Jenže přišly společenské změny. Otec Milady, dědův tchán, byl důležitý funkcionář, který po roce 1948 postoupil na kariérním žebříčku. Zeť, doktor z buržoazní rodiny, už pro něj nebyl tak zajímavý. Tedy byl, když potřeboval zařídit protekci pro své kamarády.
„Miládko, žijeme vedle sebe, ne spolu,“ začal děda jednou večer, když děti usnuly, „co kdybychom se v klidu rozvedli?“ podíval se na ni. „O děti se postarám, tebe finančně zajistím, ale takhle se zbytečně trápíme. Proč si nepřiznat, že náš vztah byla chyba?“
Milada nereagovala, zato se druhý den přihnal na návštěvu tchán. „Tak to teda ne,“ křičel. „Miládku neopustíš a zůstaneš s ní. Jinak už neuvidíš děti, to ti garantuju! A taky bys mohl skončit někde na stavbě jako pomocný zedník, ty buržoazní floutku!“
Babička Jiřinka byla v mládí samostatná mladá žena, která byla vděčným soustem pro všechny drbny v okolí. V šestadvaceti byla svobodná, pracovala v cestovní kanceláři. Ne že by se tehdy někam moc cestovalo, Jiřinka ale zajišťovala lázeňské pobyty pro pracující. Děda na takovou rekreaci neměl nárok, ale tchán se postaral, aby mohl jet do Krkonoš s dětmi – Junior i Věrka měli trvalé záněty průdušek. Pro tchána nebyl problém zajistit, aby během zimy s nimi strávila Milada dva týdny v Tatrách a děda Jan týden ve Špindlu. A Jiřinka tam přijela služebně.
Na večerní povinné lidové zábavě s tancem si děda povšiml krásné elegantní plavovlásky a vyzval ji k tanci. Během večera zjistil, že dívka je nejen krásná, ale také chytrá a vtipná.
„To prostě byla ta pověstná jiskra, co přeskočila. Rozklepaly se mi kolena, když pro mě přišel,“ vyprávěla později babi Jiřinka. „Prostě jsem najednou věděla, že to je ten pravý.“ A jednačtyřicetiletý Jan, vážený chirurg a táta od rodiny se zamiloval jako malý kluk.
Hamburk, 1919. John Casparius už nevěří v dobro v lidech. Kruté zážitky z války ho pronásledují, kdysi prosperující lodní společnost, kterou židovská rodina vlastní už desítky let, je zmítaná politickými zvraty. Po probdělé noci se za úsvitu na břehu Labe setkává s mladou Leni Hansenovou. Dva cizinci, které náhoda svedla dohromady na krátký, ale osudový okamžik, a kteří netuší, že od této chvíle se jejich životy i životy jejich rodin budou prolínat po celé generace. (Vydalo nakladatelství Ikar.)
Přiznal se Miladě, která v té době také měla přítele. Jenže rozvádět se nechtěla. „Dělej si, co chceš, mně to tak vyhovuje,“ řekla mu. Takhle proběhlo několik let, kdy Jan žil střídavě doma s rodinou, střídavě v malém bytě s Jiřinkou a její maminkou. Jan Junior a Věrka o tomto podivném spořádání věděli a nechápali, proč se rodiče nerozvedou.
Jiřinka na Jana netlačila s rozvodem, ale roky jí utíkaly a chtěla dítě. „Za měsíc mi bude třiatřicet, už nemůžu moc dlouho čekat,“ řekla jednou dědovi. „Chci dítě, dítě s tebou, klidně zůstanu svobodná matka.“
Otěhotněla třikrát – a třikrát potratila. Pak už Jan konečně doma jasně řekl, že podal žádost o rozvod a definitivně se odstěhoval.
Milada odmítala rozvodové papíry podepsat. A Jiřinka znovu otěhotněla a překonala první kritické měsíce. Na konci ledna 1960 se narodila moje maminka Iveta. Na nátlak už dospělých dětí Milada konečně souhlasila s rozvodem a v červnu 1960 se Jiřina a Jan konečně vzali.
Možná je to banální příběh, ale ti dva si svoje štěstí moc užívali. Pro mou maminku Ivetu vytvořili láskyplný domov, kde měli otevřené dveře Junior, Věrka, jejich partneři a děti. Maminka a později já a moji dva mladší bratři jsme měli velkou rodinu plnou tetiček, strejdů i sestřenic a bratranců.
A mezi babičkou a dědou pořád byla do posledního okamžiku velká láska, kterou nebrali jako samozřejmost.
Čtete rádi skutečné příběhy ze života? Znáte i vy zajímavý příběh, který chcete sdílet s ostatními? Pište na redakce@casjenprome.cz. Za každý zajímavý námět, který zpracujeme a uveřejníme, pošleme knihu jako dárek!
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
„Vždycky mi přišlo samozřejmé, že rodiče pomáhají svým dětem při vstupu do života. Jenže nic se…
„Už od dětství jsem od mámy slyšela, že jsem hloupá a tlustá,“ začíná svůj dopis naše čtenářka…
Netušila jsem, jak mi jedno velikonoční pondělí doslova obrátí život naruby, svěřila se naše…
Delší dobu jsem tušila, že se něco děje. Pak zapomněl zavřít mailovou schránku a bylo to jasné.…
„S manželovou matkou jsem si užila své,“ napsala nám čtenářka Jana. „Byla to nesnášenlivá tchyně,…
Věci mezi nebem a zemí si neumíme vysvětlit. Přitom nás často překvapí.
Pro své dítě chce každý rodič to nejlepší. Lída nebyla výjimkou. Když jediný syn dospíval,…
První jarní sluníčko se opírá do oken, je krásný nedělní den, ale já sedím doma sama a dívám se z…