Příčinou jsou anatomické rozdíly ve stavbě močové trubice, která spojuje močový měchýř s vnějším prostředím. Zatímco u mužů dosahuje délky okolo 21 centimetrů, u žen měří pouhé 3–4 centimetry.
Její vyústění se navíc nachází v blízkosti gynekologických cest a konečníku. Močové cesty žen jsou tak náchylnější ke vstupu mikroorganismů do močové trubice a jejich rychlejšímu postupu směrem k močovému měchýři. Právě infekce bakteriemi nebo kvasinkami tvoří až 90 % všech cystitid.
Jak zánět močového měchýře překonat co nejrychleji? S nástupem prvních obtíží bychom měli zavést režimová opatření: zůstávat v klidu a teple a zajistit si dostatečný přísun tekutin, jako jsou voda nebo bylinné čaje na podporu močových cest.
Vyhnout bychom se měli kávě, citrusovým plodům nebo silně kořeněným pokrmům, které mohou přispívat k podráždění sliznice močového měchýře.
Pokud jde o pomoc od bolesti, máme v lékárnách opravdu široký výběr – od přírodních produktů, jako jsou výtažky z brusinek, přes urologické směsi a přípravky s antiseptickým účinkem až po klasická analgetika.
Pokud jde o zmírnění příznaků nemoci, je samoléčba velmi efektivní. Spoléhat pouze na ni bychom ale rozhodně neměli.
Volně prodejné přípravky jsou pro léčbu samotné infekce ve většině případů nedostačující. Léky k tišení bolesti navíc často zároveň snižují horečku, a mohou tak maskovat další postup nemoci směrem k ledvinám.
Když se prokáže infekční původ onemocnění, volí lékaři terapii antibiotiky nebo chemoterapeutiky – léky, které mají podobné účinky jako antibiotika, avšak s nižším rizikem vzniku rezistence.
Opakované záněty močového měchýře bohužel nejsou vzácností a některé ženy jsou k nim náchylnější. To se týká zejména žen v těhotenství a menopauze, ale také při onemocnění cukrovkou nebo během užívání léků tlumících nežádoucí aktivitu imunitního systému.
Návratu potíží však můžeme do velké míry předcházet dodržováním jednoduchých pravidel, jako je používání přípravků pro intimní hygienu s kyselým pH, dostatečný příjem tekutin nebo volba spodního prádla z prodyšného materiálu a přiměřeně teplého oblečení. K dalším zásadám patří převlékání z mokrých plavek do suchých a neodkládání návštěvy toalety.
Pokud se záněty opakují i přes preventivní opatření, pátráme po dalších možných příčinách nemoci. V drtivé většině případů se ale častým recidivám daří zamezit.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Češi i před Velikonocemi sahají po přípravcích na problémy s trávením. Místo střídmosti při jídle…
Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.
Pylová sezóna je pro mnoho lidí obdobím plným nepříjemných projevů, jako je rýma, slzení očí, kašel…
Před rokem o něm téměř nikdo nevěděl, dnes patří mezi nejprodávanější doplňky stravy. Berberin,…
Historie antikoncepce je dlouhá, zajímavá a sahá až do dávných civilizací. Už ve starověkých dobách…
V běžném životě by rada „Sáhni si na pindíka!“ většinu lidí pohoršila. Pokud se však vysloví v…
Pásový opar je opředen mnoha mýty. Které z nich opravdu platí?
Jarní slunce láká k procházkám, sportu i dlouhému pobytu venku. Po měsících šera se oči musí znovu…