Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Čech Eugene Cernan (†82): Poslední člověk na Měsíci, krteček a další české stopy ve vesmíru
Wikimedia Commons
O čem se mluví

Čech Eugene Cernan (†82): Poslední člověk na Měsíci, krteček a další české stopy ve vesmíru

datum: 17. 3. 2020 0:05 autor: Luboš Y. Koláček
Americký astronaut Eugen Andrew Cernan (1934, Chicago, Illinois, USA – 2017, Houston, Texas, USA), který jako zatím vůbec poslední pozemšťan stanul na Měsíci, pochází z Bernatic u Tábora. Odtud pocházel jeho dědeček František Cihlář, který si pak vzal babičku Rozálii z Nuzic u Bechyně. Těm se narodila Evženova matka. Příjmení má od rodičů svého otce Anny a Štefana Čerňanových ze slovenského městečka Vysoké nad Kysucou.

Mimochodem: první zmínka o této obci pochází z roku 1619 a navíc tu moderní archeologové vykopali pozůstatky opočlověka. Tak či onak dědeček Čerňan s manželkou odjel do USA roku 1903 spolu s další zhruba tisícovkou slovenských emigrantů, usadili se v Chicagu, a tady se jim narodil syn Andrew. Ten pak, když vyrostl a dospěl, si vzal za manželku dívku českého původu Rozálii Cihlářovou a spolu s ní měl také syna Eugena – našeho astronauta.

Prostudoval se až do kosmické lodi

Středoškolská studia navštěvoval Eugene Andrew v rodném Chicagu, načež se dostal na Purdue University ve městě West Lafayet v americkém státě Indiana, což je dnes jedna z největších univerzit USA, známá především díky výuce inženýrství a letectví. Cernan ji ukončil jako inženýr elektrotechniky roku 1956, nicméně si zde nesporně „přičichnul“ i ke zmíněnému letectví, neboť už vojenskou službu prožil u námořnictva jako pilot na letadlových lodích a pak několik let na základně Miravar v Kalifornii.

Když následně roku 1961 odešel do Monterey na vysokou školu vojenského námořnictva, bylo už jasné, kam směřuje: vystudoval zde postgraduál a získal druhý titul leteckého inženýra, aby v roce 1964 aspiroval do třetí skupiny kosmonautů USA – a byl přijat. Po výcviku ho jmenovali do záložní a pak do hlavní posádky Gemini 9.  

Tři lety do vesmíru a kosmický horor

Česko-slovenský astronaut Cernan (či po česku Čerňan) se zúčastnil hned tří vesmírných letů, a to na palubě kosmických lodí Gemini 9, Apollo 10 a také na Apollu 17, kdy ve stavu beztíže (na Měsíci s jenom lehkou přitažlivostí) strávil celkem 23,5 dne, z toho desítky hodin na měsíčním povrchu. Nebyly to však jen „procházky růžovým sadem“, jak se říká, ale někdy i pořádné dobrodružství na hranici života a smrti: krušné chvíle zažil třeba jako pilot lunárního modulu při letu Apolla 10. Jeho kosmická loď začala náhle rotovat v důsledku chybného nastavení ovládacích prvků autopilota.

Cernanovi trvalo sice „pouze“ osm sekund, než rotaci ručně zastavil, nicméně v těchto podmínkách a za obrovské, pro běžného pozešťana těžko představitelné, rychlosti to byl čas rovnající se téměř děsivému nekonečnu. Hrozila totiž strašlivě rychlá zkáza kosmického plavidla a především života na její palubě. Zkušený a duchapřítomný Čech to zvládnul! Mimochodem: cílem mise bylo tehdy prověřit oddělení lunárního modulu a jeho manévrovací schopnosti na nízké oběžné dráze před prvním přistáním na Měsíci. A to se pak, jak už víme, povedlo bez chybičky.

Z Měsíce domů do Ameriky a pak rovnou do Československa

Původem český astronaut Cernan navštívil Měsíc roku 1972, kdy při celkovém letu Apolla 17 vystoupil na měsíční povrch celkem třikrát. S kosmickou lodí posléze přistál bezpečně na hladině Tichého oceánu a byl zapsán v Ohiu do „National Aviation Hall of Fame“ čili „Národní letecké síně slávy“. V rodném USA, kde řadu měsíců strávil mezi nadšenými spoluobčany, načež – hned jak mu to jeho oslavná i pracovní vytíženost dovolily – odcestoval do země svých předků.

Oficiální návštěvu mu tehdy československé úřady odmítly povolit, takže požádal o novinářskou akreditaci na mezinárodní veletrh Incheba v Bratislavě. V tehdy ještě socialistickém Československu byl tedy poprvé neoficiálně, a to roku 1974, kdy se pokusil projet rodná města a obce svých prarodičů. Stejně tak neoficiálně ho pozvali do Astronomického ústavu tehdejší akademie věd v Ondřejově, kde předal jejímu řediteli doc. Luboši Perekovi československou vlajku, kterou měl s sebou na Měsíci. Jeho další návštěvy v naší zemi, to už v „kapitalistické“ České republice, se uskutečnily v letech 2001, 2004 a 2008.

