Myslíte si, že je dobré se napít tehdy, když pociťujete žízeň? To už je bohužel pozdě, pro příště to zkuste raději o něco dříve.
„Tekutiny bychom se měli snažit přijímat rovnoměrně v průběhu celého dne. Ideální je pít po menších dávkách a ne více než 150 ml najednou, abychom organismus nepřetížili. A protože tekutiny nedoplňujeme jenom v nápojích, optimálně bychom si jejich příjem měli rozdělit mezi nápoje - cca 2/3 - a potraviny bohaté na tekutiny - cca zbylou 1/3. Určitě bychom měli zohlednit svůj aktuální zdravotní stav, míru zatížení i okolní klima. A pokud se v letních měsících více potíme, zaměřme se také na příjem minerálů ve formě slabě a středně mineralizovaných vod,“ doporučuje Mgr. Adéla Skoupá, konzultantka zdravého životního stylu.
Někdy se stává, že se ocitneme v situaci, která vyžaduje, abychom se jí přizpůsobili včetně pitného režimu. O co jde?
Co může vést k nedostatku vody v našem organismu? Například ztráta krve, popáleniny, diuretika, průjmy, nadměrné pocení, horečnaté onemocnění, onemocnění ledvin aj.
„Dehydratace se může rozvíjet buď postupně, nebo rychle. Její projevy záleží na celkové kondici, rezervách organismu, věku a přidružených onemocněních. Lehkou formu dehydratace nejspíše zažil každý z nás. Dehydratace se může projevovat jak poměrně mírnými projevy, jako suchá kůže, oschlý jazyk, zhoršená koncentrace, neklid, bolest hlavy, únava, vyšší koncentrace moči, tak i závažnějšími symptomy, např. křečemi, zmateností, mdlobami, nízkým tlakem, zrychleným tepem i dýcháním. V krajním případě může dojít i k úmrtí,“ pokračuje MUDr. Ježková.
A co se stane, když v našem těle klesnou tekutiny o několik procent?
... o2 % tekutin méně může se snížit výkon i o 20 %.
... o 5 % tekutin méně může představovat zdravotní riziko i pro jinak zdravého jedince, zejména u malých dětí.
Přestože se častěji setkáváme se situací, kdy lidé pitný režim zanedbávají, může někdy dojít k přetížení organismu vodou, kdy jsou nadměrně zatíženy nejen ledviny, ale také srdce. Příčinou je zvýšený příjem a snížený výdej.
„Může dojít dokonce i k otravě vodou v případě, když jí rychle vypijeme skutečně velké množství. Může pak docházet k nevolnosti, zvracení či šokové reakci. Je to ale extrémní jev, který nastává zřídka, nicméně je třeba si i tato rizika uvědomovat,“ popisuje Jana Ježková z OZP.
Recept na domácí rehydratační roztok, když potřebujete rychle doplnit tekutiny v případě jejich nedostatku, např. při horečnatých průjmových onemocněních.
Budete potřebovat:
2 lžíce cukru
½ lžičky stolní soli (lépe ¼ soli a ¼ jedlé sody)
100 ml šťávy z pomeranče (pro obsah draslíku)
Jak na to:
Vše smíchejte a doplňte převařenou vodou do 1 litru.
Roztok podávejte vychlazený na 4–8 °C a po lžičkách. Po 5 minutách vždy 5 ml roztoku (jedna dnešní čajová lžička má objem 4 ml). (Jde ale o léčebnou metodu, nikoliv o příklad normálního pitného režimu.)
„Dospělí by měli vypít 250-500 ml a děti 125-250 ml tohoto roztoku během hodiny. Rehydratace musí být rychlá a má být zvládnuta během 3-6 hodin, během této doby je doporučováno podat 40−50 ml na 1 kg hmotnosti,“ dodává MUDr. Jana Ježková.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Se stresem se potkal v životě každý z nás. Ale když začne ovládat naše každodenní fungování, je na…
Oslavu padesátin máte už dávno úspěšně za sebou a cítíte, že se vaše tělo začíná nebezpečně ozývat……
Teplejší počasí a grilování jdou ruku v ruce. Tato kratochvíle patří mezi nejoblíbenější letní…
Češi i před Velikonocemi sahají po přípravcích na problémy s trávením. Místo střídmosti při jídle…
Pylová sezóna je pro mnoho lidí obdobím plným nepříjemných projevů, jako je rýma, slzení očí, kašel…
Věděli jste, že zdraví ovlivňují geny jen z 20-30 %? Zbylých 70-80 % leží v našich rukou. Možná si…
Víte, že masáž připraví tělo na zátěž a po námaze přinese zaslouženou úlevu? A kvalitní masážní…
Před rokem o něm téměř nikdo nevěděl, dnes patří mezi nejprodávanější doplňky stravy. Berberin,…