Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Vítězslava Kaprálová (†25): Tak nějak „jinak krásná“ geniální umělkyně se erotice nebránila
Wikimedia Commons
O čem se mluví

Vítězslava Kaprálová (†25): Tak nějak „jinak krásná“ geniální umělkyně se erotice nebránila

datum: 17. 11. 2020 0:05 autor: Luboš Y. Koláček
Nevyznačovala se skromností, zejména tedy pokud šlo o hudbu. Ač postavou malá až drobná osůbka, byla úžasně rázná a sebevědomá. Jako svéhlavička se projevila už v dětství, rozhodla se stát hudební skladatelkou a dokonce i dirigentkou, což bylo tehdy u ženy neslýchané. Ale ona to dokázala, neboť měla úžasný hudební, a nakonec i literární talent. A navíc jako volnomyšlenkářka nemá problém mít třeba i paralelní milenecké vztahy...

Česká či spíše moravská hudební skladatelka a dirigentka Vítězslava Kaprálová, slavná nejen u nás, ale též v největších městech Evropy, jako třeba v Paříži či Londýně, se narodila 24. ledna roku 1915 v Brně do ryze muzikantské rodiny. Tatínek Václav Kaprál (1889–1947) byl nejen klavírista a sbormistr, ale též hudební skladatel, pedagog a publicista, který studoval skladbu u samotného Leoše Janáčka v jeho brněnské varhanní škole. Maminka, též Vítězslava, byla učitelkou zpěvu.

Až na sám vrchol

Neobyčejný až extrémní talent holčičky Vítězslavy (zde tedy „mladší“) se projevil už v jejím útlém věku, v devíti letech dokonce napsala svoji první skladbu „V říši bájí“ – a byla úžasná! Na brněnské konzervatoři začíná studovat roku 1930, a to skladbu u Viléma Petrželky, také geniálního muzikanta, jenž hrál na housle „snad dříve, než začal mluvit“, pak na akordeon a harmonium; varhany už studoval u Janáčka, stejně jako Vítězslavin tatínek.

Na konzervatoři však byla mladičká hudebnice i ve zkušených rukách Zdeňka Chalabaly, neméně geniálního muzikuse a zejména významného operního dirigenta. Však také absolvovala v červnu roku 1935 svým „Klavírním koncertem d moll“, kdy vzbudila velký ohlas – doslova šokovala veřejnost – tím, že vlastní koncert také sama dirigovala. Dívenka pak pokračovala studiem na mistrovské škole pražské konzervatoře u profesorů Vítězslava Nováka a Václava Talicha.

Graduovala svou asi nejznámější orchestrální skladbou „Vojenská symfonieta“, jíž opět – jako dirigent(-ka) – osobně provedla s Českou filharmonií. Doma se tak ocitla na absolutním vrcholu. Dle muzikologa Jiřího Macka: „Žena a skladatelka? Dokonce dirigentka? To bylo v té době něco naprosto neslýchaného!“  

A vyrazila do světa

Studium na Ecole Normale de musique v Paříži jí hned na to umožnilo zcela zasloužené francouzské státní stipendium. Zapsala se tu do třídy stavného dirigenta Charlese Muncha, nicméně soukromě pak ještě také studuje skladbu u Bohuslava Martinů, jednoho z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů, vedle Antonína Dvořáka dodnes ve světě nejhranějších, neboť po různých skladatelských fázích došel zcela osobitého hudebního slohu. A to byl synem obuvníka.

Vraťme se ale k samotné Vítězslavě Kaprálové, která dne 2. června 1938 v Paříži diriguje právě Martinů cembalový koncert – a hned nato odjíždí na festival Mezinárodní společnosti pro soudobou hudbu do Londýna. A bude to právě ona, kdo festival zahájí dne 17. června svou vlastní symfonietou – diriguje místní hvězdný BBC Orchestra, symfonický orchestr britského veřejnoprávního rozhlasu BBC, jeden z nejvýznamnějších symfonických orchestrů Velké Británie vůbec. Symfonietu věnuje – v Londýně právě pobývajícímu – českému ex-prezidentovi Edwardu Benešovi. Píše také scénickou hudbu pro pařížský rozhlas Paris PTT, ale i pro místní amatérské divadlo (spolu s Bohuslavem Martinů); a dokonce i hudbu ke dvěma filmům, které v tu dobu točí v Paříži slavný Hugo Haas.

A co život? Co lásky? Poněkud osobité... Pikantní.

O milostném životě Vítězslavy Kaprálové bylo známo, neboť ona sama se s tím netajila, že nemá vůbec problém udržovat paralelní milenecké vztahy. A fyzické lásce, že se nikterak nebrání – taková dobová hippie, řekli bychom dnes: úžasná svobodná kombinace lásky a umění, zastřešeného volnomyšlenkářstvím.