Dvakrát se s ním zřítil vrtulník

Oficiálně navštívil Cernan Česko 26. října roku 2001 na pozvání náčelníka generálního štábu Armády České republiky Jiřího Šedivého, a to spolu s dalším americkým astronautem, hlásícím se k českému původu – Johnem Blahou. Tři dny na to podnikl Cernan v doprovodu prvního českého kosmonauta Vladimíra Remka vrtulníkem Armády ČR typu Mi.8S let do Bernardic u Milevska v okrese Písek, neboť poblíž leží Borovany, odkud pocházel Eugenův dědeček.

Jenomže! Asi minutu a půl před příletem na místo se vrtulník u obce Okrouhlá zřítil poté, co mu došlo palivo. Pro jiné to obvykle znamená jistou smrt: Cernan ve zdraví přežil. Nebyla to ostatně jeho první nehoda ve vrtulníku: zažil ji už 23. ledna 1971, kdy se s ním zřítil vrtulník Bell 47 NASA nedaleko Kennedyho vesmírného střediska na mysu Canaveral. 

Slavná autogramiáda, chléb, voda – a Bůh

Do České republiky se Cernan vrací o tři roky později, kde pak 29. září 2004 absolvuje veřejnou autogramiádu jeho knihy „Poslední muž na Měsíci“, konající se v kavárně nakladatelství Academia v Praze na Václavském náměstí. Vzápětí na to je – tentokrát oficiálně – pozván do Akademie věd ČR, kde přebírá čestnou medaili AV ČR přímo z rukou její tehdejší předsedkyně Heleny Illnerové.

Prahu pak tento slavný, původem český astronaut, navštíví ještě jednou v červnu roku 2008 spolu se svou vnučkou (o jeho erotickém ani případném manželském životě nenajdete nikde ani zmínku!), kdy mimo jiné na výstavě „Stopy lidí“ v Národním muzeu poskytne novinářům řadu zajímavých úvah k dalším – potenciálním – letům na Měsíc i na Mars. S vnučkou navštívil tehdy i Borovany, kde je místní děti uvítaly a „obdarovaly“ tradičně vodou a chlebem. 

Eugene Cernan zemřel 16. ledna 2017 v houstonské nemocnici ve věku 82 let a následně byl pohřben na Texaském státním hřbitově. V roce 2014 byl o jeho životě natočen dokumentární film „The Las Man on the Moon“. Cernan byl znám tím, že veřejně vyznával svou víru v Boha: „My sami bychom neuměli vybudovat vesmír, v kterém bychom mohli žít. Bůh je opravdu skvělý inženýr...“

Čeští astronauti v mezinárodním vesmíru

Prvním pozemským kosmonautem (po americku astronautem), který odstartoval do vesmíru, byl sovět Jurij Alexejevič Gagarin, jehož relativně kratičký let se uskutečnil v průběhu dne 12. dubna 1961. První zástupce českého národa (tehdy Československa) navštívil vesmír – jako vůbec první představitel třetí země světa: po Sovětech (nyní Rusech) a jejich odvěkých konkurentech Američanech (či USA) – dne 2. března 1878 Vladimír Remek, a to na palubě sovětské kosmické lodi Sojuz 28, přičemž Remek se tak stal v pořadí 87. pozemšťanem v kosmickém prostoru. Let už trval plných 7 dnů 22 hodin a 18 minut. Jeho zcela připraveným náhradníkem byl tehdy Oldřich Pelčák, jehož jméno však posléze bylo Remkovou slávou zcela zastíněno.

„Jsou tam žáby taky...“

To vše se ale dálo v dobách, kdy jsme byli napojeni na „východní komunistický“ blok, potažmo Sovětský svaz jako kosmickou velmoc. Dnes jsme spíše orientovaní na kapitalistický západ, a tu zjišťujeme, že i v USA potkáváme několik astronautů českého původu: zmíněné již Eugena Cermana či Johna Blahu, Jamese Lowella anebo třeba Andrewa Feustela, který (ač s ČR spřízněn pouze přes manželku, nicméně umí česky) letěl do vesmíru se slavným českým Krtečkem a sbírkou básní „Písně kosmické“ našeho milovaného klasika, básníka a spisovatele Jana Nerudy.

Však také, když Feustel 31. 7. 2009 navštívil s rodinou Českou republiku, předal zástupcům Astronomického ústavu v Ondřejově Nerudovu sbírku, kterou měl s sebou na oběžné dráze, kdy mj. zavzpomínal: „Po tři dny, kdy jsme čekali ve vesmíru, až nám počasí umožní vrátit se na Zemi, jsme také relaxovali. A před jednou siestou jsem přečetl kolegům anglický překlad ze sbírky: ´Jsou tam žáby taky´...“.

