Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Péče o duševní zdraví není ideální
Freepik, freepik
Životní styl / Psychologie

Péče o duševní zdraví není ideální

datum: 21. 5. 2025 16:24 autor: MUDr. Kryštof Kantor, Ph.D, psychiatr
Péče o duševní zdraví v Česku se sice v posledních letech zlepšuje, přesto zůstávají zásadní výzvy. Česko stále bojuje s dostupností péče o duševní zdraví. Chybí odborníci, systém i legislativa.

Reforma psychiatrické péče

V Česku došlo k reformě psychiatrické péče, která podporuje větší propojení zdravotní a sociální oblasti. Odborníci, tedy zdravotničtí pracovníci a pracovníci v sociálních službách, pracují společně. Plánují péči, navštěvují klienty v terénu a pomáhají jim řešit jak psychický stav, tak i bydlení, práci nebo sociální vazby.

Zároveň tam, kde to dovoluje stav klienta, reforma přinesla přesun psychiatrické péče hospitalizačního typu na stacionární a ambulantní. To umožňuje klientům zůstávat ve svém běžném prostředí a zároveň se léčit. Díky tomu se situace ve sféře duševního zdraví pozvolna zlepšuje. Přesto je tu přítomna řada překážek, kvůli kterým zůstává odborná pomoc pro mnoho lidí stále mimo dosah.


Co by vás ještě mohlo zajímat

Každý čtvrtý člověk se cítí osamělý

Chybějí odborníci

Jedním ze zásadních problémů je dlouhodobý nedostatek kvalifikovaných odborníků – od psychologů a psychiatrů přes zdravotní sestry až po sociální pracovníky se zkušeností v oblasti duševního zdraví.

Tento problém se samozřejmě přímo promítá do omezené dostupnosti péče. Lidé pak často hledají pomoc jinde, mnohdy i u osob bez dostatečného vzdělání nebo klinické zkušenosti. Situace je špatná i ve velkých městech, mimo ně je pak ještě horší. Duševní poruchy přitom patří mezi významné příčiny pracovní neschopnosti, v případě mladší populace i invalidity, což má dopad nejen na jednotlivce, ale i na celou společnost.


Tip na zajímavou knihu

Zažíváte narážky nebo nevhodné „vtipy“, ale vtipná odpověď vás napadne až po deseti minutách? Cítíte, že některé situace vás svazují a nutí mlčet, i když byste se chtěli ozvat? Máte někdy pocit, že vás neviditelná síť očekávání a stereotypů brzdí v rozletu? Pak je tahle kniha přesně pro vás! Naučíte se v ní, jak se bránit slovním útokům a manipulaci – prakticky, bez omáčky a s humorem. Dozvíte se, jak čelit situacím, kdy vás přerušují na poradách, shazují vaše názory nebo vám podsouvají, že „tohle přece není problém“. Krok za krokem si projdete, jak zvládnout podceňování, shazování, podrývání autority a další běžné jevy, které dusí vaše sebevědomí. A hlavně, naučíte se, jak si svou sílu a hlas vzít zpátky. Tahle kniha není pro ty, co se smíří s tím, že „tak to prostě je“. Je to manuál pro všechny, kdo chtějí umět zvednout hlas. Pro všechny, kdo chtějí pro sebe – a celou společnost – lepší budoucnost. Protože odvážné činy začínají jedním: říct už dost. (Vydává nakladatelství Universum.)


Problém je i v systému vzdělávání

Další významnou překážkou fungující a dostupné péče je i samotné nastavení systému vzdělávání. Komplikací je například skutečnost, že psychiatr nemůže od roku 2016 získat oprávnění vykonávat samostatně psychoterapii ve zdravotnickém systému, protože jednoduše chybí nařízení, které by to umožňovalo. To samozřejmě výrazně komplikuje systémové nastavení kvalitního vzdělávání i motivaci lékařů ke klinické praxi.

Zásadní riziko vidím také v tom, že přetížení profesionálové nemají prostor pro vedení mladších kolegů, přestože právě zkušenost z praxe je ve vzdělávání klíčová. Mnoho aspektů terapeutické práce se totiž nedá naučit pouze teoreticky.


Co by vás ještě mohlo zajímat

Syndrom vyhoření: Nemoc moderní doby, kterou není radno podceňovat

V Evropě funguje takzvaná kroková péče

Inspirovat ke změnám bychom se mohli u mnoha evropských států, kde je situace odlišná. Péče zde často funguje deinstitucionalizovaně – tedy spíše ambulantně než formou dlouhodobých hospitalizací. Třeba v Nizozemsku nebo Švédsku je díky tomu pomoc dostupnější.

Za inspirativní považuji také model takzvané krokové péče, který přizpůsobuje formu pomoci podle závažnosti obtíží. Tento přístup efektivně využívá dostupné kapacity a pomáhá předcházet přetížení odborníků. V Česku je model krokové péče dosud nedostatečně nastavený, což v praxi znamená, že lidé s mírnějšími obtížemi využívají zbytečně vysokou úroveň pomoci, čímž se ztěžuje přístup pro ty, kteří potřebují intenzivnější podporu.

