
5 problémů se zrakem, které se objevují kolem padesátky
- Suché oči jako následek hormonálních změn Syndrom suchých očí může mít několik příčin. V nižším věku je to nejčastěji dlouhé sledování monitoru nebo obrazovky, kvůli kterému zapomínáme mrkat a přirozeně obnovovat slzný film zvlhčující povrch oka. Příčinou suchých očí ale může být i snížení hladiny estrogenu, ke kterému v ženském organismu dochází v období menopauzy. Menopauzální projevy si často spojujeme s pocením, návaly horka, nespavostí a podrážděností. Pálení a svědění očí, jejich zarudnutí a větší slzení ale hormonům přičítá jen málokdo. Příznaky syndromu suchého oka jsou stejné u všech příčin onemocnění. Při zanedbání léčby přitom může dojít k postupnému poškození povrchových tkání oka. Úlevu přinese aplikace zvlhčujících očních kapek (tzv. umělých slz) 3–5x denně a cílený odpočinek očí.
- Povislá oční víčka U padajících víček je na vině přirozené stárnutí kůže i snížení její elasticity. I když se může zdát, že povislá víčka jsou pouze kosmetickou záležitostí, opak je pravdou. Přebytečná kůže a tukové váčky brání oku v pohybu a drobné svaly okolo oka jsou namáhány více, než je nutné. Výsledkem je horší periferní vidění, pocit unavených očí i větší slzení. Odstranění probíhá ambulantně, většinou v lokální anestezii, a ve vybraných případech ho hradí pojišťovna.
- Dioptriím se už nevyhnete I když si při pojmu „vetchozrakost“ představí většina z nás seniory, ve skutečnosti přichází již ve středním věku. Vetchozrakost neboli presbyopie je dalším projevem přirozeného stárnutí oka a nejčastěji spočívá v horším vidění na krátké vzdálenosti. Důvodem jsou změny ve struktuře oční čočky, která ztrácí pružnost a schopnost přirozeného zaostřování. „Brýlím na blízko se pravděpodobně mezi padesátkou a šedesátkou již nevyhnete. Tedy, pokud nenosíte brýle na dálku. Krátkozrací lidé totiž díky své oční vadě často brýle na blízko nepotřebují až do pozdního věku. Vetchozrakost u našich pacientů řešíme buď pomocí laserové operace, nebo umělých nitroočních čoček. Který způsob je vhodnější, zvažujeme individuálně na základě vstupního vyšetření,“ vysvětluje primář oční kliniky Lexum MUDr. Ivan Fišer, Ph.D.
- Šedý zákal lze bez problémů odstranit Šedý zákal patří k těm onemocněním, které mohou lékaři na očních klinikách vyřešit během 15 minut operací, při které odstraní zakalenou čočku a místo ní voperují nitrooční umělou čočku. Operaci přitom hradí pojišťovna. Výhodou zákroku je i to, že lékaři při ní mohou současně vyřešit běžné refrakční oční vady, jako jsou krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus. V tom případě si musí ale pacient připlatit za některý ze speciálních programů (více například na www.ocividnejinapece.cz).
- Pozor na zelený zákal a makulární degeneraci Zatímco některá ocemocnění jsou běžně léčitelná, u jiných znamená zanedbání léčby v prvních stadiích nemoci trvalé poškození zraku. K onemocněním, u nichž je třeba přijít na specializované oční pracoviště včas, patří například zelený zákal (glaukom) související často s příliš vysokým nitroočním tlakem, nebo věkem podmíněná makulární degenerace – nejčastější příčina praktické slepoty ve vyspělých zemích.
Naše rada
Pokud jste ve středním věku (40+), nezapomínejte na pravidelné vyšetření u očního lékaře, které byste měli podstoupit každé 4 roky. Pro řešení vetchozrakosti nebo šedého zákalu formou operace se můžete rozhodnout ihned. Oční kliniky jsou stále v provozu a přijímají nové pacienty. V akutních případech, jako je věkem podmíněná makulární degenerace nebo zelený zákal, zkracují navíc čekací dobu na minimum
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Pavla Horáková: Za tárou i online. Farmaceut má vždy stejnou odpovědnost
Autor: Jana Nováková, Datum: 25. 6. 2025 0:05Farmaceut je často první, na koho se lidé obracejí, když je něco bolí, když si nejsou jistí…

Výtok bez studu: Proč je důležitý a kdy zpozornět?
Autor: MUDr. Kateřina Šédová, Loono, Datum: 24. 6. 2025 12:57Vaginální výtok je přirozenou součástí zdravého ženského organismu, přesto je toto téma často…

Jaká antikoncepce je pro mě vhodná?
Autor: redakce ve spolupráci s doc. MUDr. Tomášem Faitem, FN Motol, Datum: 13. 6. 2025 0:05Univerzálně nejlepší antikoncepce neexistuje, protože každá žena má jiné potřeby, životní styl i…

Střeva jsou „druhý mozek“
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 11. 6. 2025 0:05Věděli jste, že váš „druhý mozek“ sídlí v břiše? Právě tak se dnes mluví o střevech – orgánu, který…

Proč dneska mají muži méně testosteronu než jejich otcové?
Autor: -mav-, Datum: 3. 6. 2025 15:25Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.

7 tipů na jaro bez alergií
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 28. 5. 2025 17:43Jaro v plném proudu a s ním řádí ve velkém také pyly. Jejich sezóna odstartovala, a to pro více než…

28. květen: Den menstruace
Autor: Vendula Presserová, Datum: 28. 5. 2025 0:05Menstruace je přirozenou součástí života většiny žen, ale v mnoha společnostech, včetně části té…

Zapomeňte na olej nebo mast – klíště musíte zmrazit
Autor: -red-, Datum: 26. 5. 2025 15:58Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Zdenka Morvai, odborná farmaceutka online poradny Lékárna.cz.