Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
5 rad, jak předejít bolavým zádům
freepik.com
Životní styl

5 rad, jak předejít bolavým zádům

datum: 23. 2. 2020 11:00 autor: -an-
S bolavými zády je nejlepší bojovat ještě dříve, než na ně dojde. Pokud strávíte osmihodinovou směnu pouze vsedě za počítačem, není divu, že vaše tělo bude ztuhlé a časem přijde i bolest.

„Sezení doporučuji prokládat pravidelnými pauzami o délce ideálně 5 minut jednou za hodinu. Během této pauzy se můžete projít a protáhnout,“ říká Richard Jisl, fyzioterapeut a odborný ředitel centra Healthy-Life.

Prevencí jsou také dechová cvičení do břicha, která zlepšují břišní peristaltiku. Ta totiž může mít na záda velký vliv. „Aby bylo možné tato dechová cvičení provádět, doporučuji upravit i stravu. Dechová cvičení se neprovádějí dobře s plným žaludkem, proto je vhodné jíst po menších porcích a častěji. Určitě je lepší spíše lehčí strava, která zabrání i únavě při trávení. Dechová cvičení posilují zádové svaly a pomáhají zásobovat tkáně kyslíkem. Celkově zlepšují cirkulaci krve,“pokračuje Richard Jisl. Vhodné jsou také rotační cviky, které pomáhají páteři a vyrovnávají dysbalance při sezení u počítače. Nezapomínejte ani na horní končetiny a občas je celé rozhýbejte.

Sedavá zaměstnání mohou v extrémních případech vést až k vyhřezlým ploténkám, degenerativním změnám páteře, chronickým bolestem krční páteře nebo i problémům se zažívacích traktem. Bolest zad se stává běžnou součástí lidských životů, řada z nás si dokonce zvykla na to, že tu s námi je každý den. Velmi pomůže ergonomicky zařízené pracovní místo, které těmto problémům dokáže přecházet.

Na co bychom měli myslet?

  1. Deska stolu Výška desky stolu by se měla pohybovat od 72 do 78 centimetrů. Výšku vždy volte tak, aby lokty svíraly pravý úhel a deska stolu netlačila do předloktí.
  2. Prostor pro monitor i klávesnici Na stole by měl být dostatek místa pro monitor i klávesnici. Myslete na to, že vzdálenost obrazovky od obličeje by měla být od 50 do 70 centimetrů a hloubku pracovní desky tomu přizpůsobte. Její rozměr by se měl pohybovat od 80 do 100 centimetrů.
  3. Umístění monitoru Monitor by měl být umístěn ve výšce očí, aby nedocházelo k hrbení.
  4. Podpěrka pro klouby Abyste předešli syndromu karpálních tunelů nebo poruchám oběhového systému, zvažte podpěrky pro klouby. Pro správné uchopení myši bude stačit gelová podložka, pro nohy zase slouží ergonomická opěrka chodidel, která zajistí správný úhel kolen.
  5. Správné sezení Správná židle by měla být nastavitelná a umožňovat dynamické sezení, přizpůsobit se pohybům těla a podepřít páteř na správných místech. Neměli bychom dlouho sedět bez pravidelných přestávek. Oblíbený posez „noha přes nohu“ si také raději odpusťte.

Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Tmavé skvrny na nohách ke stáří nepatří

Tmavé skvrny na nohách ke stáří nepatří

Autor: redakce ve spolupráci s Ivou Bílkovou, Fyzioklinika, Datum: 4. 8. 2026 10:03

S věkem se pokožka člověka přirozeně mění. A nejde jen o ztrátu elasticity a tvorbu vrásek – na…

Víte, proč komáři štípou některé lidi víc než jiné?

Víte, proč komáři štípou některé lidi víc než jiné?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 8. 2026 11:01

Někdo si po letním večeru domů odnese jediný štípanec, jiný jich napočítá deset. Čím to je?…

Letní režim a ženské srdce po čtyřicítce

Letní režim a ženské srdce po čtyřicítce

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 3. 8. 2026 8:30

Dovolená, grilování s přáteli, dlouhé letní večery a odpočinek u vody působí jako ideální recept na…

Víte, že léto nohám nesvědčí?

Víte, že léto nohám nesvědčí?

Autor: Hana Lorencová, Datum: 30. 7. 2026 10:40

Rozpálené chodníky, dlouhé procházky, cestování i celodenní stání. Léto ve městě může být příjemné,…

Čím si v létě udělám radost?

Čím si v létě udělám radost?

Autor: Jitka Horčicová, Datum: 24. 7. 2026 12:13

No přece růžovým nebo perlivým vínem! Těch je letos na českém trhu opravdu hodně – a většinou se…

Proč si ve třicetistupňových vedrech oblékat vlněné oblečení?

Proč si ve třicetistupňových vedrech oblékat vlněné oblečení?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 22. 7. 2026 18:16

Na otázky čtenářů odpovídá Adam Rožánek, obchodní ředitel e-shopu Trenýrkárna.cz.

Co jste možná nevěděli o melounu

Co jste možná nevěděli o melounu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 15. 7. 2026 10:00

Šťavnatý, sladký a osvěžující. Vodní meloun patří k nejoblíbenějším letním plodům a málokteré ovoce…

20 kroků ke správné letní hydrataci

20 kroků ke správné letní hydrataci

Autor: redakce ve spolupráci s AquaLife Institutem, Datum: 14. 7. 2026 9:00

Vysoké teploty, klimatizace, sport i běžný pracovní den v kanceláři – v létě tělo ztrácí tekutiny…

Tip šéfredaktorky

Jak se sbalit na sedm dní do jednoho kufru?

6. 8. 2026 12:00 autor Anna Vágnerová