
Paradentóza není zánět dásní
Parodontitida, známější také pod označením paradentóza, je infekční onemocnění, které vzniká z hromadění zubního plaku a usazených bakterií na dásních a zubech. Klíčovým krokem pro zdraví zubů a dásní je pravidelná každodenní zubní hygiena odpovídajícím kartáčkem, který není na dásně příliš tvrdý. Důležité je také používat mezizubní kartáčky a k doplnění i zubní nit.
- Kouření vadí Paradentózou jsou ohrožení více kuřáci, protože tabák snižuje proudění krve do tkání dásní a zároveň urychluje tvorbu zubního plaku, který spouští záněty. Kouření nemoc celkově velmi urychluje.
- Není dědičná Paradentóza není dědičná, na což se vymlouvá mnoho pacientů. Dědičná může být pouze rychlost, jakou paradentóza postupuje. Její vznik mohou ovlivňovat i různá onemocnění, například diabetes. A obecně nemoci, které oslabují imunitu.
- Stres vadí Mnozí se také domnívají, že za samotné záněty dásní může i stres. „Pravdou je, že ten může urychlit proces úbytku kosti. Toto je ale spojené spíše s imunitou. Tělo, které je dlouhodobě ve stresu, má oslabenou imunitu a nemoc pak získává rychleji navrch. Stres samotný ale paradentózu nezpůsobuje,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská.
- Nejde o zánět I když si mnozí lidí myslí, že se jedná o totéž, není to pravda. Gingivitida (zánět dásní) je jen „první“ částí paradentózy. V této fázi jsou dásně červené, trochu nateklé a při čištění krvácejí. Varovným signálem může být i zápach z úst. Pokud zánět nebudeme řešit se zubním lékařem, tak může velmi rychle přejít v paradentózu. Kromě správného čištění pomáhá i zubní hygiena, kde vám zkušení odborníci odstraní zubní plak, který je příčinou zánětů. Proto pokud budete pravidelně chodit na dentální hygienu a dodržovat základní zubní hygienu, tak paradentóza nemá šanci.
- Přichází pomalu a nenápadně V pokročilejší fázi paradontózy pozorujeme kolem zubů tzv. kapsy, které jsou plné bakterií a hnisu. V posledních stádiích paradentózy je již postižen závěsný zubní aparát natolik, že mohou zuby začít vypadávat. Velkou „záludností“ u paradentózy je fakt, že i prvních pár let o ní skoro nemusíme vědět, protože nebolí. Přehlížení příznaků má za následek pozdější odhalení nemoci. Pacienti přicházejí do ordinací až v pokročilém stádiu a kvůli tomu mohou přijít o zuby.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Pavla Horáková: Za tárou i online. Farmaceut má vždy stejnou odpovědnost
Autor: Jana Nováková, Datum: 25. 6. 2025 0:05Farmaceut je často první, na koho se lidé obracejí, když je něco bolí, když si nejsou jistí…

Výtok bez studu: Proč je důležitý a kdy zpozornět?
Autor: MUDr. Kateřina Šédová, Loono, Datum: 24. 6. 2025 12:57Vaginální výtok je přirozenou součástí zdravého ženského organismu, přesto je toto téma často…

Jaká antikoncepce je pro mě vhodná?
Autor: redakce ve spolupráci s doc. MUDr. Tomášem Faitem, FN Motol, Datum: 13. 6. 2025 0:05Univerzálně nejlepší antikoncepce neexistuje, protože každá žena má jiné potřeby, životní styl i…

Střeva jsou „druhý mozek“
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 11. 6. 2025 0:05Věděli jste, že váš „druhý mozek“ sídlí v břiše? Právě tak se dnes mluví o střevech – orgánu, který…

Proč dneska mají muži méně testosteronu než jejich otcové?
Autor: -mav-, Datum: 3. 6. 2025 15:25Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.

7 tipů na jaro bez alergií
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 5. 2025 17:43Jaro v plném proudu a s ním řádí ve velkém také pyly. Jejich sezóna odstartovala, a to pro více než…

28. květen: Den menstruace
Autor: Vendula Presserová, Datum: 28. 5. 2025 0:05Menstruace je přirozenou součástí života většiny žen, ale v mnoha společnostech, včetně části té…

Zapomeňte na olej nebo mast – klíště musíte zmrazit
Autor: -red-, Datum: 26. 5. 2025 15:58Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Zdenka Morvai, odborná farmaceutka online poradny Lékárna.cz.