I když vyrazíte do lesa, který je vzdušný, stejně může ukrývat mnoho nástrah. To je důvod, proč promyslet svůj outfit. Oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi vás uchrání od poškrábání větvemi, hlavu zakryjte čepicí.
Pevná obuv je nezbytností, jestliže vyrážíte po dešti, nebo je očekáván, vsaďte na holínky. Pláštěnka se také neztratí. Proti hmyzu a klíšťatům vás ochrání repelent.
Houby pro svůj růst potřebují vlhké a slunečné počasí se stálou teplotou. Možná si vybavíte pařící se lesy, to je pravý čas, kdy vyrazit. Jakmile je ale příliš mokro nebo začnou mrazíky, na houby zapomeňte, jen byste si ublížili.
Zároveň vždy sbírejte pouze takové houby, které dobře znáte a jste si jimi jisti. Některé druhy jsou si totiž velmi podobné, jenže splést si třeba bedlu a muchomůrkou zelenou by skončilo fatálně.
Čekali jste zaručené tipy, kde rostou? Až tak přesně vám to nepovíme, ale obecně jsou skvělými lokalitami třeba Brdy, Rakovnicko, Jeseníky, sever Libereckého kraje, západ Vysočiny, Šumava a mnoho dalších, jistě se ověřená místa najdou i ve vašem okolí.
Není nic lepšího, než smaženice. Když se zadaří a najdete pořádný úlovek, zvažte, jak s nimi naložit. Třeba naložit je do octa a šup s nimi do zavařovacího hrnce, a pak do sklepa. Nejčastější způsob uchování je sušení. Pevné houby nakrájet na tenčí plátky, naskládat do sušičky potravin a poté nasypat do vzduchotěsné nádoby.
Takto vám vydrží opravdu dlouho, a když mezi ně nasypete kuličky černého pepře, vyhnou se jim i potravinoví moli. Způsobů sušení je vícero a tuhle disciplínu zvládnete i bez sušičky. A abychom to měli komplet, houby lze i zamrazit.
V přírodě roste nepřeberné množství hub, jen poznat ty pravé. Přehledný atlas uvádí základní profily nejčastěji sbíraných jedlých druhů, přibližuje jejich charakteristické rysy a zároveň na řadě výstižných fotografií upozorňuje na možnost záměny. A pro ty, kdo houby nejen rádi sbírají, ale ocení je i na talíři, nabízí autoři osvědčené chutné recepty a praktické tipy, jak jednotlivé druhy správně mrazit a zavařovat. (Vydává nakladatelství Universum.)
Zkušený houbař ví, jak houby sbírat a čistit, začátečníkům se ale pár tipů může hodit. Narazíte-li na kousek, jehož poživatelností jste si jisti, opatrně ho vykruťte či vyviklejte, očistěte štětečkem a nožíkem odřízněte kousek spodní části.
Třeba u klouzků a podobných druhů je dobré rovnou oloupat slizkou vrstvu klobouku. Lehce houbu nařízněte, červavé kusy by zbytečně zabíraly místo v košíku a v lese jim bude líp. Stejně tak v lese nechte příliš malé houby nebo nějak znehodnocené. Rozhodně také po místě nálezu ani kolem nikterak nešlapejte.
Zdroje informací: kniha Houby z boží lékárny, heureka.cz a nahouby.cz
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Kontroverzní miliardář a blízký přítel Donalda Trumpa Elon Musk má poměrně netradičně uspořádaný…
Víte, že během spánku pleť regeneruje? A k tomu potřebuje kvalitní přípravky, ideálně s kyselinou…
Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.
Termín přijímaček na střední školy a víceletá gymnázia se nezadržitelně blíží. U řady dětí jde o…
Pylová sezóna je pro mnoho lidí obdobím plným nepříjemných projevů, jako je rýma, slzení očí, kašel…
Jaro je letos rychlé, ale příroda nás zkouší: meteorologové varují, že o víkendu přijdou silné…
Čeští padesátníci se na trhu práce setkávají s řadou překážek, a to i přes své bohaté zkušenosti a…
Před rokem o něm téměř nikdo nevěděl, dnes patří mezi nejprodávanější doplňky stravy. Berberin,…