
Jak se senioři mohou bránit virovým onemocněním?
Koronavirus, chřipka a pneumokok nejčastěji vedou k úmrtí v rizikových skupinách seniorů a chronicky nemocných. Jedním z hlavních rizikových faktorů respiračních onemocnění je právě věk.
Třetí dávku, chřipku i pneumokok
Podle Rady seniorů někteří senioři nabyli dojmu, že pandemie vlastně skončila, chřipku vymýtil covid a s dalšími patogeny si poradí jejich imunita.
„I nadále se budeme snažit přesvědčit o očkování nepřesvědčené. Více se ale soustředíme na těch 81 % starších 60 let, kteří se už proti covidu naočkovat nechali, aby nepropadali falešnému optimismu a šli na třetí dávku. Teď jsou vůči svému zdraví vnímavější. Měli by proto využít dalšího bezplatného očkování proti chřipce a pneumokoku,“ říká Lenka Desatová, předsedkyně Rady seniorů ČR.
Proti pneumokoku by se podle lékařů měli naočkovat také pacienti, kteří trpí po covidu následky na plicích. Pokud však lidé s těmito následky nejsou starší 65 let anebo nespadají do zákonem vyjmenovaných výjimek, očkování jim z veřejného zdravotního pojištění hrazeno není. A to je bohužel problém. „Vezmeme-li v úvahu skutečnost, že na úhradu základních životních potřeb vynakládají čeští senioři kolem 78 % svých celkových příjmů, je jasné, proč dobrovolné očkování vnímají jako zbytné. Často ani nevědí o tom, že jsou pro ně některá očkování bezplatná. Vakcinační strategie dospělých Česku zatím stále chybí,“ dodala Lenka Desatová z Rady seniorů.
Komu a proč je očkování hrazeno
Hlavní rizikovou skupinu náchylnou k respiračním onemocněním představují osoby starší 50 let. U těchto lidí aktivita imunitního systému přirozeně slábne.
„Důvody, proč jsou pro seniory od 65 let očkování proti pneumokoku a chřipce bezplatná, jsou počty chronických onemocnění, kterými senioři častěji trpí, a především smrtnost, která prudce narůstá po 65. roce,“ řekla pneumoložka doc. MUDr. Václava Bártů, Ph.D., vedoucí lékařka plicního oddělení pražské Polikliniky Budějovická a členka výboru České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP.
Nejčastějším bakteriálním původcem zápalu plic je právě pneumokok, který často komplikuje původně virová onemocnění.
Nízká čísla uplynulé sezóny nejsou směrodatná
Laboratoře minulý rok nezaznamenaly chřipku ani obvyklé počty pneumokokových infekcí. To by podle odborníků nemělo být důvodem myslet si, že jsou nemoci na ústupu.
Hygienici zaznamenali rapidní úbytek hlášení jiných onemocnění včetně chřipky a invazivních pneumokokových infekcí. Jedinou primární příčinou úmrtí, která se podle ČSÚ ve statistice roku 2020 posunula výrazně výš, byl zánět plic. Nadcházející sezóna bude přát kapénkově přenosným nemocem, a to nejen covidu. Během pandemie jim nebyl věnován dostatek pozornosti, ale nikam nezmizely, jen je utlumila proticovidová opatření.
Infekce versus vakcinace
Podle ÚZIS není proti covidu chráněno stále asi 435 000 seniorů. Spoléhat se pouze na získané protilátky po případném onemocnění infektologové nedoporučují. Získaná imunita časem slábne. Navíc vakcíny nevyvolávají pouze úzce zaměřenou ochranu jako prodělaná infekce.
„Antiinfekční imunita je kombinací vytvořených protilátek a specifické paměti organismu. V případě nového setkání s mikrobem nebo jeho částí tak na základě ‚paměti‘ dochází k rychlé tvorbě protilátek. Výhody očkování nespočívají pouze v předcházení komplikacím a případným úmrtím. U seniorů vzhledem k častým přidruženým onemocněním a přirozeně snížené obranyschopnosti nemusí očkování pokaždé infekci zabránit, ale zmírní její průběh a zlepší tím její prognózu i rekonvalescenci,“ dodala MUDr. Zuzana Blechová, Ph.D., infektoložka z Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK a Fakultní nemocnice Bulovka.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Další články z rubriky

Elon Musk se rozhodl vyřešit krizi porodnosti?!
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 4. 2025 0:05Kontroverzní miliardář a blízký přítel Donalda Trumpa Elon Musk má poměrně netradičně uspořádaný…

Jak VYHRÁT luxusní krém?
Autor: -red-, Datum: 21. 4. 2025 16:00Víte, že během spánku pleť regeneruje? A k tomu potřebuje kvalitní přípravky, ideálně s kyselinou…

Venku už svítí jarní sluníčko. Znamená to, že náš organismus už nepotřebuje doplňovat vitamin D?
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 4. 2025 16:15Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.

Přijímačky jsou za rohem. Jak je zvládnout bez stresu?
Autor: Hana Petráková, Linka bezpečí, Datum: 10. 4. 2025 10:40Termín přijímaček na střední školy a víceletá gymnázia se nezadržitelně blíží. U řady dětí jde o…

Alergikům na jaře pomáhají čističky vzduchu
Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 4. 2025 7:30Pylová sezóna je pro mnoho lidí obdobím plným nepříjemných projevů, jako je rýma, slzení očí, kašel…

Mrazivý víkend na obzoru! Odborníci radí, jak zachránit květy ovocných stromů a keřů
Autor: -mav-, Datum: 4. 4. 2025 19:14Jaro je letos rychlé, ale příroda nás zkouší: meteorologové varují, že o víkendu přijdou silné…

Padesátníci na trhu práce: Jak obstát v konkurenci mladších generací
Autor: Anna Vágnerová, Datum: 4. 4. 2025 7:30Čeští padesátníci se na trhu práce setkávají s řadou překážek, a to i přes své bohaté zkušenosti a…

Berberin: Nový hit na hubnutí působí přímo na buňky v těle
Autor: PharmDr. Kamila Horníčková, specialistka na zdraví a přírodní medicínu v Lékárna.cz, Datum: 3. 4. 2025 9:40Před rokem o něm téměř nikdo nevěděl, dnes patří mezi nejprodávanější doplňky stravy. Berberin,…