
Umíte odložit mobil a být „offline“?
Mobilní telefon – skvělý prostředek, který zkracuje komunikaci s kamarády i v práci, je rychlým zdrojem informací a „zabíječem“ nudy. Bohužel se také může stát „zabíječem“ vztahů.
Displej místo očí
Pokud do mobilů koukáme častěji než do očí našeho partnera, mohou nastat problémy. Díky digitálním technologiím si často zapomínáme povídat a naslouchat jeden druhému, protože preferujeme obrazovku telefonu či tabletu.
Smartphony jsou dobrým sluhou, ale často zlým pánem, který začíná zasahovat do nejosobnějších lidských vztahů.
Mobil často zaviní rozchod
Podle britského průzkumu YouGov survey má třetina všech dotázaných párů problémy s tím, že jeden z partnerů je často na mobilním telefonu. Ti se pak ve vztahu cítí přehlížení a mají pocit, že druhý partner raději tráví čas se svým smartphonem než s nimi.
Mezi lidmi ve věku 25 až 35 let je to dokonce až 54 % všech dotázaných, kteří mají ve vztazích problémy s tím, že jim digitální technologie narušují romantický vztah. I podle právníků vzrostl počet rozhodů právě z důvodů až chronického používání mobilu jedním z partnerů.
Phubbing v mezilidských vztazích
Časté používání mobilů na úkor mezilidské interakce má dokonce už i své vlastní pojmenování. Jde o tzv. phubbing. Toto slovo popisuje situaci, kdy se lidé navzájem přehlížejí v komunikaci na úkor svého telefonu.
Klasickým příkladem phubbingu může být romantická večere ve dvou, ale místo zamilované konverzace se pár raději věnuje scrollování na Instagramu. A za celý večer si prohodí sotva pár slov.
„Vztah“ se smartphonem
„Lidé dnes se svými mobily, spí, večeří, pracují, tráví na nich volný čas. Jde skoro o plnohodnotný vztah. A je pak těžké vést další vztah s ,reálným‘ člověkem, který ve srovnání s mobilem není vždy tak pohotový, plný novinek, zajímavých informací, a navíc nejde jednoduše ovládat tlačítky,“ říká vztahová terapeutka Lenka Matoušová ze Servisu vztahů, který patří pod obecně prospěšnou společnost Women for Women.
Plíživá podezíravost
„Pokud cítíte, že váš partner je na telefonu více než je zdrávo, tak než ho začnete podezírat z nevěry či se v tichosti trápit, zkuste si s ním o tom v klidu promluvit. Řekněte mu o svých pocitech a zkuste vyslovit přání a navrhnout pravidla, kdy a ve kterých situacích nebudete ani jeden koukat do mobilních telefonů. A také naopak, kdy si potěšení se svými mobily dopřejete a nebudete se navzájem ,stresovat‘ úšklebkem či povytaženým obočím,“ upřesňuje terapeutka Lenka Matoušová.
Nastavte pravidla
Při společných večeřích či výletech si zvykněte na telefon nekoukat. Nechte si zapnuté zvonění, ale ostatní upozornění vypněte. Sedíte-li u večeře, tak si telefon nikdy nepokládejte na stůl. Bude vás to nutit se na něj koukat. Vždy je dobré mít telefon mimo své zorné pole.
Před spaním je i z důvodů spánkové hygieny dobré nekoukat na obrazovky mobilů nebo počítačů. Zkuste si vždy s partnerem hodinu před spaním nepoužívat žádné digitální zařízení. Povídejte si, čtěte si navzájem noviny, hrajte deskové hry, kupte si domu klasický budík a nechte buzení na něm… Uvidíte, že po pár dnech si na mobilní telefon večer ani nevzpomenete.
Digitální detox
Nemůžete se s partnerem shodnout na nějakém faktu? „Negooglujte“, ale prostě jen o tom faktu diskutujte. Jedete na dovolenou? Na dobrodružství s klasickými papírovými mapami budete určitě dlouho vzpomínat!
Pořiďte si na dovolenou klasický tlačítkový mobil, místo tabletu si vezměte knihy… Věřte, že takový digitální detox vrátí do vztahu opět slova, smích a společné zážitky, které nemusí být jen takové, že hledáte nabíječku na telefon nebo nejlepší signál na wi-fi.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

5 příznaků úzkosti, které byste neměli ignorovat
Autor: redakce ve spolupráci s Lubomírem Novohradským, koučem osobního rozvoje, Datum: 29. 4. 2025 0:05Úzkost je jedním z nejběžnějších psychických problémů, který postihuje miliony lidí po celém světě.…

Aby vás stres nevyřadil z provozu: Generace Z v ohrožení?
Autor: redakce ve spolupráci s fyziologem Radimem Šlachtou, Datum: 24. 4. 2025 0:05Se stresem se potkal v životě každý z nás. Ale když začne ovládat naše každodenní fungování, je na…

Syndrom vyhoření: Nemoc moderní doby, kterou není radno podceňovat
Autor: MUDr. Kateřina Šédová, Loono, Datum: 17. 4. 2025 0:05Dlouhodobý stres, tlak na výkon i neustálá dostupnost. To jsou faktory, které mohou vést k syndromu…

Přijímačky jsou za rohem. Jak je zvládnout bez stresu?
Autor: Hana Petráková, Linka bezpečí, Datum: 10. 4. 2025 10:40Termín přijímaček na střední školy a víceletá gymnázia se nezadržitelně blíží. U řady dětí jde o…

Když smrt přijde bez varování
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 8. 3. 2025 0:05Náhlé a neočekávané úmrtí přináší pozůstalým nejen hluboký zármutek, ale také řadu psychických a…

Mozek v kondici: Jak podpořit kognitivní funkce v každém věku
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 5. 3. 2025 0:05Mozek nám umožňuje dýchat, přemýšlet i prožívat různé momenty života. Aby však fungoval na své…

Od zamilovanosti k realitě
Autor: Mgr. Šárka Miková, psycholožka, Datum: 12. 2. 2025 0:05Když jsme zamilovaní, vidíme partnera v ideálním světle. Rozdíly mezi námi přehlížíme, nebo je…

5 tipů, jak si užít Valentýna, i když nejste v páru
Autor: Mgr. Pavlína Rasochová, psychoterapeutka, Hedepy, Datum: 11. 2. 2025 0:05Vše se zahaluje do motivu květin a srdcí, restaurace zvou na speciální párová menu a v obchodě…