Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Proč je důležité zůstat fyzicky aktivní i v menopauze?
freepik.com
Životní styl / Zdraví

Proč je důležité zůstat fyzicky aktivní i v menopauze?

datum: 8. 9. 2021 10:00 autor: redakce ve spolupráci s MUDr. Pavlem Turčanem, gynekologem a sexuologem
Ženy v přechodu se hojně potýkají s poklesem energie, a tak není divu, že na sport či jiné fyzické aktivity nemají často ani pomyšlení. Podle zprávy společnosti Women In Sport dokonce skoro třetina do té doby aktivních žen od sportu během klimakteria upustí. Pohyb přitom může účinně pomáhat ulevovat od mnoha nepříjemných projevů přechodu.

Víte, že podle výzkumu společnosti Women In Sport téměř třetina žen během přechodu upustí od fyzických aktivit, přestože by rády aktivní zůstaly? A proč tedy?

Co říká výzkum?

Často je odradí nejen ubývající síly a další nepříjemné projevy spojené s menopauzou, ale také sociální stigma. Ženy v přechodu se přitom chtějí cítit dobře a dobře také vypadat. V obojím jim sport pomůže, navíc jim často uleví i od symptomů klimakteria.


Malý test: Poznáte, že jste v přechodu?

Podle studie jihoamerických vědců uveřejněné v odborném žurnálu Menopause jsou silnější projevy přechodu o 28 % pravděpodobnější u žen se sedavým životním stylem než u žen fyzicky aktivních. U neaktivních žen je dle výsledků studie o 21 % pravděpodobnější, že budou trpět návaly horka, a o 17 % pravděpodobnější, že je potrápí deprese a časté pocity smutku.


Nebojte se menopauzy! Nepříjemné projevy lze řešit.

Pohyb ochraňuje kondici i psychiku

„Fyzická aktivita blahodárně působí na psychiku díky vyplavování endorfinů. Pohybem je udržována svalová hmota, snižuje se riziko osteoporózy i srdečních potíží. V neposlední řadě si díky pohybu žena snadněji udrží optimální váhu, čímž předchází mnoha dalším zdravotním rizikům. A jelikož může být vyšší váha jedním z rizikových faktorů pro silnější návaly horka, pomáhá fyzická aktivita i v tomto ohledu,“ uvádí gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.

Ženy v přechodu by se tak měly snažit věnovat pohybovým aktivitám minimálně 30 minut třikrát týdně. Ideální je ovšem začít s cvičením ještě před nástupem klimakteria. Díky dlouhodobé a pravidelné fyzické aktivitě se totiž lze často zcela vyhnout pro přechod typickému přibírání na váze. Ženy během klimakteria v průměru naberou 6 až 8 kilogramů, a to obvykle nebezpečného břišního tuku, s čímž poté souvisejí další obtíže.

Běhejte, posilujte, cvičte pilates

Mezi nejčastěji doporučované aktivity patří ty aerobní, tedy chůze, běh, plavání nebo jízda na kole. Tento typ pohybu je označován také jako cardio – nejlépe totiž posiluje kardiovaskulární soustavu. Vzhledem ke zvýšenému riziku řídnutí kostí – osteoporóze – by však ženy v klimakteriu neměly opomíjet ani silové aktivity. Cvičení na posilovacích strojích či s činkami je prospěšné pro svaly i kosti, zároveň se při něm rychleji spalují kalorie. Oba typy cvičení je proto nejvhodnější kombinovat.


Jak sportovat podle věku?

Není potřeba se menopauzy bát dopředu. Je ale dobré se na ni dopředu připravit a zařadit fyzickou aktivitu do běžného života. Díky hormonálním a fyzickým změnám tohoto období je vhodné zaměřit pozornost ke cvičení na stabilitu, mobilitu i sílu těla,“ uvádí Veronika Vaverková, instruktorka pilates. „Příjemnou kombinací všech fyzických dovedností může být Pilates, které se zaměřuje na stabilitu hlavních nosných kloubů a segmentů páteře, dokáže vypracovat funkční střed těla,“ dodává instruktorka.

Jen pohyb nestačí, pomozte si i jídelníčkem

Společně s fyzickou aktivitou však jde ruku v ruce i vhodné stravování. Hlídat si svůj jídelníček v období menopauzy bývá pro ženy těžké, protože mohou mít tendenci řešit jídlem časté příznaky přechodu, jako je ztráta energie nebo deprese. Je třeba si toto riziko uvědomit a vše řešit raději vyváženou a zdravou stravou. Důležité je zvýšit příjem sacharidů škrobového původu, které pomáhají udržet stabilní hladinu krevního cukru. Dále by ženy v klimakteriu měly omezit nasycené tuky a nahradit je nenasycenými. Zcela minimální by měl být příjem soli a alkoholu.


