Po ukončení univerzity začala pracovat v laboratoři známého fyzika Henriho Becquerela, vědce, který se zabýval radioaktivitou. Tam se připravoval na doktorát o osm let starší Pierre Curie.
Pokud platí slova Antoina de Saint-Exupéryho, že „Milovat znamená dívat se jedním směrem,“ nikde to nemohlo platit víc než u těchto dvou lidí. Sotva si vyměnili první slova, pochopili, že se dívají stejným směrem – k tajemstvím, která příroda skrývala a která chtěli společně vyřešit.
V červenci 1885 se vzali. Ateista Pierre a nábožensky vlažná Marie měli občanský sňatek. To nemohla přenést přes srdce její rodina v bigotně katolickém Polsku a na dlouhou dobu s ní přerušili kontakt. Po dvou letech se mladým vědcům narodila dcera Irène, za dalších sedm pak Ève.
Marie a Pierre Currieovi se vrhli na výzkum radioaktivity a objevili dva do té doby dosud neznámé chemické prvky – radium a polonium. Pracovali ve spartánských podmínkách a vzájemně se doplňovali a pomáhali si. Laboratoř byla pro Marii vším a Pierre ani neočekával, že by se jeho žena proměnila v hospodyňku. Dobře vařit se nikdy nenaučila a Pierre žádné gastronomické a kulinární umění nepotřeboval.
Vycházeli ze zásady, že věda má sloužit všem, proto si nenechali své objevy patentovat a neměli z nich žádný zisk!
Jejich úsilí bylo odměněno v roce 1903, kdy obdrželi spolu s Henrim Becqurelem Nobelovu cenu! Pro Marii prý byl problém vyměnit laboratorní plášť za večerní šaty. Na rozdíl od dam, které byly na ceremoniálu přítomny jako doprovod svých mužů, laureátka Nobelovy ceny Marie vypadala „skromně“ – zdobil ji jen slabý zlatý řetízek.
Rodinné štěstí skončilo 19. dubna 1906, kdy roztržitý vědec Pierre vstoupil na vozovku ve chvíli, kdy tam projížděl koňský povoz, který neopatrného muže srazil a usmrtil.
Marie se uzavřela do sebe, na první pohled netrpěla depresemi a neplakala. O to víc se vrhla do práce. Stránkami bulváru proběhla informace o romantickém vztahu s o čtyři roky mladším a ženatým fyzikem Paulem Langevinem. Opustil prý kvůli Marii rodinu. Jejich poměr trval rok. Marie vydala do tisku krátké prohlášení, že do jejího soukromého života nikomu nic není.
Druhá Nobelova cena přišla v roce 1911, a to za objev radia a polonia. To už se o práci v laboratoři začala zajímat i starší dcera Irène.
Marie se zabývala také využitím radiologie v medicíně a používáním rentgenového záření v nemocnicích. Až do konce života si psala deníky, v nichž „reportovala“ svému bývalému manželovi.
Práce (a s ní spojené neustále ozařování) jí přinesla smrt. Zemřela 4. července 1934 na anémii. Podobný osud potkal i dceru Irène, která v práci rodičů pokračovala, a to také s manželem Frédéricem Joliotem. I jí se práce s radiaktivitou stala osudnou – zemřela na leukémii v pouhých 58 letech. To mladší Ève původně studovala hudbu. Pak se stala novinářkou a dožila se úctyhodných 102 let!
⇒ Byla jednou z prvních žen, které získaly řidičský průkaz.
⇒ Milovala sport. Ráda plavala, jezdila na kole a provozovala vysokohorskou turistiku a horolezectví.
⇒ Je po ní pojmenován kráter na Měsíci.
⇒ Až do konce života přemýslela v rodné polštině a výsledky svých prací publikovala současně v polštině a francouzštině.
Zdroje informací: biography.com a history.com
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
„Noční motýl v lásce znamená, že je marná, že je ztracená…“ Slavné filmové drama Noční motýl…
Jeho děti dostávaly kapesné za zabití mouchy i za to, že vydržely celý den bez sladkostí. Samy však…
Kontroverzní miliardář a blízký přítel Donalda Trumpa Elon Musk má poměrně netradičně uspořádaný…
Zlí jazykové o ní říkali, že má raději zvířata než děti. Když poslední prosincový den roku 2021…
Ingrid se pro lásku k italskému režisérovi Robertu Rossellinimu vzdala všeho – i dcery Pii z…
Oba měli podobné rodinné zázemí – matky, které podváděly otce, a otce, kteří se o děti moc…
I v době největší slávy herečka odmítala poskytovat rozhovory, udělovat autogramy a pózovat pro…
Jeho pravým otcem zřejmě byl jeho kmotr (nebo někdo úplně jiný) a matka Aline si tak přála dceru,…