Zavedení krokové péče by zvýšilo dostupnost pomoci. Lidé s mírnějšími obtížemi by mohli využít například existující online terapeutické programy a lidé s vážnějšími problémy by byli směřováni ke specializované léčbě. Aby však mohl tento systém v Česku fungovat, muselo by dojít k legislativním změnám i posílení personálních kapacit.


Co by vás ještě mohlo zajímat

Aby vás stres nevyřadil z provozu: Generace Z v ohrožení?

Řešením mohou být terapeutické programy 

Studie ukazují, že jedním z efektivních řešení pro deprese, úzkosti, obsedantně kompulzivní poruchy, posttraumatické stresové poruchy či stres, jsou online kognitivně-behaviorální programy (i-KBT). Tyto programy mohou být bez podpory či s asynchronní podporou terapeuta.

V Česku již existují terapeutické programy Mindwell s asynchronní podporou terapeuta, které jsou založeny právě na vědecky ověřené metodě KBT a soustředí se na řešení středně až mírně závažných případů deprese a úzkosti. Mají i podporu některých zdravotních pojišťoven formou plné nebo částečné úhrady.

Pomoc v pohodlí domova

V kontextu narůstající potřeby zpřístupnění péče co nejširšímu okruhu lidí určitě nové digitální nástroje, jako je Mindwell, nabývají na významu.

Lidé, především ti s mírnějšími obtížemi, se totiž mohou duševnímu zdraví věnovat v soukromí, z pohodlí domova a ve vlastním tempu. Tato forma péče navíc nabízí efektivní řešení využívaní kapacit terapeuta, jelikož s pacientem komunikuje asynchronně. Je tedy schopen za stejný čas poskytnout péči více lidem, což je zároveň finančně efektivnější pro systém.

Mindwell je systematické řešení nejčastějších psychických poruch, které je dostupné ze soukromí a pohodlí domova. ● Aktuálně nabízí terapeutické programy deprese, úzkost, syndrom vyhoření a sebedůvěra. ● Některé programy plně nebo částečně hradí zdravotní pojišťovny VoZP, ČPZP, ZP MV ČR. ● Terapeutické programy Mindwell jsou založené na postupech kognitivně-behaviorální terapie a jejich autorem je přední český psychiatr a psychoterapeut profesor Ján Praško, spoluautorkou a odbornou garantkou je klinická psycholožka Marie Ocisková. ● Terapeuti Mindwell podstupují 5letý kognitivně-behaviorální výcvik akreditovaný pro zdravotnictví.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Mezinárodní den rodiny aneb Rozdíly ve výchově jsou naprosto přirozené

Mezinárodní den rodiny aneb Rozdíly ve výchově jsou naprosto přirozené

Autor: redakce ve spolupráci s psycholožkou Šárkou Mikovou, Datum: 13. 5. 2025 0:05

Rodina není o dokonalosti, ale o přijetí rozdílů. Mezinárodní den rodiny, který připadá na 15.…

5 rad, jak se zbavit závislosti na sázení

5 rad, jak se zbavit závislosti na sázení

Autor: Lubomír Novohradský, kouč osobního rozvoje, Datum: 7. 5. 2025 10:00

Závislost na hazardních hrách a problémové hraní mohou hluboce zasáhnout do života člověka a jeho…

5 příznaků úzkosti, které byste neměli ignorovat

5 příznaků úzkosti, které byste neměli ignorovat

Autor: redakce ve spolupráci s Lubomírem Novohradským, koučem osobního rozvoje, Datum: 29. 4. 2025 0:05

Úzkost je jedním z nejběžnějších psychických problémů, který postihuje miliony lidí po celém světě.…

Aby vás stres nevyřadil z provozu: Generace Z v ohrožení?

Aby vás stres nevyřadil z provozu: Generace Z v ohrožení?

Autor: redakce ve spolupráci s fyziologem Radimem Šlachtou, Datum: 24. 4. 2025 0:05

Se stresem se potkal v životě každý z nás. Ale když začne ovládat naše každodenní fungování, je na…

Syndrom vyhoření: Nemoc moderní doby, kterou není radno podceňovat

Syndrom vyhoření: Nemoc moderní doby, kterou není radno podceňovat

Autor: MUDr. Kateřina Šédová, Loono, Datum: 17. 4. 2025 0:05

Dlouhodobý stres, tlak na výkon i neustálá dostupnost. To jsou faktory, které mohou vést k syndromu…

Přijímačky jsou za rohem. Jak je zvládnout bez stresu?

Přijímačky jsou za rohem. Jak je zvládnout bez stresu?

Autor: Hana Petráková, Linka bezpečí, Datum: 10. 4. 2025 10:40

Termín přijímaček na střední školy a víceletá gymnázia se nezadržitelně blíží. U řady dětí jde o…

Když smrt přijde bez varování

Když smrt přijde bez varování

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 8. 3. 2025 0:05

Náhlé a neočekávané úmrtí přináší pozůstalým nejen hluboký zármutek, ale také řadu psychických a…

Mozek v kondici: Jak podpořit kognitivní funkce v každém věku

Mozek v kondici: Jak podpořit kognitivní funkce v každém věku

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 5. 3. 2025 0:05

Mozek nám umožňuje dýchat, přemýšlet i prožívat různé momenty života. Aby však fungoval na své…

Tip šéfredaktorky

Sérum na řasy, které opravdu funguje

9. 5. 2025 11:30 autor -red-