Magazín pro ženy, které už vědí, o čem je život
Steve Jobs (†56): Pan „Nakouslé jablko“
Wikimedia Commons, Matthew Yohe
Inspirace / Osudy

Steve Jobs (†56): Pan „Nakouslé jablko“

datum: 25. 11. 2024 0:05 autor: Anna Vágnerová
Americký vynálezce, designér a podnikatel, spoluzakladatel, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Apple Computer. To všechno byl Steve Jobs. Jeho typickým oblečením byl černý rolák St. Croix s dlouhým rukávem, modré džíny Levi’s 501 a tenisky New Balance 992.

Rodiče ho dali k adopci

Steve Jobs se narodil 24.února 1955 absolventům Wisconsinské univerzity Joanne Schiebleové (později Joanne Simpsonové) a Abdulfattáhu „Johnovi“ Jandalimu, kteří ho dali k adopci.

Otec, který měl syrské kořeny, byl profesorem politologie. Matka pracovala jako logopedka. Krátce poté, co dali syna k adopci, se jeho biologičtí rodiče vzali a měli další dítě, Monu. Teprve ve svých 27 letech se Jobsovi podařilo zjistit o nich informace.


9 věcí, které nevíte o Billu Gatesovi

Milující rodina

Clara a Paul Jobsovi chlapce adoptovali a dali mu jméno Steven Paul Jobs. Clara pracovala jako účetní a Paul byl veteránem pobřežní stráže a strojníkem. Žili v Mountain View v Kalifornii, v oblasti, která se později stala známou jako Silicon Valley.

Jako chlapec se Steve věnoval se svým otcem elektronice. Paul svému synovi ukázal, jak rozebírat a rekonstruovat elektroniku, což byl koníček, který u mladého Steva podpořil houževnatost a mechanickou zručnost.


Vynálezkyně, které změnily náš život

Frustrace ze školy

Ačkoli byl Steve Jobs vždy inteligentní a kreativní, jeho mládí bylo protkáno frustrací z formálního školního vzdělání.

Na základní škole se nudil a jeho učitel ve čtvrté třídě ho musel uplácet, aby se učil. Jobs však měl tak dobré testy, že ho vedení školy chtělo předčasně převést na střední školu – což jeho rodiče odmítli.

Vysokou nedokončil

Po střední škole se zapsal na Reed College v Portlandu ve státě Oregon. Po šesti měsících však studia zanechal a dalších 18 měsíců docházel na kurz kaligrafie.

V roce 1974 Jobs nastoupil jako designér videoher u společnosti Atari. O několik měsíců později společnost opustil, aby hledal duchovní osvícení v Indii, cestoval a experimentoval s psychedelickými drogami.


7 zajímavostí o „otci“ telefonu Alexandru Bellovi

Osudové přátelství

Ještě na střední škole se seznámil se svým budoucím partnerem a spoluzakladatelem společnosti Apple Computer Wozniakem, který navštěvoval Kalifornskou univerzitu v Berkeley.

V rozhovoru pro PC World v roce 2007 Wozniak hovořil o tom, proč si s Jobsem tak dobře padli do oka:

„Oba jsme milovali elektroniku a způsob zapojování digitálních čipů,“ řekl Wozniak. „Já jsem navrhl mnoho počítačů, takže jsem byl v elektronice a počítačovém designu daleko před ním, ale přesto jsme měli společné zájmy. Oba jsme měli docela nezávislý přístup k věcem ve světě.“

Apple Computer vznikla v garáži

V roce 1976, když bylo Jobsovi pouhých jednadvacet let, založili s Wozniakem v Jobsově rodinné garáži společnost Apple Computer.

zdroj: Wikimedia Commons, Apple Rainbow Logo designed by Rob Janoff

Svůj podnikatelský záměr financovali tak, že Jobs prodal dodávku Volkswagen a Wozniak milovanou vědeckou kalkulačku. Jobs a Wozniak se zasloužili o revoluci v počítačovém průmyslu. Společnost Apple zdemokratizovala technologii a učinila stroje menšími, levnějšími, intuitivnějšími a dostupnějšími pro běžné spotřebitele

Úspěchy i neúspěchy

V roce 1980 se Apple Computer stal veřejně obchodovanou společností, jejíž tržní hodnota činila na konci prvního dne obchodování 1,2 miliardy dolarů. Jobs se obrátil na marketingového experta Johna Sculleyho z Pepsi-Coly, aby převzal roli generálního ředitele společnosti Apple.

