
Na penězích záleží!
Materialistka! Napadlo možná někoho po přečtení titulku. „Peníze přeci nejsou všechno!“ To říkají ti, kdo je mají a opravdu jsou o tom přesvědčeni, nebo ti, kterým nějaké peníze chybí, ale nevědí, jak jich vydělat víc, a berou to jako náplast na tuhle bolístku. Co když ale připustíme myšlenku, že na penězích skutečně záleží, protože je to prostředek ke zvýšení kvality života a naší spokojenosti obecně.
Máme málo, nebo hodně?
Jestliže si přiznáme, že jisté procento stresu, nervozity, partnerských dohadů, nepříjemných diskusí s dětmi nebo jiným členy rodiny vyplývá z toho, že na účtu není úplně tolik, kolik bychom si představovali, otevíráme si cestu k tomu tuto situaci změnit. Jak říká Robert Kiyosaki: „Je rozdíl být chudý a dočasně bez peněz.“ Chudý člověk je chudý ne proto, že jeho konto zeje prázdnotou, nebo je dokonce v mínusu. Je chudý, protože má chudé myšlení a návyky chudých. Na druhou stranu chudý člověk navenek vůbec nemusí vypadat jako bezdomovec. Může dokonce vydělávat sto i více tisíc měsíčně… Být dočasně bez peněz ale vůbec neznamená, že máte v peněžence poslední stovku a zrovna jste jsi nestihli dojít vybrat z bankomatu. Dočasnost může trvat i několik let. Mohou to být roky, kdy počítáte každou korunu na rohlíky, a přesto jste mentálně bohatí a osobní prosperita vás v budoucnu nemine.
Záleží na našich postojích, návycích, schopnosti vytvořit si plán a následně ho realizovat.
Takhle ne!
O tom, že jsme na tom jako národ nevalně, hovoří statistiky a průzkumy Ministerstva financí jasně:
- 57 % lidí nesestavuje vůbec domácí rozpočet,
- 85 % lidí nevytváří finanční rezervy a zdroje pro zajištění na stáří, protože spoléhají, že se o ně postará stát,
- přes 70 % lidí pokryje ze svých rezerv maximálně 6 měsíců života, většina pak max. 1-3 měsíce.
- Potvrzuje to i exekutorská komora: Přes 860 tisíc lidí, tedy asi 12 % dospělé populace není schopno splácet své dluhy a je na ně vypsaná exekuce.
- Pokud to nejste právě vy, existuje vysoká pravděpodobnost, že někdo z vaší rodiny, příbuzných a známých v téhle situaci je.
A dost!
Naše finanční návyky nejsou zdravé. To je třeba si přiznat, ne na úrovni státu, nebo ministerstva, ale na úrovni rodiny a své vlastní peněženky. A je bezpodmínečně nutné to změnit – teď!
Způsobů, jak to udělat, existuje celá řada. Jednou z možností je nastudovat si dostupné zdroje na youtube, přečíst knížky o finančním myšlení, nebo se inspirovat od dětí ve škole, protože dnešní školáci (ať na ZŠ, tak na SŠ) mají výuku finanční gramotnosti povinnou. Navíc existují komunikační a stolní hry, aplikace, soutěže a projektové dny, kterých se mohou účastnit děti i dospělí.
Do velké kampaně na podporu vzdělávání o penězích a finanční gramotnosti – Global Money Week – se už potřetí chystá v březnu zapojit i Česká republika. Pod vedením národních koordinátorů, kterými jsou společnosti yourchance a EFPA ČR, budou probíhat stovky akcí. Stačí sledovat informace online, v tištěných médií, případně v rozhlase a v televizi.
Tečkou za letošním ročníkem je vydání knížky Na penězích záleží, která bude mít křest na konferenci o finanční gramotnosti 26. 9. Je to vlastně příručka pro dospělé, jak vést děti k finanční gramotnosti, ale spousta tipů a doporučení směřuje právě k dospělákům, kteří potřebují ještě trochu poladit své vlastní znalosti a dovednosti v oblasti financí (k dostání bude za 100 Kč na yourchance.cz).
Start!
Není na co čekat. Je třeba jít do akce! Udělat první krok, pak další a další a další. Den za dnem, každý den trochu. Pokud dnes zainvestujete pár set v knihkupectví a koupíte si doporučenou literaturu, nastuduje videa na youtube o domácím hospodaření, tvorbě domácího rozpočtu a tzv. rozpočtu naruby, jste o něco blíž své osobní prosperitě. Osvojit si myšlenkové postupy a procesy úspěšných lidí, vezme čas, nějaké peníze a hlavně úsilí. Pro ty, kdo to zvládnout, je připravená odměna. Vezme to pár měsíců, abyste viděli první reálné pozitivní změny a dopady. Vezme to několik let a výsledkem je finanční zajištění sebe a své rodiny a dosažení uspokojivé úrovně osobní prosperity.
Další články z rubriky

Zdravé grilování: Užijte si grilovací sezónu plnou chutí a bez výčitek
Autor: redakce ve spolupráci s projektem Půl talíře, Datum: 22. 4. 2025 8:00Teplejší počasí a grilování jdou ruku v ruce. Tato kratochvíle patří mezi nejoblíbenější letní…

Krevety: Co o nich (ne)víme?
Autor: Vendula Presserová, Datum: 9. 4. 2025 11:50V naší kuchyni se zabydlely teprve nedávno. Víte si s nimi rady, anebo patříte mezi strávníky,…

Slepičí, nebo rovnou pštrosí? Podívejte se vejci pod skořápku
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 2. 4. 2025 0:05Vejce nejsou žádnou obyčejnou potravinou. V mnoha kulturách představují nový život, plodnost a…

Milujete kávu, ale káva nemá ráda vás? 4 důkazy, že to s jejím pitím přeháníte
Autor: -pv-, Datum: 25. 3. 2025 16:15Káva může být dobrý sluha i špatný pán. Dokáže vás nabudit a zlepšit vám náladu, stejně jako vás…

5 tipů na jarní bylinky a zeleninu, které knedlíkům dodají šmrnc
Autor: redakce ve spolupráci s Petrem Kosinerem, šéfkuchařem Knedlíky Láznička., Datum: 14. 3. 2025 7:07S přicházejícím jarem se příroda zazelená. To je dobrá zpráva také pro všechny, kdo mají rádi…

Jaké jsou příspěvky zdravotních pojišťoven v mateřství?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 3. 2025 0:05Říká se, že těhotenství a mateřství by měly být nejkrásnějšími obdobími v životě. Ale ruku na srdce…

Nový prací gel chrání světlé prádlo před zašednutím
Autor: -red-, Datum: 5. 3. 2025 14:16Světlé interiérové doplňky jsou stejně jako světlé oblečení symbolem elegance a čistoty. Časté…

Jak ušetřit na předplatném streamovacích platforem?
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 2. 2025 0:05Stále více lidí se nespokojí jenom s televizním vysíláním v reálném čase, zvykli si na digitální TV…