
Desatero proti stresu
Příznaky stresu mohou být různé, ale většinou se projevují bolestmi hlavy, vyčerpáním, nespavostí a poruchami soustředěnosti. Člověk pociťuje vnitřní neklid, je popudlivý a úzkostlivý. Často se přidávají i problémy v sexuálním životě.
Jak se poprat se stresem? Podívejte se, co radí odborníci.
- Režim Udělejte jen to, co radí psychologové například rodičům hyperaktivních dětí. Vytvořte si denní režim! Určitou vnitřní hyperaktivitu totiž máte právě teď v sobě a nevíte, co dřív dělat, abyste vše stihli. Pak nervózně odbíháte od jedné věci k druhé. Diář s pečlivě zapsanými úkoly a jejich konkrétními termíny rozhodně není přežitkem! Při plánování si navíc promyslíte, kolik času na co potřebujete. Zahrňte do plánu i domácnost.
- Spánek Ačkoli teoreticky všichni víme, že ve spánku náš organismus relaxuje a sbírá síly, v praxi je to horší. Přitom kvalitní spánek – v kvalitní posteli a s kvalitní matrací – je základ. Nevyspalý člověk je podrážděný, s větší pravděpodobností podlehne stresu a může dělat ukvapené závěry. Každý z nás má sice jinou potřebu spánku, ale spát se musí! Naslouchejte svému tělu a snažte se jít spát tak, jak si řekne. Věřte, že ti, co tvrdí, jak jim stačí spát jen tři hodiny, nemluví pravdu.
- Odpočinek Devadesátá léta, kdy odpočinek byl ostuda a dovolená v lepším případě přežitek a v horším sprosté slovo, jsou naštěstí dávno za námi. Někdy stačí prodloužený víkend s rodinou nebo přáteli k tomu, abyste se cítili lépe. Pro dokonalou regeneraci těla a duše odborníci doporučují alespoň jednou za rok dvoutýdenní dovolenou.Sice se říká, že ženy běžně zvládají několik činností, není to ale dobře. Víte, že bylo prokázáno, že většina lidí se v práci nejvíc rozptyluje tím, že neustále odpovídá na maily? Většinou přitom nejde o nic tak urgentního, aby to nemohlo půl hodiny počkat. Stačí si vyčlenit několikrát denně prostor na vyřízení emailové pošty a pak se věnovat důležitým věcem.
- Výběr Sami nejlépe víte, co a kolik zvládnete. Dělejte jen to, co můžete achcete udělat. Proto se nebojte odmítat a říkat „ne“ na věci, které jsou nad vaše možnosti a schopnosti.
- Emoce Lepší je tzv. bouchnout, než se nechat požírat vnitřním napětím a potlačovat emoce. A nemusíte hned šéfovi vytmavit jeho neschopnost, vykřikovat slova s hvězdičkou a šermovat mu kudlou před nosem. Pořiďte si domů boxovací pytel a každému to pěkně „nandejte“. Uleví se vám a na některé problémy se budete dívat s tolik potřebným nadhledem.
- Vypnutí. To jde někdy těžko, ale občas je dobré vypnout u mobilu zvuk a data nebo opravdu neotevřít celý víkend služební notebook a nepřihlásit se k pracovní poště. Myslíte si, že ti „nepostradatelní“ s mobilem přilepeným k uchu a očima upřenýma na obrazovku počítače udělají víc práce než vy? Neudělají, jen si ji nedovedou zorganizovat a rozvrhnout. Proto o dovolených a o víkendech neřešte pracovní záležitosti, pokud nehoří (třeba doslova). Kolegové ocení, že je neotravujete ve chvílích zaslouženého volna. A když s vámi někdo chce opravdu urgentně mluvit, určitě vás v dnešní době sežene i jinak.
- Pohyb Pohyb na čerstvém vzduchu rozhodně „restartuje“ mozek. Nemusíte být nadšení sportovci, kteří na jaře a v létě polykají kilometry na kole a v zimě na běžkách, každý pohyb je užitečný. Nenuťte se do golfu nebo tenisu jen proto, že tam chodí vaši kamarádi a známí. Jeslti vás baví chůze, tak choďte. Důležitá je pravidelnost.
- Hobby Je úplně jedno, jestli vás baví vyšívat, chodit na operu nebo ve volném čase skládáte puzzle. Podstatné je mít zálibu, na kterou se těšíte. Většinou u ní myslíte jen na příjemné věci. Stres se tak dostane do pozadí.
- Úsměv Úsměv odstraňuje bariéry a navozuje dobrou atmosféru a je „nakažlivý“. Zamračení lidé jen vytvářejí napětí. Naučte se usmívat. Zlepší se vám nálada a vaši blízcí a kolegové se budou raději bavit a pracovat s vámi než s nějakým mrzoutem.
- Psycholog Je to odborník, který na základě svých znalostí a zkušeností nezávisle posoudí, co vás trápí a stresuje. Pozorně vás vyslechne a probere s vámi vaše chyby a na modelových situacích vás naučí, jak řešit to, co vás pálí.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

5 příznaků úzkosti, které byste neměli ignorovat
Autor: redakce ve spolupráci s Lubomírem Novohradským, koučem osobního rozvoje, Datum: 29. 4. 2025 0:05Úzkost je jedním z nejběžnějších psychických problémů, který postihuje miliony lidí po celém světě.…

Aby vás stres nevyřadil z provozu: Generace Z v ohrožení?
Autor: redakce ve spolupráci s fyziologem Radimem Šlachtou, Datum: 24. 4. 2025 0:05Se stresem se potkal v životě každý z nás. Ale když začne ovládat naše každodenní fungování, je na…

Syndrom vyhoření: Nemoc moderní doby, kterou není radno podceňovat
Autor: MUDr. Kateřina Šédová, Loono, Datum: 17. 4. 2025 0:05Dlouhodobý stres, tlak na výkon i neustálá dostupnost. To jsou faktory, které mohou vést k syndromu…

Přijímačky jsou za rohem. Jak je zvládnout bez stresu?
Autor: Hana Petráková, Linka bezpečí, Datum: 10. 4. 2025 10:40Termín přijímaček na střední školy a víceletá gymnázia se nezadržitelně blíží. U řady dětí jde o…

Když smrt přijde bez varování
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 8. 3. 2025 0:05Náhlé a neočekávané úmrtí přináší pozůstalým nejen hluboký zármutek, ale také řadu psychických a…

Mozek v kondici: Jak podpořit kognitivní funkce v každém věku
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 5. 3. 2025 0:05Mozek nám umožňuje dýchat, přemýšlet i prožívat různé momenty života. Aby však fungoval na své…

Od zamilovanosti k realitě
Autor: Mgr. Šárka Miková, psycholožka, Datum: 12. 2. 2025 0:05Když jsme zamilovaní, vidíme partnera v ideálním světle. Rozdíly mezi námi přehlížíme, nebo je…

5 tipů, jak si užít Valentýna, i když nejste v páru
Autor: Mgr. Pavlína Rasochová, psychoterapeutka, Hedepy, Datum: 11. 2. 2025 0:05Vše se zahaluje do motivu květin a srdcí, restaurace zvou na speciální párová menu a v obchodě…