Vlna má jedinečnou vlastnost, je samočistící, tudíž deky stačí pravidelně větrat a prát jen jednou do roka. Pokud merino deky přes léto vůbec nepoužíváme, můžeme je uschovat do igelitového pytle.
Vhodné je pytel zalepit páskou, abychom zabránili vniknutí molů. Proti molům pomáhá k dece přiložit i vonný levandulový pytlík, který ji navíc příjemně provoní. Pokud se občas do ní zachumláte, stačí deky a přikrývky hezky srovnat a uložit na větratelné místo a ovonět levandulí.
Mnoho lidí je přesvědčeno, že přikrývky je nutné prát pravidelně a na co nejvyšší teplotu v pračce, aby došlo k odstranění roztočů. To ale neplatí u vlněných přikrývek.
„U nás v Ovečkárně nabízíme klasické prošívané přikrývky s výplní z ovčí vlny merino. Díky tomuto materiálu, který je antibakteriální a téměř samočistící, stačí jen přikrývky pravidelně větrat na čerstvém vzduchu,“ doporučuje Martin Bernátek z Ovečkárny.
Přes léto můžete zimní přikrývky uschovat do jednoduchých igelitových povlaků či pytlů, aby byly i po vytažení stále jako nové.
Vlněné merino svetry, plédy a další teplé vlněné svršky po zimě rádi odložíte, ale než je společně s dalšími zimními věcmi uložíte, musíte je ošetřit. Zimní merino svetry můžeme prát v ruce, ale i v pračce na šetrný program vhodný na vlněné výrobky. Důležité je nepřekročit teplotu 30 °C.
Tak jako u předchozích vlněných výrobků, tak i u svetrů je nejvhodnější použít prací prostředek vyvinutý speciálně pro údržbu merino vlny. Prací prostředek s lanolinem pomáhá vlněným svetrům navrátit původní tvaru, hloubkově ošetří všechny vlákna, tím zajistí jejich delší životnost a v neposlední řadě skvěle čistí a nádherně voní.
U vlněných svetrů je důležité i správné sušení. Ideální formou sušení je svetr rozložit na vodorovnou plochu. Na sušák dejte ručník a na něj pečlivě rozložte svetr, tím zabráníte deformaci a vytahání.
Nikdy nedávejt svetr do sušičky, nedopadlo by to dobře. A nikdy nesušte vlněné svetry přímo na topení. I u sušení platí, že vlněný materiál nesmí přijít do kontaktu s teplotou vyšší než 30 °C. Usušený vlněný svetr složte a uložte na větratelné místo nebo do uzavíratelného igelitového pytle s pytlíkem sušené levandule. Až ho na podzim opět vytáhnete, bude opět jako nový a krásně provoněný.
Na praní a čištění vlněných kátek používejte k tomu určené kvalitní přípravky.
Zdroj informací a foto: oveckarna.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Vyhrajte v naší soutěži balíček kosmetiky Acqua di Bolgheri. Kosmetika z Toskánska je přírodní a…
Barvit nebo nebarvit? Tuto otázku si klade většina žen od chvíle, kdy najdou ve vlasech první šedé…
Řada velikonočních rituálů sloužila k namlouvání. Přidejte k nim jeden současný: dokonalý make-up.…
Trápí vás suché a lámavé vlasy? Máme pro vás soubor opatření, jak proměnit slámu v samet! Tady je…
Tonikum, esence, esenciální olej. Víme však přesně, k čemu který přípravek slouží a jak s nimi…
Ačkoliv je stárnutí přirozenou součástí lidského života, pro mnoho žen bývá obávaným strašákem.…
Orientální vůně patří k nejstarším parfémovým kategoriím. Směsi vonných pryskyřic, myrhy, kadidla a…
Jaké novinky na nás čekají na pultech parfumerií? Zveme vás na procházku kosmetickými trendy a…