Intenzita a periodicita tzv. fází vzplanutí, kdy jsou projevy ekzému nejvýraznější, je individuální, stejně jako rozsah ložisek na těle. Tato skutečnost se může odrážet i na pracovním výkonu. Stačí, aby člověk s atopickou dermatitidou měl jednou za půl roku vzplanutí, a jeho pracovní výkon se sníží až o 30 %. Pacienti, kteří mají vzplanutí přibližně každý měsíc, mají sníženou produktivitu dokonce až o 43 %. Nižší práceschopnost se může rovněž negativně odrazit na vztazích mezi kolegy i na pracovním ohodnocení.
Tyto znepokojivé výsledky ukazují, že důsledky atopické dermatitidy zdaleka nekončí jen u červené svědivé kůže, ale mají mnohem širší dopad. Právě proto je zcela nezbytné, aby atopici podstupovali vhodnou léčbu, která odpovídá míře závažnosti jejich onemocnění.
„Pro těžší formy onemocnění máme v současnosti k dispozici tzv. cílenou léčbu, tj. biologickou léčbu či malé molekuly. Je založena na tom, že dokáže blokovat zánětlivý proces v našem těle, který atopický ekzém způsobuje. Díky tomu, že působí cíleně, má jen velmi málo nežádoucích účinků, a proto pacientům s atopickým ekzémem poskytuje velmi dobrou kvalitu života,“ říká doc. MUDr. Filip Rob, Ph.D., přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka.
V České republice existují centra biologické léčby, kde je možné se informovat o tom, zda splňuji podmínky pro tuto cílenou léčbu, nebo se případně objednat ke konzultaci. Přehled center najdete například na webu jsematopik.cz.
FAKTA O ATOPICKÉM EKZÉMU
|
Zdroje informací: MEASURE-AD:Largest Study of Its Kind Highlights Real-World Burden of Atopic Dermatitis on Patients Worldwide, 2020, ATODERMA: Klinické a ekonomické dopady střední až těžké atopické dermatitidy v České republice, jsematopik.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Farmaceut je často první, na koho se lidé obracejí, když je něco bolí, když si nejsou jistí…
Vaginální výtok je přirozenou součástí zdravého ženského organismu, přesto je toto téma často…
Univerzálně nejlepší antikoncepce neexistuje, protože každá žena má jiné potřeby, životní styl i…
Věděli jste, že váš „druhý mozek“ sídlí v břiše? Právě tak se dnes mluví o střevech – orgánu, který…
Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.
Jaro v plném proudu a s ním řádí ve velkém také pyly. Jejich sezóna odstartovala, a to pro více než…
Menstruace je přirozenou součástí života většiny žen, ale v mnoha společnostech, včetně části té…
Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Zdenka Morvai, odborná farmaceutka online poradny Lékárna.cz.