Mohlo být císařovo čtvrté manželství skutečně harmonické?
Na tuto otázku se podle všeho jednoznačně odpovědět nedá.
Manželstvím neotřáslo patrně to, že nesplnilo své diplomatické poslání – Alžbětin dědeček Kazimír totiž po čase znovu vystoupil proti Karlovi IV.
Avšak neustálým zdrojem napětí se mezi manželi stalo Václavovo privilegované postavení, a to zejména poté, co se Alžbětě v roce 1368 narodí syn, který dostal při křtu jméno Zikmund.
Alžběta, kterou v roce 1369 korunovali v Římě na císařovnu, byla však žena se silnou vůlí rozhodnutá prosadit Zikmunda na první místo před Václava. Navzdory své nevšední síle však manželovi vůli nezlomila, a tak si Zikmund musel na korunu českého krále počkat až po Václavově smrti.
Manželé spolu i přes tyto neshody jinak vycházeli zjevně v dobrém – z jejich manželství se narodilo šest dětí, dospělosti však dosáhly pouze čtyři z nich, Anna, která se provdala za Richarda II. a stala se anglickou královnou, Zikmund, budoucí císař Svaté říše římské, Jan a Markéta.
Rivalita mezi Václavem a jeho nevlastními sourozenci však pokračovala i po Karlově smrti v roce 1378.
Alžběta Pomořanská, která svého manžela přežila o patnáct let, se po jeho smrti uchýlila do věnného sídla českých královen Hradce králové, kde zemřela roku 1393.
A tak zůstává poslední otázka: Mohla česká královna a římská císařovna Alžběta Pomořanská nalézt v tomto ústraní konečně vyrovnaný klid?
Snad ano – vždyť její syn Zikmund dosáhl nakonec vyšší mety než Václav, neboť se stal římským císařem, a její dcera Anna byla přece anglickou královnou.
Ale pravdivou odpověď na tuto otázku zná jen Alžběta Pomořanská.
Alžběta je o jedenatřicet let mladší než její císařský choť Karel IV., přesto se obává, že si ji manžel vyvolil nikoli z lásky, ale pouze z diplomatických důvodů, aby si naklonil své politické protivníky. Strachuje se, že ji nemiluje tak hluboce jako svou předchozí ženu, krásnou Annu Svídnickou, která mu navíc dala syna Václava. Když se Alžběta dozví, že se Karel IV. chystá s mladým princem Václavem na cestu do Francie, dá průchod své žárlivosti.
Alžběta je o jedenatřicet let mladší než její císařský choť Karel IV., přesto se obává, že si ji manžel vyvolil nikoli z lásky, ale pouze z diplomatických důvodů, aby si naklonil své politické protivníky. Strachuje se, že ji nemiluje tak hluboce jako svou předchozí ženu, krásnou Annu Svídnickou, která mu navíc dala syna Václava. Když se Alžběta dozví, že se Karel IV. chystá s mladým princem Václavem na cestu do Francie, dá průchod své žárlivosti. (Knihu vydalo nakladatelství Ikar.)
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Vynález, který mj. změnil i svět oční medicíny, byl patentován v roce 1960. Jeho kořeny ale sahají…
Ta tři jména asi téměř nikomu nic neřeknou stejně jako jejich portréty. Josef Zwierzina, Salomon…
Marie Antoinetta je často popisována jako marnotratná manželka, která se pletla do politických…
Odvážný muž, výborný navigátor a bojovník s korupcí, ale také dobyvatel a kolonizátor. To všechno…
Na rozdíl od technologií, jako je žárovka nebo telefon, internet nemá jediného „vynálezce“ a…
Mayská říše s centrem v tropických nížinách dnešní Guatemaly dosáhla vrcholu své moci a vlivu kolem…
Dvaapadesátiletý provozovatel nočního klubu v Dallasu Jack Ruby ohromil Ameriku, když 24. listopadu…
V letech 60-61 n. l. vedla nejslavnější keltská královna krvavou vzpouru proti Římu, odhodlaná…