná výška podpatku. Odborníci se ale shodují na třech či čtyřech centimetrech (do společnosti samozřejmě mnohem vyšší).
- Vhodný tvar Nevhodně umístěné švy, neobvyklý střih či originální módní tvar svršku boty někdy noze „nesedí“. Máte-li zdravotní potíže, volte raději boty na šněrování, zip či sponu, které pak nohu zpevní a brání jejímu posunu v botě.
Péče se vyplatí
Výběr obuvi máte za sebou. Teď je třeba se zaměřit na péči, kterou byste měly nohám pravidelně věnovat. Pokud to neděláte, je právě teď čas všechno napravit. Ideální je pravidelně chodit na pedikúru!
Když cítíte, že máte po celém dlouhém dnu těžké a unavené nohy, vyzkoušejte masáž. Gel či krém si zvolte podle toho, jak vám vyhovuje. A nezapomeňte, že masáž vždy začínáme s levou nohou, pak pokračuje masáž pravé:
Nejprve chvíli podržte v rukou obě paty. Poté pomalu a za mírného tlaku přejeďte dlaněmi přes chodidla dopředu k prstům a zpět k patám. Opatrně vytáhněte a uvolněte každý jednotlivý prst. Začněte od palce. Třete lymfatické zón mezi prsty směrem nahoru počínaje palcem, abyste oživila cévní systém. Nakonec uklidněte tělo následujícím způsobem: položte čtyři prsty seshora na nárt a palce přitiskněte do malé prohlubně přímo pod plosky chodidel. Při nádechu té, která právě relaxuje, jemně zvyšte tlak a při výdechu tlak prstů uvolněte. Tuto příjemnou proceduru opakujte přibližně desetkrát.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Pavla Horáková: Za tárou i online. Farmaceut má vždy stejnou odpovědnost
Autor: Jana Nováková, Datum: 25. 6. 2025 0:05Farmaceut je často první, na koho se lidé obracejí, když je něco bolí, když si nejsou jistí…

Co jíst a pít, když teploty lámou rekordy
Autor: Mgr. Kristýna Kubíková, nutriční poradkyně, Datum: 17. 6. 2025 0:05Vysoké letní teploty kladou na tělo speciální nároky, včetně těch stravovacích... Víte, jak se v…

Výkon, energie, soustředění. Přerušovaný půst má víc než jednu výhodu
Autor: Hana Lorencová, Datum: 14. 6. 2025 0:05Přerušovaný půst už dávno není jen o hladovění s vidinou rychlého úbytku kil. Dnes víme, že jde o…

Víte, že vitamin D může zpomalit stárnutí?
Autor: Ondřej Spilka, denatura, Datum: 12. 6. 2025 0:05Vitamin D hraje v celkovém zdraví organismu důležitou roli. Zatímco v létě jej čerpáme hlavně ze…

7 kroků k přirozené ochraně před sluncem
Autor: Jaroslav Lachký, EasyLight - Mitochondriak®, Datum: 11. 6. 2025 11:54Slunce, moře a pohoda… ale také spáleniny, podrážděná pokožka a hektolitry opalovacích krémů?…

Střeva jsou „druhý mozek“
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 11. 6. 2025 0:05Věděli jste, že váš „druhý mozek“ sídlí v břiše? Právě tak se dnes mluví o střevech – orgánu, který…

Zapomeňte na olej nebo mast – klíště musíte zmrazit
Autor: -red-, Datum: 26. 5. 2025 15:58Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Zdenka Morvai, odborná farmaceutka online poradny Lékárna.cz.

5 bylin, které nakopnou mužské libido v andropauze aneb Zaměřeno na muže po 50
Autor: redakce ve spolupráci s gynekologem a sexuologem MUDr. Pavlem Turčanem,, Datum: 19. 5. 2025 0:05Jak dostat partnera do formy po padesátce? Pokles energie, horší soustředění, náladovost nebo…