
5 zdravotních problémů po šedesátce
- Lámavé kosti Řídnutí kostí přichází pozvolna a často bezpříznakově. Postihuje 7–10 % populace a riziko se zvyšuje zejména u žen po menopauze v důsledku snížení produkce ženských pohlavních hormonů. Na svou nemoc pacienti přijdou až s první zlomeninou. Svou daň si totiž řídnutí kostí vybírá v podobě zvýšené lámavosti – klesá jejich pružnost, pevnost a odolnost. Tak jako u jiných nemocí, i zde je jako prevence důležitá životospráva a pravidelný pohyb odpovídající věku. Je dobré minimalizovat sůl a naopak zařadit potraviny bohaté na vápník a vitamin D (vejce, tučné ryby, mléko), který lze doplňovat i potravinovými doplňky. Do těla je dodáván také slunečními paprsky, proto v létě vyrazte na čerstvý vzduch.
- Bolesti kloubů Osteoartróza, někdy též zkráceně artróza, se na rozdíl od osteoporózy netýká kostí, nýbrž kloubů. Často zasahuje kolenní kloub, který je nositelem lidské váhy, ale postihuje rovněž kyčle, klouby rukou a páteře. Riziko stoupá společně s věkem – více jsou ohroženy ženy, zejména ty s nadváhou, protože kila navíc přetěžují klouby. Nejvýrazněji na sebe artróza upozorňuje bolestí postiženého kloubu, zprvu při pohybu, v pokročilejších stádiích i v klidu. Omezená je také hybnost a dochází následně k úbytku svalové hmoty, způsobené ztrátou funkční kapacity kloubu. Těm, kdo tímto onemocněním trpí, pomáhají látky zvané chodroitin sulfát a glukosamin sulfát (obsažený například v přípravku GS Condro Diamant). Prospěšný je rovněž kolagen v přirozené podobě (např. v Cemio Kamzík).
- Neviditelná cukrovka Nadváha, nevhodný jídelníček, sedavý způsob života a přibývající věk – to vše přispívá i k dalšímu častému onemocnění: diabetu druhého typu. Varovné příznaky mohou být únava, stálá žízeň a s tím spojené časté močení, zhoršený zrak a sluch, svědění kůže, mravenčení (až necitlivost) rukou a nohou, zvýšený hlad... Jelikož se však jedná o symptomy, které přicházejí pozvolna, řada lidí je přisuzuje přirozenému procesu stárnutí a návštěvě lékaře se vyhýbá – přitom správná diagnóza a určení hladiny cukru v krvi je stěžejním bodem k návratu ke kvalitnímu životu. „Diabetes je v dnešní době léčitelné onemocnění, které však pacienty provází celý život. Moderní postupy léčby umožňují diabetikům vést stejně kvalitní život jako zdravým lidem, v první řadě ale záleží na vůli pacienta dodržovat veškerá léčebná doporučení. Ta jsou sice individuální, každý pacient ale musí vždy důkladně porozumět tomu, proč je nutné zvýšit jeho pohybovou aktivitu, nastavit vyvážený jídelníček nebo třeba ubrat na váze,“ vysvětluje MUDr. Marta Klementová, vedoucí lékařka diabetologického centra DIAvize v Praze. Prevence a pravidelná kompenzace cukrovky podle pokynů lékaře má zásadní význam i pro boj s dalšími onemocněními, které diabetes provázejí.
- Slábnoucí zrak Také oči se stávají obětí přirozeného procesu stárnutí. Za nutnost nosit brýle na čtení může presbyopie neboli vetchozrakost, kterou způsobuje fakt, že po 45. roku života začne oko ztrácet schopnost akomodace (zaostření) do blízka. Po šedesátém roce se navíc často přidává šedý zákal, který je způsoben zakalováním čočky. Statistiky uvádějí, že po pětasedmdesátce se katarakta objevuje u více než tří čtvrtin populace! Lze jej naštěstí řešit jednoduchým operativním zákrokem, při němž se zakalená čočka vymění za umělou. „Dříve se šedý zákal operoval až v pokročilé fázi, dnes je to jinak. Čím dříve přijdete, tím bude operace jednodušší a šetrnější," uvádí doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka brněnské oční kliniky NeoVize. Umělá čočka zároveň řeší i problém vetchozrakosti – a pokud se pacient rozhodne si připlatit za bifokální či trifokální nitrooční čočku, která zlepšuje vidění na dvě (respektive tři) vzdálenosti, může se zbavit brýlí definitivně a mít zrak zase jako zamlada.
- Únik moči: častý problém, o kterém se nemluví Samovolný únik moči, tedy takzvaná inkontinence, je problém, který je často tabuizován – přitom se s ním občas setká každá třetí žena po šedesátce, denní únik může trápit až pětinu dámské populace nad tento věkový limit. Existují různé příčiny a druhy inkontinence: stresová, urgentní, z přeplnění, smíšená (pokud se vyskytují příznaky více typů), funkční nebo totální (kontinuální). Při potížích je důležité absolvovat vyšetření u urologa, který doporučí způsob léčby. „Ke konzervativním léčebným postupům patří změna životosprávy, rehabilitace a fyzikální léčba. Sem patří trénink močového svěrače, gymnastika svalů pánevního dna, elektrostimulace včetně vaginální elektrické stimulace svalů pánevního dna, překonávání nutkání,“ vyjmenovává metody konzervativní léčby profesor MUDr. Marek Babjuk, CSc., hlavní lékař pražské urologické kliniky UroKlinikum. Další možnosti představují takzvané vaginální kónusy, odvod moči močovou cévkou nebo cévkou zavedenou přes břišní stěnu do měchýře či používání inkontinenčních pomůcek. Dodávání estrogenů u žen v období přechodu zlepšuje mj. prokrvení a tím i funkci tkání v oblasti spodiny močového měchýře. Pokud metody konzervativní léčby nezaberou, doporučuje se operativní řešení.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Pavla Horáková: Za tárou i online. Farmaceut má vždy stejnou odpovědnost
Autor: Jana Nováková, Datum: 25. 6. 2025 0:05Farmaceut je často první, na koho se lidé obracejí, když je něco bolí, když si nejsou jistí…