Krteček druhým českým astronautem

Nebude to ani tak velká nadsázka, když tady zmíníme slavného (každý ho známe!) plyšového krtečka, známého hrdinu kreslených i animovaných pohádkových příběhů pro děti, jako druhého(!) vůbec astronauta ryze z České republiky ve vesmíru. Spolu s Feustelem odstartoval na americkém raketoplánu Endeavour dne 16. května 2011 v rámci tehdejší mise STS-134.

Propagace Česka to byla doslova a do písmene hvězdná. Odborná veřejnost tehdy doufala (a v mnohém se to potvrdilo: viz. třeba dnes slavný čínský animovaný seriál pro děti „Krteček a panda“), že let plyšového hrdiny vysokého 19 centimetrů probudí zájem světa k českému krtečkovi a českých dětí o výzkum a vědu vůbec. Pro upřesnění pak snad dodejme, že kosmický „plyšák“ byl vyroben z ryze nehořlavého materiálu – mikroveluru.

Ženatý s indickou Češkou

Krtečkův průvodce vesmírnými toulkami, občan USA Andrew Feustel, je ženatý s Indirou Devi Bhatnagarovou, s níž má dvě děti. A zatímco jeho vlastní rodina má kořeny v Německu, rodina jeho ženy v Indii – a v České republice. Konkrétně je to tak, že Indiřin tatínek je Ind a maminka Češka z Plzně, přičemž celou řadu příbuzných má rodina – tedy dnes už i sám Andrew – také v Praze, ale zejména ve Znojmě a v Brně, tedy na Moravě. Spolu s manželkou – a Krtečkem – je všechny navštívili v srpnu roku 2011. A že to bylo slávy! Mimo jiné zde zavzpomínal i na svého slavného kolegu Cernana, tehdy ještě živého.


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Elon Musk se rozhodl vyřešit krizi porodnosti?!

Elon Musk se rozhodl vyřešit krizi porodnosti?!

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 4. 2025 0:05

Kontroverzní miliardář a blízký přítel Donalda Trumpa Elon Musk má poměrně netradičně uspořádaný…

Jak VYHRÁT luxusní krém?

Jak VYHRÁT luxusní krém?

Autor: -red-, Datum: 21. 4. 2025 16:00

Víte, že během spánku pleť regeneruje? A k tomu potřebuje kvalitní přípravky, ideálně s kyselinou…

Venku už svítí jarní sluníčko. Znamená to, že náš organismus už nepotřebuje doplňovat vitamin D?

Venku už svítí jarní sluníčko. Znamená to, že náš organismus už nepotřebuje doplňovat vitamin D?

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 4. 2025 16:15

Na otázky čtenářů odpovídá Mgr. Ondřej Pleskot, lékárník z Lékárna.cz.

Přijímačky jsou za rohem. Jak je zvládnout bez stresu?

Přijímačky jsou za rohem. Jak je zvládnout bez stresu?

Autor: Hana Petráková, Linka bezpečí, Datum: 10. 4. 2025 10:40

Termín přijímaček na střední školy a víceletá gymnázia se nezadržitelně blíží. U řady dětí jde o…

Alergikům na jaře pomáhají čističky vzduchu

Alergikům na jaře pomáhají čističky vzduchu

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 8. 4. 2025 7:30

Pylová sezóna je pro mnoho lidí obdobím plným nepříjemných projevů, jako je rýma, slzení očí, kašel…

Mrazivý víkend na obzoru! Odborníci radí, jak zachránit květy ovocných stromů a keřů

Mrazivý víkend na obzoru! Odborníci radí, jak zachránit květy ovocných stromů a keřů

Autor: -mav-, Datum: 4. 4. 2025 19:14

Jaro je letos rychlé, ale příroda nás zkouší: meteorologové varují, že o víkendu přijdou silné…

Padesátníci na trhu práce: Jak obstát v konkurenci mladších generací

Padesátníci na trhu práce: Jak obstát v konkurenci mladších generací

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 4. 4. 2025 7:30

Čeští padesátníci se na trhu práce setkávají s řadou překážek, a to i přes své bohaté zkušenosti a…

Berberin: Nový hit na hubnutí působí přímo na buňky v těle

Berberin: Nový hit na hubnutí působí přímo na buňky v těle

Autor: PharmDr. Kamila Horníčková, specialistka na zdraví a přírodní medicínu v Lékárna.cz, Datum: 3. 4. 2025 9:40

Před rokem o něm téměř nikdo nevěděl, dnes patří mezi nejprodávanější doplňky stravy. Berberin,…

Tip šéfredaktorky

Nová soutěž: Balíček kosmetiky Acqua di Bolgheri

28. 4. 2025 11:23 autor -red-