Pokud jde o oblékání, v tropických zemích potřebujete opravdu jen pár věcí, které nosíte stále dokola nebo je kombinujete. Mám rád tento jednoduchý způsob v podstatě celého života na Bali.“
Co vás na Bali nejvíc překvapilo?
„Asi skutečnost, že se žádná návštěva nehlásí dopředu. Pokud vás chce někdo ze známých či kamarádů navštívit, udělá to, kdykoliv má čas☺. To bylo pro „zápaďáka“ ze začátku dost těžké, protože třeba já mám rád soukromí.“
Původně jste vystudoval Zahradnickou fakultu v Lednici na Moravě, kde jste se dostal mj. k zajímavým informacím o léčivých rostlinách. Hodilo se vám to, abyste se stal, jak říkáte, „sám sobě terapeutem“?
„Ano, moje alma mater je Zahradnická fakulta v Lednici na Moravě, v mém milovaném kraji Lednicko-valtického areálu, kde jsem prožil s kamarády krásné časy. Určitě se mi informace získané studiem hodily později k realizaci mých ebooků Sám sobě terapeutem a i k sepsání mojí nové tištěné knihy Vědomé zdraví. Doporučené léčivé rostliny jsou v knize jako součást opatření ke konkrétním zdravotním problémům spojených s dysfunkcí orgánů.“
Inspiraci jste zřejmě našel i na zmiňovaném Bali. Odrazil jste se i od jejich zdravotnictví? Kdo, případně co vás tam posunulo zase o pořádný kus dál? Setkáváte se tam například se šamany, meditujete apod.?
„Bali je pro mě osobně symbolem velké změny. Inspiruji se debatami s místními tradičními léčiteli/šamany. Mám to štěstí, že je mám již několik let za přátele. Náš nejbližší rodinný přítel a kamarád je uznávaným a úspěšným léčitelem/šamanem. Ten mě určitě inspiruje nejvíce. Jejich zdravotnictví v současnosti v podstatě následuje západní směr medicíny, takže tady se míjíme. Mne zajímají tradiční postupy léčení bez pomocí syntetických léků apod.
A meditovat se snažím pravidelně, nejčastěji těsně před spaním. Klienty, kteří přijedou na můj program na Bali také učím jednoduché meditace na uvědomění si sebe sama, svých potřeb, pocitů.“
Máte nějaké motto, které vám případně pomáhá překonávat složité životní situace?
„Snad jen: Co tě nezabije, to tě posílí☺. Především jsem se ale naučil v důležitých situacích věci nehodnotit, nezaškatulkovávat si je. Tento návyk vám pak může podpořit vaši intuici správně se rozhodnout. Dalším důležitým faktorem, se kterým pracuji i v knize Vědomé zdraví, je naučit se „vypínat“ myšlení a jen nechat věci plynout. Nesnažit se stále vše ovlivňovat.“
Na tomto indonéském ostrově jste napsal právě již zmiňovanou knihu „Vědomé zdraví“, ve které vysvětlujete, jak se můžeme sami zbavit zdravotních problémů. Co považujete za úplně základní?
„Ano, tato tištěná kniha vznikla skutečně na Bali částečně na popud naší rodinné kamarádky Natálie Rollko, která u nás několik týdnů pobývala. Sepisoval jsem ji převážně v mém oblíbeném warungu (místní restauraci) kousek od Ubudu s výhledem do rýžových polí.
A co považuji za úplně základní? Schopnost a odvahu přiznat si, že mám problém a pustit se do jeho odstranění a nastolení dobrého zdraví. Můj koncept spočívá ve více stupňovém opatření, které jsem v knize nazval pilíře. Jedná se o INTUICI, vlastní terapeutickou a diagnostickou metodu, moji milovanou REFLEXNÍ TERAPII, dále o práci s PSYCHIKOU, KVANTOVÝ PŘÍSTUP (práce se záměrem v určitém naladění mozku), doporučený systém STRAVOVÁNÍ a doporučený POHYB.“
V čem spočívá váš „koncept pro lenochy“?
