
Jak poznat úzkost a zabránit útoku paniky?
Panický útok zpravidla trvá jen pár minut, ale postiženému člověku se to zdá jako celá věčnost! Co se vlastně děje? Jde o fyzickou reakci organismu na existující situaci, nebo jen na představu nějaké situace.
Lidské tělo je od nepaměti připraveno v kritických momentech rychle jednat. Tělo vylučuje stresový hormon adrenalin, zužují se cévy, zvyšuje krevní tlak a svalové napětí.
Příznaky panického útoku
Bez varování se může objevit
- bušení srdce
- silný a nekontrovatelný třas
- dušnost
- závrať
- pocení
- úzkost
- bledá a studená pokožka
Záchvat paniky odezní, ale mohou ho zvovu lehce vyvolat podobné okolnosti. Začnete se například bát opuštět byt, protože máte strach, že venku v cizím prostředí se dostaví úzkost. Pokud vás poprvé panický strach přepadl v letadle, bojíte se létat.
Postiženi jsou často lidé, kteří se necítí dostatečně silní zvládnout určitou situaci, jsou nejistí a chybí jim sebedůvěra.
První pomoc
Nejdůležitější je si uvědomit, že opravdu nejste v nebezpečí. Přestože vaše srdce bije jako závod, nejde vám o život. Pokuste se změnit prostředí, odpočinout si. Když to nejde, například v letadle, zkuste se zabavit jinou činností – čtěte, poslouchejte hudbu, konverzujte s lidmi kolem.
Pomáhá také tzv. břišní dýchání, kdy se pomalu nadechujete do břicha a pomalu vydechujete. Tak zklidníte dýchání i srdeční rytmus.
Jóga a relaxační cvičení
Jak záchvatům předcházet? Určitě se nevyhýbejte situacím, které je způsobily. Naučte se například různá relaxační cvičení, pomáhá také jóga. Určitě o svém problému mluvte se svými blízkými, mohou vám pomoci ve chvíli, kdy ataka paniky začíná. Stačí, když na vás budou klidně a trpělivě mluvit a dají vám pocit bezpečí třeba i tím, že se vás budou lehce dotýkat na rameni, nebo společně s vámi zkusí správně dýchat.
Pokud se záchvaty paniky objevují častěji nebo v pravidelných intervalech, odborníci hovoří o panické poruše. Ze začarovaného kruhu vám pomůže psycholog, případně psychiatr. Ti nejprve s pomocí pacienta analyzují příčiny úzkostí a paniky. Individuálně pak používají různé terapeutické metody, například hypnózu nebo behaviorální postupy, v případě nutnosti nasadí vhodnou léčbu.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

5 příznaků úzkosti, které byste neměli ignorovat
Autor: redakce ve spolupráci s Lubomírem Novohradským, koučem osobního rozvoje, Datum: 29. 4. 2025 0:05Úzkost je jedním z nejběžnějších psychických problémů, který postihuje miliony lidí po celém světě.…

Aby vás stres nevyřadil z provozu: Generace Z v ohrožení?
Autor: redakce ve spolupráci s fyziologem Radimem Šlachtou, Datum: 24. 4. 2025 0:05Se stresem se potkal v životě každý z nás. Ale když začne ovládat naše každodenní fungování, je na…

Syndrom vyhoření: Nemoc moderní doby, kterou není radno podceňovat
Autor: MUDr. Kateřina Šédová, Loono, Datum: 17. 4. 2025 0:05Dlouhodobý stres, tlak na výkon i neustálá dostupnost. To jsou faktory, které mohou vést k syndromu…

Přijímačky jsou za rohem. Jak je zvládnout bez stresu?
Autor: Hana Petráková, Linka bezpečí, Datum: 10. 4. 2025 10:40Termín přijímaček na střední školy a víceletá gymnázia se nezadržitelně blíží. U řady dětí jde o…

Když smrt přijde bez varování
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 8. 3. 2025 0:05Náhlé a neočekávané úmrtí přináší pozůstalým nejen hluboký zármutek, ale také řadu psychických a…

Mozek v kondici: Jak podpořit kognitivní funkce v každém věku
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 5. 3. 2025 0:05Mozek nám umožňuje dýchat, přemýšlet i prožívat různé momenty života. Aby však fungoval na své…

Od zamilovanosti k realitě
Autor: Mgr. Šárka Miková, psycholožka, Datum: 12. 2. 2025 0:05Když jsme zamilovaní, vidíme partnera v ideálním světle. Rozdíly mezi námi přehlížíme, nebo je…

5 tipů, jak si užít Valentýna, i když nejste v páru
Autor: Mgr. Pavlína Rasochová, psychoterapeutka, Hedepy, Datum: 11. 2. 2025 0:05Vše se zahaluje do motivu květin a srdcí, restaurace zvou na speciální párová menu a v obchodě…