Autoportrét. (zdroj: Wikimedia Commons)
Malý Amedeo měl velmi blízký vztah se svou matkou, která ho podporovala v jeho zájmu o umění. Jako malý nechodil do školy a až do deseti let ho matka vzdělávala sama. Chlapec se potýkal se zdravotními problémy, v jedenácti letech onemocněl zánětem pohrudnice a o tři roky později břišním tyfem. V šestnácti onemocněl tuberkulózou, která se mu později stala osudnou.
Když v průběhu onemocnění břišním tyfem v horečkách blouznil, že by si přál vidět obrazy v galerii ve Florencii, matka mu slíbila, že ho tam po uzdravení vezme. To splnila a navíc mu zaplatila hodiny u tehdy nejznámějšího livornského malíře Guglielma Micheli.
V roce 1902 nastoupil mladík na Akademii umění ve Florencii a o něco později přešel na akademii do Benátek. Roku 1906 Amedeo Modigliani opouští Itálii a stěhuje se do Paříže, kde začíná formovat svůj vlastní umělecký styl. Tam se mj. stal členem skupiny Nezávislých a v letech 1908 a 1910 vystavoval v jejich salónu. Ovšem bez většího úspěchu.
Velký vliv na něj mělo setkání s rumunským sochařem Constantinem Brancusim, díky němuž se začíná věnovat sochařství. V roce 1912 vystavil Modigliani na podzimním salónu sedm sochařských děl.
K malování se Amedeo za několik let ještě jednou vrátil a tehdy vznikla jeho nejvýznamnější díla – série portrétů přátel, mj. malířských kolegů Pabla Picassa či Augusta Renoira.
Jedinou samostatnou výstavu mu roku 1917 uspořádal jeho přítel a mecenáš Leopold Zborowski. Šlo o několik desítek aktů z let 1916 až 1919.
Portrét mecenáše a přítele Leopolda Zborowskeho. (zdroj: Wikimedia Commons)
Pohledný mladý muž přitahoval pozornost žen. V Paříži byl známý pod přezdívkou „Modi“ (francouzské slovo maudit znamená prokletý). Ženy do jeho života rychle přicházely a zase odcházely. Výjimkou byla anglická básnířka Beatrie Hasting, se kterou žil téměř dva roky.
Některé jeho vztahy nezůstaly bez následků. Se Simone Thiroux měl syna Gérarda, který se narodil v roce 1917, a údajně měl mít ještě nejméně dvě další nemanželské děti.
Na jaře 1917 se seznámil s devatenáctiletou studentkou umění Jeanne Hébuterne, která pózovala pro japonsko-francouzského malíře Tsuguharu Foujitu. Dívka pocházela z konzervativního měšťanského prostředí a její zbožná římskokatolická rodina se jí zřekla kvůli vztahu s Modiglianim, kterého považovala za opilce a zhýralce. Přesto s ním začala žít a v roce 1918 se narodila dcera Jeanne.
Krátce poté Jeanne znovu otěhotněla a Modigliani se s ní zasnoubil a plánovali svatbu, i když její rodiče byli zásadně proti. K svatbě nakonec nedošlo, protože mladý umělec znovu onemocněl tuberkulózou. Tentokrát však šlo o těžký průběh nemoci a malíř, který byl k tomu navíc těžce závislý na alkoholu, neměl šanci na vyléčení.
Portrét Jeanne. (zdroj: Wikimedia Commons)
Umělec, který za svůj život měl jen jednu samostatnou výstavu a své dílo většinou vyměnil za jídlo, zemřel v chudobě 24. ledna 1920 v pařížské nemocnici Hôpital de la Charité. Hned po pohřbu si těhotnou Jeanne odvezli domů její rodiče. Krátce po příjezdu a pouhých pět dní po smrti Amedea skočila z okna a zabila sebe i své nenarozené dítě. Dvouletou dcerku Jeanne si k sobě vzala Modiglianova matka.
Amedeo Modigliani byl pohřben v židovské části hřbitova Père Lachaise. Jeanne rodiče uložili k poslednímu odpočinku v Bagneux na okraji Paříže. Skoro o deset let později na žádost Amedeova bratra svolili s převezením a uložením jejích ostatků vedle osudové lásky.
V listopadu 2015 byl v auční síni Christie's v New Yorku vydražen jeden z Modiglianových aktů za 170 405 000 dolarů, což jej řadí mezi nejdražší obrazy, jaké kdy byly prodány...
Pomíjivost života, citlivá duše i zdrcující nepochopení… To vše nám připomíná malíře „žen s dlouhým krkem“, Amedea Modiglianiho. Byl to umělec křehký, ale zároveň plný života. Angelo Longoni nás provede jeho životem – spolu s ním utíkáme z Livorna, okouzlí nás Florencie a znovu prožijeme první lásky.
Navštívíme ovšem také Paříže, která Modiglianiho trápeného vracející se nemocí láká svým bohémským životem. V jejích uličkách, kavárnách a kabaretech potkáváme Picassa i Soutina: ale také malířovy Anny Achmatovovou, Beatrici Hastings nebo divu Kiki de Montparnasse. Velkolepý Modigliani je podmanivý portrét jednoho z nejslavnějších moderních umělců.
Knihu Angela Longoni Velkolepý Modigliani vydalo nakladatelství Ikar.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
„Noční motýl v lásce znamená, že je marná, že je ztracená…“ Slavné filmové drama Noční motýl…
Jeho děti dostávaly kapesné za zabití mouchy i za to, že vydržely celý den bez sladkostí. Samy však…
Kontroverzní miliardář a blízký přítel Donalda Trumpa Elon Musk má poměrně netradičně uspořádaný…
Zlí jazykové o ní říkali, že má raději zvířata než děti. Když poslední prosincový den roku 2021…
Ingrid se pro lásku k italskému režisérovi Robertu Rossellinimu vzdala všeho – i dcery Pii z…
Oba měli podobné rodinné zázemí – matky, které podváděly otce, a otce, kteří se o děti moc…
I v době největší slávy herečka odmítala poskytovat rozhovory, udělovat autogramy a pózovat pro…
Jeho pravým otcem zřejmě byl jeho kmotr (nebo někdo úplně jiný) a matka Aline si tak přála dceru,…