„Přiznávám, že sám jsem lenoch a nestydím se za to. Ale právě proto přicházím s konceptem 10ti minutového zdraví. Ten spočívá v tom, že: 1. Pokud chcete něco změnit, pak jste to jen VY, kdo může vaše zdraví zharmonizovat. 2. Pokud se budete cíleně věnovat sami sobě 10 minut denně, nebo alespoň co nejčastěji a stane se vám to dobrým návykem a součástí vašeho životního stylu, pak se věci dají do pohybu. 3. Jen málokdo je ochoten a schopen v dnešní uspěchané době trávit dlouhý čas nějakým opatřením, ale 10 minut denně dát lze.“
Přesvědčil jste se někdy i sám na sobě, že všechno je v hlavě, tudíž musíme pracovat s psychikou?
„Přesvědčil a stále se o tom přesvědčuji. Naše navyklé bloky, jakkoliv je nazvete, nás většinou velmi negativně ovlivňují a někdy až znemožňují, aby se náš život ubíral správným směrem – tzn. ve zdraví a harmonii především ve vztazích. Mám vše, co lidem doporučuji, mnohokrát vyzkoušené na sobě. Nic nevnucuji, jen doporučuji. Práce s psychikou je zřejmě nejdůležitější, zejména u chronických zdravotních potíží. V knize najdete u jednotlivých dysfunkcí orgánů i doporučené vazby na psychiku. Jakási vodítka, která bývají nejčastějším zdrojem oněch potíží.“
Neodsuzujete ani nicnedělání…
„Jsem dokonce přesvědčený, že čas od času by si měl nicnedělání neboli zvolnění každý naordinovat. Vyjeďte do přírody, vypněte mobily, televize… Vyzkoušejte si to, je to velice osvěžující a zdraví prospěšné.“
Co dalšího (kromě nicnedělání) patří mezi vaše rady a tipy pro zdraví?
„Vnímejte své pocity, potřeby. Přiznejte si, když se vám něco nechce dělat. Udělejte si čas sami na sebe. Buďte vděční. (Pokud se vydáte na cesty do vzdálených zemí, uvidíte na vlastní oči, že se máte dobře, možná i skvěle. Lidé v některých zemích v Asii často řeší čistě existenční starosti a na nic jiného jim nezbývá čas). Moje další rada zní: Choďte co nejčastěji bosí, alespoň teď v létě. Je to jedna z nejzdravějších věcí, kterou pro sebe můžete udělat. Co se týká rad pro zdraví: Doporučuji naučit se pár jednoduchých diagnostických postupů, které zjistí vaše slabé místo v těle. V knize jsou pak popsány srozumitelně a jednoduše rady, tipy a postupy včetně přehledných kreseb, které vás dovedou k bodům, které pomohou nastolit sebe-uzdravení. Naučíte se být SAMI SOBĚ TEREPEUTEM.
Knihu Miroslava Duba Vědomé zdraví vydal Eminent.
Zaujal vás tento článek? Pokud chcete mít jistotu, že vám žádný další neunikne, sledujte nás na Facebooku!
Svět starožitností je fascinující směsicí krásy, historie, vášně a odbornosti. Za každým předmětem…
Longevity. Asi už jste to slovo zahlédli na sociálních sítích nebo v médiích. Jde o vědní…
Když se před desítkami let narodilo první dítě ze zkumavky, považovala to veřejnost za medicínský…
„Mým cílem je nabídnout zákazníkům kosmetiku, která je nejen účinná, ale zároveň respektuje…
Kroky mnoha lidí, kteří vycházejí ze dveří pavilonů Nemocnice Slaný, vedou do lékárny v areálu, aby…
Její život byl plný rozporů. Na jedné straně západní univerzitní vzdělání, na druhé síla východních…
Spisovatel Jiří Maršálek patří k mladé generaci nadějných autorů. O svém literárním talentu…
Legenda české divadelní scény Taťjana Medvecká má kumšt v genech. Už její prababička totiž tíhla k…