Dvě z nejúčinnějších látek používaných v chemických repelentech proti hmyzu jsou DEET a Icaridin. Tyto syntetické sloučeniny blokují čichové receptory hmyzu, čímž jim znemožňují vycítit lidský pot. Nabízejí srovnatelnou účinnost, ale Icaridin je jako modernější alternativa k DEET méně mastný, šetrnější pro pokožku, a navíc úplně bez zápachu.
Čím vyšší je koncentrace těchto látek v celkovém obsahu repelentu, tím lépe odpuzují hmyz. V městském prostředí a na kratších vycházkách do přírody si vystačíte s nižší koncentrací (10-20%), zatímco ta vyšší (30-50%) vás bezpečně ochrání i v tropických oblastech. Na Heurece si můžete množství účinných látek jednoduše vyfiltrovat, přečíst si recenze ostatních uživatelů a najít tu nejlepší cenu.
Některé bylinky a rostliny svou vůní přirozeně odpuzují hmyz. Výtažky z citronové trávy, eukalyptu, máty nebo levandule byly využívány k odhánění hmyzu už ve starověku. Kombinaci těchto látek můžeme najít ve složení běžně prodávaných přírodních repelentů i dnes. Takové přípravky fungují většinou na aromatické bázi – co voní nám, hmyzu nikoliv.
Díky svému složení jsou navíc šetrné k pokožce, a proto jsou vhodné i pro ty nejmenší. Přírodní repelenty však obvykle poskytují kratší dobu ochrany a mohou být méně účinné než ty chemické, a proto je třeba častější aplikace.
Odpuzovač hmyzu si můžete jednoduše připravit i sami doma. Do vroucí vody přidáte pár větviček rozmarýnu, citronovou trávu a po zchladnutí lžíci vinného octa. Tekutinu přelijete do lahvičky s rozprašovačem a přírodní repelent je na světě!
Populární alternativou tradičních repelentů ve formě sprejů a gelů jsou repelentní náramky. Jejich užívání je velmi pohodlné a snadné, proto jsou skvělou variantou pro děti. Stačí je jednoduše nasadit na zápěstí nebo nohu a nemusíte se tak starat o opakovanou aplikaci jako u sprejů.
Většina také neobsahuje chemické látky, takže je jejich užívání bezpečné. Účinnost je však značně nižší oproti klasickým repelentům ve spreji, a proto mohou být méně efektivní v odpuzování agresivního hmyzu.
Plánujete piknik v parku, dobrodružný výlet do lesa nebo dovolenou v tropech? Nezapomeňte do tašky přihodit repelent. Ať už použijete ten chemický, přírodní nebo v náramku, hlavní je, že budete chráněni a užijete si léto naplno – bez svědění a nepříjemností.
Jižní Morava známá i neznámá – Znojemsko a Pálava – to je název nejnovějšího svazku autorské dvojice Petr David a Vladimír Soukup. V nové publikaci s nimi projdete úžasný soubor hradů kolem Vranovské přehrady, odhalíte kdysi zapovězená místa podél někdejší železné opony a objevíte i jedno z našich nejkrásnějších měst s unikátním a u nás nejrozsáhlejším podzemím. Na svých cestách se samozřejmě můžeme také občerstvit v některém z nepřeberného množství vinných sklípků. (Vydává nakladatelství Universum.)
Zdroje informací: Státní zdravotní ústav a heureka.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Chystáte svatbu? Firemní akci? Chcete si užít rodinnou oslavu a využít hotelového zázemí? Pobavit…
Březen označovaný měsícem knih, je skvělou příležitostí podívat se na to, jak se mění český trh a…
Nová webová aplikace Red Monster Challenge přináší zábavné kvízy pro všechny věkové kategorie.
Letní výpravy po republice za vinařskou turistikou jsou pro mnohé každoroční tradicí, a proto je…
23. červen je v kalendářích zapsán jako Mezinárodní olympijský den. Co víte o olympijských…
Všichni, kdo plánují letošní letní dovolenou v Dubaji, i ti, kdo zde stráví své mezipřistání na své…
Vídeň by měl každý Čech vidět a trošku taky znát. Byla mekkou českých muzikantů. Spojení je dodnes…
O Francouzích se říká, že mají mlsný jazýček. Pokud se i vy považujete za gurmána a znalce kuchyně…