To bylo v době, kdy se jeho otec zotavoval po těžkém úrazu. Bylo logické, že jediný syn (Johann měl ještě mladší a starší sestru) hospodářství převezme.
Mladíka ale srdce táhlo jinam – k vědě a výzkumům. Zachránila ho sestra Theresia, která se částečně vzdala svého věna, aby Johann mohl pokračovat ve studiu na Filozofické fakultě univerzity v Olomouci. Statek zůstal v rukou Theresie a jejího manžela Leopolda Schindlera.
Mendel nikdy nezapomněl, že mu pomohli, a jejich synům později platil studia.
Nedostatečné finanční prostředky a velké psychické vypětí nakonec talentovaného mladého muže dovedly do bran Augustiánského kláštera. V roce 1843 se stal novicem, „…aby se zbavil trpkých starostí o výživu…“. Tam přijal řeholní jméno Gregor (Řehoř).
Kromě materiálního zázemí mu církev poskytla i možnost vzdělávání. Studoval teologii v Brně a docházel i na přednášky z ekonomie, vinařství a ovocnářství. Tam se seznámil s technikami šlechtění zvířat a rostlin.
Po vysvěcení v roce 1847 nejprve sloužil jako duchovní v nemocnici. Jeho nadřízený opat Cyril František Napp naštěstí pochopil, že mladý farář víc inklinuje k vědě než k duchovní službě. Proto mu doporučil, aby se ucházel o místo učitele přírodopisu a fyziky na gymnáziu.
K tomu bylo potřeba složit z těchto oborů univerzitní zkoušky. Na Vídeňské univerzitě ale neuspěl, a to ani na druhý pokus. To bylo mj. způsobené tím, že Mendel neměl systematické vzdělání a byl pouze samouk.
Po zbytek pedagogické kariéry zůstal pouze „suplujícím“ učitelem.
Za všeho nejvíc Mendela zajímalo křížení rostlin, experimentoval především s hrachem. Údajně v letech 1856 až 1862 vypěstoval a sledoval asi 28 000 rostlin hrachu!
Základní pravidla dědičnosti formuloval v roce 1865 na půdě Přírodovědného spolku v Brně, jehož byl členem. Šlo o analýzu šlechtění genetického křížení hrachu setého a sledování jeho potomstva. Všiml si totiž určitých pravidelností při křížení.
Mendelovy tři zákony o dědičnosti se později staly základem genetiky.
V roce 1869 se mu dostalo jediné pocty za svého života v odborných přírodovědných kruzích: byl zvolen místopředsedou již zmíněného Přírodovědného spolku v Brně.
To už bylo po smrti opata Nappa, na jehož místo Mendel v roce 1868 nastoupil. Funkce opata Augustiánského řádu s sebou nesla jistou vážnost nejen v Brně, ale i v rámci celého rakousko-uherského císařství.
Jako opat neměl už tolik času na vědeckou činnost, ale ve volných chvílích se věnoval dalšímu koníčku, včelařství. Stal se i místopředsedou Brněnského včelařského svazu. V roce 1871 si nechal postavit malý včelín a zkoušel kontrolovaně křížit včely. Bohužel mu včelstvo onemocnělo a vymřelo, takže pokusy v této oblasti nedokončil.
Bavilo ho také sledovat počasí a zasloužil se o založení Rakouské společnosti pro meteorologii.
Posledních deset let vedl vyčerpávající spory s rakousko-uherskými úřady kvůli neoprávněné dani z církevního majetku. Zemřel 6. ledna 1884 na zánět ledvin. Rekviem na pohřebním obřadu dirigoval Leoš Janáček.
Po Mendelově smrti se výsledkům jeho objevů v oblasti genetiky dlouho nevěnovala žádná pozornost a zůstaly zapomenuty.
Význam jeho studií byl uznán až v roce 1900, poté, co botanici Hugo de Vries, Carl Correns a Erich Tschermak-Seysenegg nezávisle na sobě provedli podobné experimenty a získali shodné výsledky jako Mendel.
Po Johannu Gregorovi Mendelovi je pojmenovaná první česká vědecká stanice v Antarktidě a jeho jméno nese i jeden z kráterů na Měsíci.
Zdroj informací: Biography.com a History.com
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
„Noční motýl v lásce znamená, že je marná, že je ztracená…“ Slavné filmové drama Noční motýl…
Jeho děti dostávaly kapesné za zabití mouchy i za to, že vydržely celý den bez sladkostí. Samy však…
Kontroverzní miliardář a blízký přítel Donalda Trumpa Elon Musk má poměrně netradičně uspořádaný…
Zlí jazykové o ní říkali, že má raději zvířata než děti. Když poslední prosincový den roku 2021…
Ingrid se pro lásku k italskému režisérovi Robertu Rossellinimu vzdala všeho – i dcery Pii z…
Oba měli podobné rodinné zázemí – matky, které podváděly otce, a otce, kteří se o děti moc…
I v době největší slávy herečka odmítala poskytovat rozhovory, udělovat autogramy a pózovat pro…
Jeho pravým otcem zřejmě byl jeho kmotr (nebo někdo úplně jiný) a matka Aline si tak přála dceru,…