Náramek s rubíny ● Prsten se safírem ● Sada stříbrných lžiček na zmrzlinu. (Zdroj: Antiques Cinolter)
O co na druhé straně klesá zájem?
V současné době např. klesá zájem o novobrusné diamanty, a naopak roste zájem o diamanty „staroevropského brusu“. Děje se to především v důsledku obrovské nabídky levných laboratorních diamantů. Také je výrazně menší zájem o porcelánové sošky z 19. století a stejně tak i o porcelánové předměty z tohoto období.
Dále je pak minimální zájem o cínové předměty. Co se dá relativně dobře koupit, jsou lázeňské pohárky a sklenice z počátku 19. století, také pak stolní hodiny, rámové a pendlové hodiny ze všech období. Levně se dá koupit i např. hutní sklo, ale zájem o něj pomalu zvedá ceny. Musím zde ale konstatovat, že výjimečné kousky z dílen slavných designérů a značek, ať už je to sklo, porcelán, šperky atd., si stále drží cenu a jejich cena i roste.
Pokud jde o nabídku, lidé nabízejí opravdu velmi široké spektrum od jedinečných předmětů až po naprosto bezcenné a někdy i bizarní předměty.
Jaký je nejcennější a nejzajímavější šperk, který jste kdy prodal?
Jedním z nejunikátnějších šperků byl 24karátový kolier zhotovený ze stříbra a osazený 6 diamanty evropského brusu. Šperk nechala vyrobit císařská rodina pro člena ruské carské rodiny.
Také bych zmínil soubor tří zlatých broží zdobených přírodní nekultivovanou perlou, tahitskou perlou a conch perlou z dílny šperkaře Fabergé.
Pamatujete si na nějaký kuriózní nebo neobvyklý předmět, který jste měl ve své nabídce?
Asi jedním z nejkurióznějších předmětů, které mi prošly rukama, byl osobní pohár polského krále Augusta II., též kurfiřta Fridricha Augusta I., zvaného „Silný“.
Změnili se zákazníci – například co očekávají nebo jaké mají znalosti o starožitnostech?
Rád bych podotkl, že úroveň českých zákazníků byla vždy vysoká. Časem se ještě více kultivovali a také se stali náročnějšími na kvalitu zboží. Vytříbil se i jejich vkus.
Dnes už zákazníkům nestačí informace, že v Art deco prstenu je zasazený safír. Chtějí vědět, zda jde o safír přírodní či syntetický. Chtějí informaci, zda je upravovaný nebo nikoliv, případně znát zemi původu, resp. kde byl vytěžen.
A to je dobře.
Jak poznáte, že je nějaký předmět opravdu vzácný nebo unikátní?
Na to, aby člověk poznal, zda je starožitný předmět unikát, musí mít potřebné znalosti, zkušenosti, resp. praxi a také značnou míru intuice a někdy i štěstí. S tím jde ruku v ruce i trpělivost při vyhledávání a identifikaci předmětů.
Stává se často, že lidé nevědí, jakou hodnotu jejich starožitnosti mají?
Občas ano, ale spíše v opačném případě. Často jsou pomýleni různými internetovými portály, kde amatéři nabízejí starožitnosti, velmi často se špatnými informacemi nebo nepravdami. Doufejme, že z důvodu neznalosti.
Ceny, které žádají, jsou někdy vyšší než prodejní v kamenných obchodech, kde obchodník musí držet záruku a prodej podléhá přísným regulacím, ať už puncovnímu zákonu nebo třeba zákonu 71. z roku 1994. Málokdy se stane, že by prodávající požadoval nízkou cenu. V době internetu je přibližná cena předmětu relativně snadno dohledatelná.
Co je podle vás největší mýtus nebo nepochopení, které lidé o starožitnostech mají?
Když nad tím přemýšlím, tak jsou to zřejmě dva extrémy. Jeden je: „Je to starožitné, to musí být drahé.“Druhý je: „Je to staré, to musí být starý, špinavý krám.“ Ani jedno není pravda. V oboru starožitných šperků jsem slyšel: „To už někdo nosil, to bych nikdy po někom nenosila.“ Přitom 90% zlata ve šperkařství je recyklováno. Tedy nové šperky se vyrábí z recyklovaného zlata.
Máte vy osobně nějaký oblíbený typ starožitností nebo období?
Čím déle podnikám v úžasném světě užitého umění, tím více se má obliba neomezuje na jeden styl či sloh.
Každá doba v dějinách lidstva, každý umělecký směr přinesl světu krásné předměty, které obohacují ducha, oko a přináší majiteli nejen užitek, ale i radost.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Longevity. Asi už jste to slovo zahlédli na sociálních sítích nebo v médiích. Jde o vědní…
Když se před desítkami let narodilo první dítě ze zkumavky, považovala to veřejnost za medicínský…
„Mým cílem je nabídnout zákazníkům kosmetiku, která je nejen účinná, ale zároveň respektuje…
Kroky mnoha lidí, kteří vycházejí ze dveří pavilonů Nemocnice Slaný, vedou do lékárny v areálu, aby…
Její život byl plný rozporů. Na jedné straně západní univerzitní vzdělání, na druhé síla východních…
Spisovatel Jiří Maršálek patří k mladé generaci nadějných autorů. O svém literárním talentu…
Legenda české divadelní scény Taťjana Medvecká má kumšt v genech. Už její prababička totiž tíhla k…
Pro Američany je dodnes jednou z nejkontroverznějších žen jejich historie. Margaret Sanger…