Dívku prý nejspíše zformovalo i rodinné prostředí, neboť za jejího mládí je též veřejným tajemstvím, že tatínek Kaprál má dlouholetý poměr se sboristkou, ale zároveň žije spokojeně s manželkou ve společné domácnosti.

Jakmile nastoupila Kaprálová studia v Paříži, byl to právě Martinů, kdo se jí ujal... a brzy vztah učitel-žačka přerostl v milostný poměr. Martinů je ovšem ženatý a rozvádět se rozhodně nehodlá. Nakonec – i sama Kaprálová byla už v tu dobu zasnoubená. Ze svatby však nakonec sešlo, protože její snoubenec Rudolf Kopec se dal k fašistům. A tak dál bezmezně milovala a obdivovala o 25 let staršího Martinů... Než potkala svého osudového muže.

Krásná, výjimečná, zamilovaná...

Z Anglie se Kaprálová vrací na pár měsíců k rodičům do Brna, aby si společně užili její slávy, úspěchů i milé přítomnosti, načež se vydá opět do Paříže, kde se pohybuje převážně v prostředí české umělecké kolonie: chodívali třeba do hospody u „Dvou magotů“ – Josef Šíma, Adolf Hoffmeister, Egon Ervín Kisch, Vlado Clementis, Ivo Španiel, Bohuslav Martinů, podivínský malíř Diviš, Rudolf Firkušný, Lenka Reinerová a mnozí další.

A tady také pozná svého budoucího manžela Jiřího Muchu, syna malíře Alfonse Muchy, v tu dobu již známého bohéma a sukničkáře, jemuž nicméně hezká, výjimečná a zcela osobitá, navíc temperamentní Vítězslava učaruje natolik, že se s ní ožení. Říká jí Vitka a je jim spolu dobře.

„Nebyla kráska, ale u lidí se krásná stávala tím, jak se s člověkem dostala do styku a jak na něj reagovala. To je jiný druh krásy. To není krása manekýny nebo filmové hvězdy. To je krása člověka, kterou vyzařuje přes jeho třeba i zdaleka ne tak dokonalé rysy. Žena se může narodit krásnou, nebo se krásnou stát svou duší. To byl její případ.“  

Svatbu měli 23. dubna 1940, jenomže už brzy prý se u Vitky naplno „rozjede“ ničivá tuberkulóza, zvaná dříve též souchotiny či úbytě, načež pouhé dva měsíce po svatbě umírá v jihofrancouzském Montpellier, kam byla mezitím evakuována svým novomanželem.

...a mrtvá: za nejasných okolností

Půvabná Vítězslava zde v Montpellier, kde je také posléze pohřbena, umírá ve svých pětadvaceti letech dne 16. června 1940, a to za nejasných okolností, ač oficiálně stojí na jejím úmrtním listě diagnóza „miliární tuberkulóza“ (byť lékaři na základě konkrétní diagnózy u ní zpochybňují akutní průběh choroby...?!), která napadá plíce, ale i jiné části těla, léčba je obecně zdlouhavá, prognóza nejistá.

Hrozí nejen postupné scházení organismu, vykašlávání krve a případné udušení, ale také napadení lymfatického systému, devastace břišní dutiny, zánět páteře a obratlů a s ní spojená postupná nehybnost těla... No – děs!!! A tak není divu, že možná(?!) citlivá umělkyně nevydržela tento nápor potenciálních hrůz – a spáchala sebevraždu. Navíc je v tu dobu Francie ohrožována obávanými vojsky nacistického Německa.

„Dobro jsem s nadějí očekával, a přišlo zlo; čekal jsem na světlo, a přišla temnota,“ napsala si Víťa Kaprálová v březnu roku 1939 biblický citát na okraj své partitury Concertino...

Sám spisovatel (publicista-válečný zpravodaj, scénárista a překladatel) Jiří Mucha (1915–1991) věnoval jejich krátkému společnému životu (chodili či „spali“ a žili spolu asi rok) celou knížku s názvem „Podivné lásky“, kde si lze na tohle téma ledacos přečíst.

Je stále „živá“: vydává se a hraje dodnes

Česká akademie věd udělila roku 1946 Vítězslavě Kaprálové členství in memorian, a to jako desáté ženě v dosavadní historii této instituce (Akademie měla tehdy 638 mužských členů). Ostatně: do svých 25 let stačila nadějná hudebnice složit více než čtyřicet – dle odborníků „mimořádně hodnostných“ – skladeb ať již klavírních, komorních, orchestrálních či vokálních, už za jejího života vysoce hodnocených.

