Procházela jsem záznamy z olympijských her z roku 1968, koukala na dokumenty a načítala o Čáslavské spousty článků. Mým záměrem bylo „vypíchnout" několik zásadních momentů jejího života a vměstnat je do délky ceremoniálu, tedy do 15 minut. Zaměřila jsem se na Věřino životní období od 27. června 1968, kdy bylo její jméno otištěno v Literárních listech, jako jedné ze signatářů manifestu 2000 slov, až po 27. říjen 1968, kdy byl konec letních olympijských her v Mexiku.
Bylo něco, co vás během trénování ceremoniálu překvapilo?
Vím, že když jsem stříhala hudbu, měla jsem sama se sebou velký problém, protože jsem byla v tématu už tak silně ponořená, že pokaždé, když jsem si pustila záznam rozhlasu z 21. srpna 1968 (jehož část je v ceremoniálu taky obsažena) nebo záznamy komentátorů z vyhlášení na olympiádě, pokaždé jsem začala brečet. Připadala jsem si už jako blázen. Měla jsem z toho silné výkyvy emocí. Zároveň jsem měla obrovský strach, že lidé v sauně téma Věry nepřijmou a že budou spíše pobouření, než že by to vnímali jako uctění památky paní Čáslavské.
Jaké byly nakonec ohlasy publika?
Vzpomínám si, jak jsem na SaunaFestu dokončila ceremoniál a jako jedna z prvních vyšla ven naprosto ubrečená manželka našeho polského fotografa a děkovala mi za zážitek a za připomenutí toho, co bylo. Pochopitelně se mi chtělo také brečet, protože to byla mnohem větší chvála, než v jakou jsem vůbec doufala. Zároveň to byla i zpětná vazba a potvrzení toho, že je příběh srozumitelný i pro cizince. Byl to pro mě asi úplně nejsilnější moment z celé soutěže. Je milé něco vyhrát, ale žádná cena se nevyrovnala tomuto okamžiku sdílené silné emoce.
Jak reagují návštěvníci sauny na vaše nesoutěžní a hodně netradiční show? Mám na mysli ceremoniál, kde jíte hamburger.
Dnes už hamburgery v sauně nejím, protože poblíž Sauna Spotu nemáme „mekáč“. Nahradila jsem ho donutem (americkou koblihou), protože se lépe shání. (smích)
Jinak se v tomto případě nedá mluvit o tradičním ceremoniálu. Není to žádné profesionální ani velkolepé dílo. Na soutěži by mě za něj asi diskvalifikovali. Mám ho ale ráda, protože to lidi baví a smějí se mi. Je pravda, že se často setkávám s hodně udivenými pohledy, ale myslím, že to už je takový můj styl, na který si lidé zvykli a ti, co mě znají, jsou trošku v očekávání, jestli přijdu příště s něčím ještě divnějším (smích).
Co vám sauna dala a vzala, jaké jsou vaše profesní cíle?
Sauna mi dala moc a vzala málo, snad jen ten čas. Občas si říkám, kolik bych stihla věcí, kdybych tohle nedělala... Saunové ceremoniály a svět kolem něj mě ale neskutečně baví a už si bez toho nedokážu svůj život představit. Můj cíl je dělat všechny práce, co dělám přinejmenším tak dobře a na takové úrovni, abych jimi obohacovala sebe i všechny kolem mě. Zároveň bych si moc přála, abychom se u toho všichni bavili. Možná je to naivní, ale já takhle funguju.
Prozradíte, co vás v dohledné době čeká?
Aktuálně připravujeme Sauna Herbal Cup 2018, což je krásná a unikátní mezinárodní soutěž v relaxačních ceremoniálech a v peelingových procedurách. Letos poprvé se bude konat u Lipna na Šumavě, a to v úplně nové sauně. Bude tam mnoho zajímavých procedur, které třeba návštěvníci sauny ještě ani neznají, a právě tady si je mohou vyzkoušet. Akce bude probíhat od 22. do 25. listopadu 2018 ve wellness hotelu Frymburk. Poté máme naplánovaná různá školení a pochopitelně i další saunové eventy. Na přelomu března a dubna pochopitelně SaunaFest 2019.
Saunér polévá vodou horké rozpálené kameny. Za příjemného syčení vzniká horká pára, která je pak rozháněna ručníky nebo vějíři saunérem po sauně. Tím se nezvyšuje teplota v sauně, ale vlhkost a saunujícím se návštěvníkům je pocitově větší teplo. Horký vzduch pak ručníkem vhání na saunující se návštěvníky a ti okusí tepelný náraz, který zintenzívní pocení. Celý ceremoniál je většinou složený ze tří kol polévání a následného víření horkého vzduchu po sauně ručníky.
Vedle zajímavých technik víření vzduchu ručníky může saunér překvapit také aromaterapií a pro návštěvníky přinést skutečný zážitek z několika použitých vůní. Nejnovějším trendem je používání 100% přírodních éterických olejů při saunování, které blahodárně působí na saunující se návštěvníky. Ty jsou používány většinou ve spojení s ledovou tříští, z kterých saunér připravuje ledové koule (www.saunaspot.cz).
Svět starožitností je fascinující směsicí krásy, historie, vášně a odbornosti. Za každým předmětem…
Longevity. Asi už jste to slovo zahlédli na sociálních sítích nebo v médiích. Jde o vědní…
Když se před desítkami let narodilo první dítě ze zkumavky, považovala to veřejnost za medicínský…
„Mým cílem je nabídnout zákazníkům kosmetiku, která je nejen účinná, ale zároveň respektuje…
Kroky mnoha lidí, kteří vycházejí ze dveří pavilonů Nemocnice Slaný, vedou do lékárny v areálu, aby…
Její život byl plný rozporů. Na jedné straně západní univerzitní vzdělání, na druhé síla východních…
Spisovatel Jiří Maršálek patří k mladé generaci nadějných autorů. O svém literárním talentu…
Legenda české divadelní scény Taťjana Medvecká má kumšt v genech. Už její prababička totiž tíhla k…