Čočka beluga: Černá perla mezi luštěninami

5 rad, jak vybírat, skladovat a upravovat ryby

Podpořit prevenci osteoporózy lze zvýšeným přísunem vápníku, ten je obsažen například v luštěninách, listové i brukvovité zelenině či v sóje. Aby organismus mohl dodávaný vápník vstřebávat, je nutný dostatečný přísun vitaminu D, který primárně přijímáme ze slunečních paprsků, ale zvýšit jeho denní dávku lze i některými potravinami, jako jsou ryby nebo vaječný žloutek. Ze sóji, luštěnin či semínek získává tělo i potřebné bílkoviny, které podpoří udržení svalové hmoty, a tím i oporu kostí, či fosfor, jenž je pro kosterní tkáně rovněž důležitý.


Bramborové halušky se zelím a cizrnou

Celkově blahodárné jsou pro ženy v klimakteriu potraviny s vysokým obsahem fytoestrogenů, kupříkladu sója, cizrna nebo červený jetel, příznivý vliv má i mateří kašička a další včelí produkty. Ty pomáhají celkově srovnat hormonální hladinu a tlumí i další příznaky menopauzy, mezi nimi i únavu. Fytoestrogeny mohou ženy svému tělu dodat i díky kvalitním doplňkům stravy, jako je například Sarapis Soja. Ten kromě nich obsahuje i řadu dalších vitaminů a minerálů podporujících tělesnou i psychickou pohodu žen v klimakteriu.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Češi už před Velikonocemi sahají po trávicích enzymech

Češi už před Velikonocemi sahají po trávicích enzymech

Autor: -red-, Datum: 17. 4. 2025 20:48

Češi i před Velikonocemi sahají po přípravcích na problémy s trávením. Místo střídmosti při jídle…

Venku už svítí jarní sluníčko. Znamená to, že náš organismus už nepotřebuje doplňovat vitamin D?

Venku už svítí jarní sluníčko. Znamená to, že náš organismus už nepotřebuje doplňovat vitamin D?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 4. 2025 16:15

Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.

Alergikům na jaře pomáhají čističky vzduchu

Alergikům na jaře pomáhají čističky vzduchu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 4. 2025 7:30

Pylová sezóna je pro mnoho lidí obdobím plným nepříjemných projevů, jako je rýma, slzení očí, kašel…

Berberin: Nový hit na hubnutí působí přímo na buňky v těle

Berberin: Nový hit na hubnutí působí přímo na buňky v těle

Autor: PharmDr. Kamila Horníčková, specialistka na zdraví a přírodní medicínu v Lékárna.cz, Datum: 3. 4. 2025 9:40

Před rokem o něm téměř nikdo nevěděl, dnes patří mezi nejprodávanější doplňky stravy. Berberin,…

Kdy je vhodnější jednohormonální antikoncepce?

Kdy je vhodnější jednohormonální antikoncepce?

Autor: MUDr. Vanda Hořejší, gynekoložka, gynekologicko-porodnická praxe MATICE-GYN, České Budějovice, Datum: 27. 3. 2025 10:48

Historie antikoncepce je dlouhá, zajímavá a sahá až do dávných civilizací. Už ve starověkých dobách…

Sáhněte si na pindíka

Sáhněte si na pindíka

Autor: Vendula Presserová, Datum: 26. 3. 2025 16:58

V běžném životě by rada „Sáhni si na pindíka!“ většinu lidí pohoršila. Pokud se však vysloví v…

7 mýtů o pásovém oparu

7 mýtů o pásovém oparu

Autor: Hana Lorencová, Datum: 26. 3. 2025 0:05

Pásový opar je opředen mnoha mýty. Které z nich opravdu platí?

Jarní slunce může být zrádné pro oči

Jarní slunce může být zrádné pro oči

Autor: redakce ve spolupráci MUDr. Radanem Zugarem, primářem Očního centra Praha, Datum: 11. 3. 2025 13:02

Jarní slunce láká k procházkám, sportu i dlouhému pobytu venku. Po měsících šera se oči musí znovu…

Tip šéfredaktorky

Nová soutěž: Balíček kosmetiky Acqua di Bolgheri

28. 4. 2025 11:23 autor -red-