Však také vyhrála několik skladatelských soutěží a obdržela řadu ocenění, a to včetně finančních cen (o francouzském stipendiu už jsme se zmínili). Dnes patří mezi její hlavní vydavatele Amos Editio a německé Editio Bärenreiter, jistěže vedle Vydavatelství a nakladatelství Českého rozhlasu; a také Supraphonu, Radioservisu, Naxosu, Koch International Classics, Delos Music, Gramola, Albany Records, Centaur Records či Db Productions a mnohých dalších, takže je zřejmé, že se nejedná o nějakou dnes již zapomenutou či jinak opomíjenou „hvězdu“ hudebního nebe.

V této branži je stále živá: „Patří k nejhranějším českým skladatelkám (a o nejen doma, ale zvláště v zahraničí) a její hudba k nejvysílanějším,“ čteme u současných kritiků a znalců vážné hudby, a to s dovětkem: „Pravidelně ji zařazuje např. stanice Vltava (Český rozhlas 3)“. A také, že „...u příležitosti stého výročí skladatelčina narození v roce 2015 jí BBC Radio 3 věnovalo pětihodinový rozhlasový koncert v rámci prestižního pořadu Skladatel týdne.“

Má i „svou“ ulici a školu či smyčcové kvarteto

V rodišti Vítězslavy Kaprálové, tedy v moravské metropoli Brně, se po ní jmenuje ulice v Černovicích a také třeba umělecká škola na Palackého ulici v Králově Poli. Už devatenáct let nosí její jméno naše domácí smyčcové kvarteto a dokonce byla ke stému výročí jejího narození vydána poštovní známka z emise Osobnosti: nese její portrét a nominální hodnotu 17 Kč.

„Byla nám vyrvána na samém začátku života, a je to jedna z věcí, jež dodnes nemohu pochopiti, ani si vysvětliti,“ píše Martinů v dobovém nekrologu za Vítězslavu Kaprálovou: „Proč osud právě s ní hrál tragédii? Proč jí dal všechny tyto možnosti, vzácné a jedinečné, jen aby jí je zas vzal zpět.“


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Elon Musk se rozhodl vyřešit krizi porodnosti?!

Elon Musk se rozhodl vyřešit krizi porodnosti?!

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 4. 2025 0:05

Kontroverzní miliardář a blízký přítel Donalda Trumpa Elon Musk má poměrně netradičně uspořádaný…

Jak VYHRÁT luxusní krém?

Jak VYHRÁT luxusní krém?

Autor: -red-, Datum: 21. 4. 2025 16:00

Víte, že během spánku pleť regeneruje? A k tomu potřebuje kvalitní přípravky, ideálně s kyselinou…

Venku už svítí jarní sluníčko. Znamená to, že náš organismus už nepotřebuje doplňovat vitamin D?

Venku už svítí jarní sluníčko. Znamená to, že náš organismus už nepotřebuje doplňovat vitamin D?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 4. 2025 16:15

Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.

Přijímačky jsou za rohem. Jak je zvládnout bez stresu?

Přijímačky jsou za rohem. Jak je zvládnout bez stresu?

Autor: Hana Petráková, Linka bezpečí, Datum: 10. 4. 2025 10:40

Termín přijímaček na střední školy a víceletá gymnázia se nezadržitelně blíží. U řady dětí jde o…

Alergikům na jaře pomáhají čističky vzduchu

Alergikům na jaře pomáhají čističky vzduchu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 4. 2025 7:30

Pylová sezóna je pro mnoho lidí obdobím plným nepříjemných projevů, jako je rýma, slzení očí, kašel…

Mrazivý víkend na obzoru! Odborníci radí, jak zachránit květy ovocných stromů a keřů

Mrazivý víkend na obzoru! Odborníci radí, jak zachránit květy ovocných stromů a keřů

Autor: -mav-, Datum: 4. 4. 2025 19:14

Jaro je letos rychlé, ale příroda nás zkouší: meteorologové varují, že o víkendu přijdou silné…

Padesátníci na trhu práce: Jak obstát v konkurenci mladších generací

Padesátníci na trhu práce: Jak obstát v konkurenci mladších generací

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 4. 4. 2025 7:30

Čeští padesátníci se na trhu práce setkávají s řadou překážek, a to i přes své bohaté zkušenosti a…

Berberin: Nový hit na hubnutí působí přímo na buňky v těle

Berberin: Nový hit na hubnutí působí přímo na buňky v těle

Autor: PharmDr. Kamila Horníčková, specialistka na zdraví a přírodní medicínu v Lékárna.cz, Datum: 3. 4. 2025 9:40

Před rokem o něm téměř nikdo nevěděl, dnes patří mezi nejprodávanější doplňky stravy. Berberin,…

Tip šéfredaktorky

Nová soutěž: Balíček kosmetiky Acqua di Bolgheri

28. 4. 2025 11:23 autor -red-