O Michelově dětství toho moc nevíme. Mimořádně inteligentnímu chlapci se hodně věnoval dědeček z matčiny strany Jeane de St. Remy, který ho naučil základům latiny, řečtiny, hebrejštiny i matematiky a astrologie. Seznámil ho i s historií a židovskými tradicemi.
V necelých patnácti letech začal Michel de Nostradame studovat medicínu na univerzitě v Avignonu. Epidemie moru jeho studia přerušila a Nostradame využil čas k cestám po venkově a zkoumáním léčivých vlastností bylin. Ve studiu pokračoval v roce 1522 v Montpelier. Protože měl problémy s obecně uznávaným učením a teoriemi katolických kněží, na povolení k výkonu medicíny si počkal až do roku 1525.
Po vzoru středověkých učenců si mladý lékař tzv. latinizoval příjmení na Nostradamus. Věnoval se především léčení lidí nakažených morem. Ačkoli žádné účinné léky na mor tehdy nebyly k dispozici, udržování pacientů v čistotě, dostatek čerstvého vzduchu, nízkotučné diety, hodně tekutin a pastilky bohaté na vitamin C vyrobené z šípků pomohli spoustě lidí k hladšímu průběhu nemoci i k vyléčení.
Místní lidé ho milovali a mladého lékaře finančně podporovali. V roce 1531 se oženil. Manželka se zřejmě jmenovala Henrietta a v průběhu krátké doby mu porodila dvě děti. Když roku 1534 se žena i děti nakazily morem, nepodařilo se mu je vyléčit a všichni tři zemřeli. To bylo pro do té doby úspěšného lékaře obrovské trauma
K mladému muži zlomenému žalem se obrátili zády i místní lidé, kteří do té doby oslavovali jeho léčitelské schopnosti.
A protože se na Nostradama zaměřila i církevní inkvizice, moudře se rozhodl opustit Francii a cestoval po Itálii, Řecku a Turecku. Tehdy se údajně probudily jeho věštitelské schopnosti, když italskému františkánskému mnichovi tvrdil, že se stane papežem. Předpověď se splnila roku 1585, kdy onen mnich Felice Peretti usedl na papežský stolec jako Sixtus V.
To už ale trochu předbíháme děj. V roce 1547 Nostradamus usoudil, že se zdržel dostatečně dlouho mimo vlast, aby byl v bezpečí před inkvizicí, a usadil se ve městě Salon de Provence. Oženil se s bohatou vdovou Anne Posardovou, která mu porodila tři chlapce a tři dívky.
To už se ale Nostradamus začal vzdalovat od klasické medicíny k okultismu. Noci trávil ve své pracovně meditacemi, které ho přiváděly do transu. Své vize a předpovědi pak poprvé publikoval roku 1550 v místním almanachu. Roku 1555 pak vyšlo jeho stěžejní dílo Les Prophesies, veršovaná sbírka svých hlavních dlouhodobých předpovědí.
Ne náhodou se Nostradamovi říká prorok zkázy, protože většina jeho vizí se týká přírodních katastrof, občanských nepokojů a epidemií nemocí.
Učení dona Miguela Ruize, shrnuté v slavné knize Čtyři dohody, se dočkalo neméně proslulého pokračování, a to díla Pátá dohoda. Tento „praktický průvodce cestou sebeovládání“ vám pomůže přetvořit vlastní život, neboť se zbavíte bezpočtu omezujících dohod, které jste uzavřeli nejen sami se sebou či s ostatními lidmi, ale i se samotným životem. „Kniha vás dovede k tomu, kým opravdu jste. Je nástrojem, který z vašeho života vytvoří umělecké dílo – vybroušený diamant.“ (Vydává nakladatelství Pragma.)
Když Nostradamus napsal, že rok 1792 bude znamenat „nový věk“, můžeme usuzovat, že jde o francouzskou revoluci. Předpovídal také vzestup Napoleona, nástup Hitlera i smrt iráckého diktátora Saddáma Husajna.
Údajně předpověděl například pro loňský rok záplavy v mnoha částech světa a silné zemětřesení, které otřáslo Japonskem. Abdikace britského krále Karla III. nebo nástup nového papeže se nesplnily.
Jako každý rok i letos se média předhánějí ve výkladu Nostradamových proroctví pro právě začínající rok 2025.
„Dlouhou válkou se celá armáda vyčerpala, takže pro vojáky nenašli peníze; místo zlata nebo stříbra přijdou k mincovní kůži, galské mosazi a znaku srpku Měsíce.“ New York Post například na základě těchto slov tvrdí, že nedostatek finančních zdrojů ukončí válku na Ukrajině.
Zmínka o galské mosazi a znaku srpku Měsíce prý naznačuje zásah Francouzů anebo Turků. Oba národy podporovaly Ukrajinu a mohly by potenciálně hrát roli při zprostředkování míru nebo organizování vítězství.
Další proroctví se údajně týkají sporů mezi členy britské královské rodiny, ale i možné přírodní katastrofy v Brazílii...
Nostradamus zemřel 2. července 1566 ve věku 62 let. A svou smrt si předpověděl. 1. července svému sekretáři oznámil: „Při východu slunce mě nenajdete živého.“ Ráno byl nalezen mrtvý vedle postele.
Přiznejme si ale, že je to celková vágnost a neurčitost proroctví, která mnoha lidem pomáhají věřit v Nostradamovu schopnost nahlédnout do budoucnosti. Například ve verších o tom, že „moře je tak horké, že se ryby zpola uvaří“, pak mnozí hledají předpověď o nebezpečích globálního oteplování.
Stejně jako u baby Vangy a dalších věštců i u Nostradama musíme mít především nadhled a používat zdravý rozum.
Zdroje informací: New York Post, biography.com a Les Prophéties
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Kontroverzní miliardář a blízký přítel Donalda Trumpa Elon Musk má poměrně netradičně uspořádaný…
Víte, že během spánku pleť regeneruje? A k tomu potřebuje kvalitní přípravky, ideálně s kyselinou…
Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.
Termín přijímaček na střední školy a víceletá gymnázia se nezadržitelně blíží. U řady dětí jde o…
Pylová sezóna je pro mnoho lidí obdobím plným nepříjemných projevů, jako je rýma, slzení očí, kašel…
Jaro je letos rychlé, ale příroda nás zkouší: meteorologové varují, že o víkendu přijdou silné…
Čeští padesátníci se na trhu práce setkávají s řadou překážek, a to i přes své bohaté zkušenosti a…
Před rokem o něm téměř nikdo nevěděl, dnes patří mezi nejprodávanější doplňky stravy. Berberin,…