V roce 1984 uvedla společnost Apple na trh počítač Macintosh, který propagovala jako součást životního stylu: romantický, mladistvý, kreativní. Ale navzdory pozitivním prodejům a výkonu, který předčil osobní počítače IBM, nebyl Macintosh stále kompatibilní s IBM.

Rychlý odchod...

Sculley se domníval, že Jobs Applu škodí, a vedení společnosti ho začalo postupně vyřazovat. Protože Jobs vlastně neměl ve společnosti, kterou spoluzakládal, oficiální titul, byl odsunut do okrajovější pozice, a tak v roce 1985 Apple opustil.

Po odchodu ze společnosti Apple v roce 1985 Jobs založil nový hardwarový a softwarový podnik s názvem NeXT, Inc. Společnost ztroskotala na pokusech prodat svůj specializovaný operační systém americkému mainstreamu a Apple ji nakonec v roce 1996 koupil za 429 milionů dolarů.

... a velkolepý návrat

V roce 1997 se Jobs vrátil do funkce generálního ředitele společnosti Apple. Stejně jako Jobs podnítil úspěch společnosti Apple v 70. letech, je mu připisována zásluha za oživení společnosti v 90. letech.

S novým manažerským týmem, pozměněnými opcemi na akcie a vlastním ročním platem 1 dolar ročně Jobs vrátil Apple na správnou cestu. Jobsovy důmyslné produkty (například iMac), účinné kampaně na podporu značky a stylový design znovu upoutaly pozornost zákazníků.

Úžasné revoluční produkty

V následujících letech Apple představil revoluční produkty jako Macbook Air, iPod a iPhone, které diktovaly vývoj technologií. Téměř okamžitě po uvedení nového produktu společnosti Apple se konkurence začala předhánět ve výrobě srovnatelných technologií.

V roce 2008 se Apple stal druhým největším prodejcem hudby v Americe – hned po Walmartu, k čemuž přispěl prodej iTunes a iPodů. Apple se také umístil na prvním místě v žebříčku „Nejobdivovanějších amerických společností“ časopisu Fortune a na prvním místě mezi společnostmi z žebříčku Fortune 500, pokud jde o výnosy pro akcionáře.

V roce 2011 odhadl časopis Forbes většinu Jobsova čistého jmění na přibližně 6,5 až 7 miliard dolarů.

Manželka a děti

Steve Jobs a Laurene Powellová se vzali 18. března 1991. Pár se seznámil na počátku 90. let na Stanfordské obchodní škole, kde Laurene studovala program MBA. Žili spolu v kalifornském Palo Altu se svými třemi dětmi: Reed, Erin a Eve.

Steve Jobs je také otcem dcery Lisy, kterou zplodil s přítelkyní Chrisann Brennanovou v roce 1978, když mu bylo 23 let. V soudních dokumentech popřel otcovství své dcery a tvrdil, že je neplodný.

Lisa Brennan Jobsová později napsala o svém dětství a vztahu s Jobsem v knize Small Fry, která vyšla v roce 2018. Lisa napsala, že v roce 1980 testy DNA odhalily, že se s Jobsem shodují, a on musel začít její finančně strádající matce vyplácet otcovské dávky. Jobs se svou dcerou navázal vztah až v jejích sedmi letech. Když byla Lisa v pubertě, přestěhovala se k otci.

První boj s rakovinou

V roce 2003 Jobs zjistil, že má vzácnou, ale operovatelnou formu rakoviny slinivky. Místo toho, aby šel okamžitě na operaci, rozhodl se upravit svou vegetariánskou stravu a zároveň zvažoval možnosti východní léčby.

Operaci odkládal devět měsíců, což znervózňovalo představenstvo společnosti Apple. Vedení se obávalo, že akcionáři stáhnou své akcie, pokud se rozkřikne, že jejich generální ředitel je nemocný. Nakonec však Jobsova mlčenlivost dostala přednost před zveřejněním informací pro akcionáře.

V roce 2004 mu byl odstraněn nádor slinivky. V následujících letech Jobs o svém zdravotním stavu prozradil jen málo.