Výtok bez studu: Proč je důležitý a kdy zpozornět?
Autor: MUDr. Kateřina Šédová, Loono, Datum: 24. 6. 2025 12:57Vaginální výtok je přirozenou součástí zdravého ženského organismu, přesto je toto téma často…

Jaká antikoncepce je pro mě vhodná?
Autor: redakce ve spolupráci s doc. MUDr. Tomášem Faitem, FN Motol, Datum: 13. 6. 2025 0:05Univerzálně nejlepší antikoncepce neexistuje, protože každá žena má jiné potřeby, životní styl i…

Střeva jsou „druhý mozek“
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 11. 6. 2025 0:05Věděli jste, že váš „druhý mozek“ sídlí v břiše? Právě tak se dnes mluví o střevech – orgánu, který…

Proč dneska mají muži méně testosteronu než jejich otcové?
Autor: -mav-, Datum: 3. 6. 2025 15:25Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.

7 tipů na jaro bez alergií
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 5. 2025 17:43Jaro v plném proudu a s ním řádí ve velkém také pyly. Jejich sezóna odstartovala, a to pro více než…

28. květen: Den menstruace
Autor: Vendula Presserová, Datum: 28. 5. 2025 0:05Menstruace je přirozenou součástí života většiny žen, ale v mnoha společnostech, včetně části té…

Zapomeňte na olej nebo mast – klíště musíte zmrazit
Autor: -red-, Datum: 26. 5. 2025 15:58Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Zdenka Morvai, odborná farmaceutka online poradny Lékárna.cz.