Pravdou je, že 14. únor jako památku na svatého Valentýna stanovil papež Gelasius I. roku 496. Důvod byl prostý – nahradit tím tradiční a v té době velmi oblíbený římský pohanský festival plodnosti Lupercalia.
Během oslav se prováděly různé obyčeje, které se církvi samozřejmě ani trochu nelíbily. Například závody téměř nahých mužů (oblečených jen do kůže obětovaných koz). Podle dalšího zvyku děti náhodně spárovaly muže a ženy a nové páry spolu musel intimně žít po celý rok, aby splnily rituál plodnosti.
Církev chtěla tyto oslavy nahradit vlastními, proto se svatý Valentýn stal patronem milenců. Odtud zamířil i do dalších zemí, například do Itálie či Anglie. Anglosaské země jsou pak spjaty s výměnou „valentýnek“, milostných přáníček většinou ve stvaru srdce. Ty se pak s rozvojem průmyslové výroby začaly i ve velkém vyrábět a prodávat. Komercionalizace pokračovala ve Spojených státech, kde se díky rozsáhlému marketingu postupně přidávaly další tradice a hlavně dárky – květiny, šperky, čokoláda.
A v této podobě se Valentýn zase dostal k nám!
Valentýn je symbolem s lásky a také s červené barvy. Je to krásná a dobrá barva, která evokuje největší množství pozitivních emocí a vždy přitahuje pozornost.
Červená je spojena s láskou, teplem, vášní a energií, také s afektivností, smyslností, silou a sexem. V historii znamenala také násilné chování, válku, nenávist, agresivitu, nedostatek kontroly a emoční labilitu.
Například v Číně je červená považována za barvu štěstí a dlouhého života a je hojně využívána např. při oslavách. V Indii je také spojována s manželstvím, plodností, čistotou a mocí. Je to barva oděvu bohyně Lakshmi, což je bohyně štěstí, krásy a bohatství. Nosí se tam hlavně na svatbách. Naopak v Jižní Africe se nosí jako barva smutku.
Ve starověkém Egyptě se mělo za to, že červená byla symbolem zla a destrukce. V Evropě, ve středověku, byla červená na jedné straně barvou zla a viny, zatímco na druhé straně představovala krev Ježíše Krista a reprezentovala jeho odpuštění, oběť a vykoupení. I proto nosili papež a kardinálové červenou sutanu jako znamení lásky, laskavosti, soucitu a upřímnosti.
Pokud jde o lásku, tak vědecké studie potvrdily, že červená rozdmýchává emoce a sexuální zájem. Pokud se tedy ženy nebo muži obléknou do červené, mají větší šanci najít partnera.
Na svátek sv. Valentýna si dáváme dárky, cestujeme za romantikou, zamíříme do skvělé restaurace nebo jen tak lenošíme doma ukryti před zraky ostatních. Ano, v tento den muži navštíví květinářství, cukrárnu, drogerii, zlatnictví nebo speciálku s dámským prádlem. A ženy pak rozbalí doma čokoládové srdce, červený polštář s nápisem I Love You, božskou vůni nebo červený krajkový zázrak, který potěší oba zamilované...
Ideálním Valentýnským dárkem je spodní prádlo. To můžete pořídit například na e-shopu Triola.
Zdroje informací: Triola, Wikipedia.org a casjenprome.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Kontroverzní miliardář a blízký přítel Donalda Trumpa Elon Musk má poměrně netradičně uspořádaný…
Víte, že během spánku pleť regeneruje? A k tomu potřebuje kvalitní přípravky, ideálně s kyselinou…
Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.
Termín přijímaček na střední školy a víceletá gymnázia se nezadržitelně blíží. U řady dětí jde o…
Pylová sezóna je pro mnoho lidí obdobím plným nepříjemných projevů, jako je rýma, slzení očí, kašel…
Jaro je letos rychlé, ale příroda nás zkouší: meteorologové varují, že o víkendu přijdou silné…
Čeští padesátníci se na trhu práce setkávají s řadou překážek, a to i přes své bohaté zkušenosti a…
Před rokem o něm téměř nikdo nevěděl, dnes patří mezi nejprodávanější doplňky stravy. Berberin,…