Rakovina se vrátila

Počátkem roku 2009 se objevily zprávy o Jobsově úbytku na váze a některé z nich tvrdily, že se vrátily jeho zdravotní problémy. Jobs na to reagoval prohlášením, že se potýká s hormonální nerovnováhou. O několik dní později odešel na šestiměsíční dovolenou.

V e-mailové zprávě zaměstnancům Jobs uvedl, že jeho „zdravotní problémy jsou složitější“, než si myslel, a poté jmenoval Tima Cooka, provozního ředitele společnosti Apple, „odpovědného za každodenní provoz společnosti Apple“.

Po téměř roční absenci přednesl Jobs 9. září 2009 na akci společnosti Apple, na kterou byli pozváni pouze účastníci, hlavní projev. Po většinu roku 2010 pokračoval v roli hlavní osoby firmy a mimo jiné představil iPad.

Smrt vizionáře

V lednu 2011 Jobs oznámil, že odchází na zdravotní dovolenou. V srpnu odstoupil z funkce generálního ředitele společnosti Apple a předal otěže Cookovi.

Jobs zemřel 5. října 2011 v Palo Altu poté, co téměř deset let bojoval s rakovinou slinivky. Bylo mu 56 let.

Jobsův život se stal námětem dvou filmů: Jobs z roku 2013 s Ashtonem Kutcherem v hlavní roli Jobse a Steve Jobs z roku 2015 s Michaelem Fassbenderem v roli spoluzakladatele společnosti Apple.


Zdroje informací:biography.com  a allaboutstevejobs.com


Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!

Další články z rubriky

Hana Vítová (†73): Tragický osud Nočního motýla

Hana Vítová (†73): Tragický osud Nočního motýla

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 30. 4. 2025 0:05

„Noční motýl v lásce znamená, že je marná, že je ztracená…“ Slavné filmové drama Noční motýl…

John Davison Rockefeller (†97): První dolarový miliardář

John Davison Rockefeller (†97): První dolarový miliardář

Autor: Hana Lorencová, Datum: 28. 4. 2025 0:05

Jeho děti dostávaly kapesné za zabití mouchy i za to, že vydržely celý den bez sladkostí. Samy však…

Elon Musk se rozhodl vyřešit krizi porodnosti?!

Elon Musk se rozhodl vyřešit krizi porodnosti?!

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 25. 4. 2025 0:05

Kontroverzní miliardář a blízký přítel Donalda Trumpa Elon Musk má poměrně netradičně uspořádaný…

Betty White (†99): Život zasvětila zvířatům

Betty White (†99): Život zasvětila zvířatům

Autor: Anna Vágnerová, Datum: 22. 4. 2025 0:05

Zlí jazykové o ní říkali, že má raději zvířata než děti. Když poslední prosincový den roku 2021…

Ingrid Bergman (†67) a Roberto Rossellini (†71): Bouřlivé italské manželství

Ingrid Bergman (†67) a Roberto Rossellini (†71): Bouřlivé italské manželství

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 15. 4. 2025 0:05

Ingrid se pro lásku k italskému režisérovi Robertu Rossellinimu vzdala všeho – i dcery Pii z…

Clementine (†92) a Winston (†90) Churchillovi: Britský ministerský předseda byl pod pantoflem

Clementine (†92) a Winston (†90) Churchillovi: Britský ministerský předseda byl pod pantoflem

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 11. 4. 2025 0:05

Oba měli podobné rodinné zázemí – matky, které podváděly otce, a otce, kteří se o děti moc…

Katharine Hepburn (†96): Svobodomyslná rebelka

Katharine Hepburn (†96): Svobodomyslná rebelka

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 10. 4. 2025 0:05

I v době největší slávy herečka odmítala poskytovat rozhovory, udělovat autogramy a pózovat pro…

Jean Marais (†84): Lásky a tajemství slavného Fantomase

Jean Marais (†84): Lásky a tajemství slavného Fantomase

Autor: Markéta Vavřinová, Datum: 9. 4. 2025 0:05

Jeho pravým otcem zřejmě byl jeho kmotr (nebo někdo úplně jiný) a matka Aline si tak přála dceru,…

Tip šéfredaktorky

Nová soutěž: Balíček kosmetiky Acqua di Bolgheri

28. 4. 2025 11:23 autor -red-